کد مطلب:  58159 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اوج گرفتن کرونا و پیشنهاد تعطیلی 10 روزه استان تهران

اوج گرفتن کرونا و پیشنهاد تعطیلی 10 روزه استان تهران

تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پس از تعطیلات نوروزی، مبتلایان به ویروس کرونا در تهران شدت گرفته است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی در پایتخت، تعطیلی یک هفته‌ای تا 10 روزه تهران را پیشنهاد داده است.

به گزارش آسمونی ذکتر زالی در این رابطه گفت: میزان بالای ابتلاء و سرعت انتقال ویروس موجب شده تا سرایت پذیری در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد.

اوج گرفتن کرونا و پیشنهاد تعطیلی 10 روزه استان تهران
اوج گرفتن کرونا و پیشنهاد تعطیلی 10 روزه استان تهران

تعداد مبتلایان زیر 10 سال به 8 و 2 دهم درصد رسیده که نشان می‌دهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه‌های سنی پایین‌تر نیز در حال تغییر است.

وی با بیان اینکه هفته آینده هفته‌ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، افزود: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.

آقای دکتر زالی گفت: متأسفانه با جدی نگرفتن توصیه‌های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می‌داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: میزان بستری بیماران کرونایی به 4 هزار و 400 تخت در استان تهران رسیده است و هزار و 120 نفر از این بیماران یعنی حدود 25 درصد آن‌ها در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.

وی با اشاره به میزان بستری هزار و 100 بیمار در روز جاری، خاطرنشان کرد: در 14 ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده‌ای برای روز‌های آینده است.

آقای دکتر زالی گفت: نخستین شاخص تغییر یافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت دار به بیمارستان‌ها است که به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده که البته با بازگشایی درمانگاه‌ها و مطب‌های خصوصی بعد از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که بر اساس گزارش‌های معاونت‌های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به 47 درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جواب‌های منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می‌شود.

آقای دکتر زالی گفت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش‌های دو هفته ابتدایی سال 1400، بالغ بر 43 درصد بیماران بستری شده بالای 60 سال سن داشتند و 75 درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد مبتلایان زیر 10 سال به 8 و 2 دهم درصد رسیده که نشان می‌دهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه‌های سنی پایین‌تر نیز در حال تغییر است.

آقای دکتر زالی با بیان اینکه بیشترین میزان مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده است، افزود: در این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و بخشی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و بخشی از جنوب تهران شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه در این فوت شدگان از کودک یک ساله تا پیرمرد 85 ساله وجود دارد، افزود: این الگو در همه استان‌های کشور در حال شکل گیری است و تا اوایل هفته آینده همه استان‌ها به یک وضعیت همگن می‌رسند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته‌ای تا 10 روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده‌ایم.

آقای دکتر زالی همچنین گفت: تقاضای ما واکسیناسیون سریع کادر درمان بوده است و خوشبختانه وزیر بهداشت موافقت کرده‌اند که 530 هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاه‌ترین زمان واکسینه شوند.

: برای دریافت مشاوره درباره اوج گرفتن کرونا و پیشنهاد تعطیلی 10 روزه استان تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اوج گرفتن کرونا و پیشنهاد تعطیلی 10 روزه استان تهران» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید