کد مطلب:  57646 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا

رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا

از واکسن تزریقی استنشاقی کرونا با نام رازی کُوو پارس رونمایی شد.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

دومین واکسن ایرانی کرونا با نام رازی کوو فارس رونمایی شد و آزمایش انسانی این واکسن نیز آغاز می‌شود.

به گزارش آسمونی به نقل از صدا و سیما، واکسن تزریقی استنشاقی کرونا با نام رازی کُوو پارس با تلاش محققان مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی موفق به دریافت مجوز مراحل یک و دو آزمایش انسانی شده است و در مراسمی که با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در محل وزارت بهداشت برگزار شده است این واکسن رونمایی ‌شد.

وزیر بهداشت در هنگام رونمایی از این محصول مهم تاکید کرد : رسانه از عنوان واکسن پیش از تایید نهایی استفاده نکنند. این در شرایط فعلی یک فرآورده برای آزمایش مراحل انسانی است و پس از طی شدن مراحل آزمایش می توان به آن واکسن اطلاق کرد.

رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا
رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا

چندین واکسن کرونا در دست ساخت داریم

معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: چندین واکسن مختلف کرونا در کشور در حال توسعه است و شرکت های زیست فناوری پزشکی ما مشغول به ساخت آنها هستند.

آقای دکتر سورنا ستاری در این آیین افزود: موسسه رازی قدیمی ترین سازمان پژوهشی کشور است و تولید واکسن کرونا در واقع کاری بی نظیر است و محصولی است که هنوز در دنیا به تولید تجاری و انبوه نرسیده است.
وی گفت: ما بزرگترین شرکت‌های منطقه را در حوزه بیوفناوری پزشکی داریم که در بحران‌ها می توانند تمام داروها و تجهیزات مورد نیاز را در داخل تولید کنند.
معاون علمی فناوری ریاست جمهوری در آیین رونمایی از واکسن رازی کوو پارس نخستین واکسن تزریقی استنشاقی کرونا با تشکر از همه دست اندرکاران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی گفت: گرچه عقیده شخصی من است که برخی مقاطع اشتباه پیچیدم ولی واقعا الان اتفاقی که در حال زخ دادن است اتقاقی بی نظیر است .
آقای دکتر سورنا ستاری افزود : فکر می کنم آن چیزی که باید مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی در آن موقعیت و جایگاه باشد امروز است که می بینیم که کار نشده را انجام می دهد، نمونه واکسنی را تولید می کند که فکر می کنم هنوز کسی از این روش تجاری نکرده و یا با آن فاصله خیلی کمی دارد.

آقای ستاری افزود: با مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی ما می توانیم از روشهای مختلف واکسن تهیه و درست کنیم اتفاق بزرگی است، می خواهد ویروس کشته شده یا نوترکیب باشد یا ام ار ان آ ، هر سه روش الان در کشور در حال توسعه است و این قابلیت کشور در حوزه بیوتکنولوژی است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما بزرگترین شرکتهای منطقه را در حوزه بیوتک داریم، این نبوده که با کمک وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این سالها اتفاق افتاده که بدلیل حجم بالای شرکت فوق العاده ای داخلی الان خروج نخبگان در حوزه داروسازی به ندرت اتفاق می افتد.
وی افزود: در هر حوزه بیوتکنولوژی ما شرکتهای بزرگی در کشور داریم و می تواند تمام تجهیزات و تمام داروها را در داخل تولید کند، می تواند در حوزه واکسن با این سرعت کار کند. حوزه واکسن شاید با وجود اینکه در کشور خیلی قدیمی است اما در مقاطعی خیلی به آن اهمیت ندادیم، اما الان نهضتی در شرکتهای خصوصی و مؤسسات پژوهشی در حوزه واکسن چه در حوزه طیور و آبزیان و چه در مرحله انسانی داریم.
وی گفت: الان چندین واکسن در حال توسعه است از انستیتو پاستور تا شرکتهای خصوصی، این اتفاق در حال رخ دادن است، این امر با حمایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذا و دارو و کمک آنها از زیست بوم حوزه بیوتکنولوژی از تجهیزات تا واکسن و دارو، اتفاق افتاده است.

رازی کوو پارس متشکل از پروتئین نوترکیب


وزیر جهاد کشاورزی گفت: از اسفند سال گذشته کار بروی کرونا آغاز شد و تصمیم گرفتیم از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید واکسن استفاده کنیم.
دکتر خاوازی هم در مراسم رونمایی از واکسن رازی کوو پارس، افزود: رازی سابقه طولانی در واکسن سازی دارد و هم اکنون 6 نوع واکسن مهم را موسسه رازی در کشور تولید می کند.

وزیر کشاورزی افزود: از اردیبهشت ماه فرمولاسیون هم آغاز شد و بعد فاز حیوانی را برای بیش از 500 حیوان انجام دادیم.
وی گفت: مجرب ترین دامپزشکان فاز حیوانی را انجام داده اند و دانشگاه علوم پزشکی ایران بعد از مرحله انسانی را هدایت خواهد
کرد.

ساخت نخستین واکسن ایرانی تزریقی-استنشاقی کووید 19

وزیر جهاد کشاورزی گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی یکی از مطمئن‌ترین پلتفرم‌های واکسن را برای تولید واکسن رازی کووپارس، نخستین واکسن تزریقی-استنشاقی کووید 19 انتخاب کرده‌است.

آقای کاظم خاوازی در آیین رونمایی از این واکسن گفت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در سال 1303 تشکیل شد و در سال 1321 اولین واکسن کزاز را به جامعه معرفی کرد و بعد از آن بسیاری از واکسن‌ها، چون سرخک، سرخچه و اریون را تهیه کرد.

وی افزود: در طول 96 سال از تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، این موسسه هر زمانی که یک بیماری عفونی در کشور بروز می‌کرد با امکاناتی که در اختیار داشت اقدام به بررسی و تهیه واکسن می‌کرد.

خاوازی گفت: در اوایل بروز بیماری کرونا در کشور در اسفند 98، موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی به ساخت واکسن ورود کرد و یکی از مطمئن‌ترین پلتفرم‌های واکسن را برای تولید واکسن انتخاب کرد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: این واکسن ویژگی‌های خوبی دارد و یک تیم قوی، متشکل از 100 نفر از پزشکان، دامپزشکان و داروساز‌ها و کلیه رشته‌های مرتبط در ساخت آن حضور داشته‌اند.

وی گفت: از اسفند تا فروردین کار طراحی واکسن به اتمام رسید و در اردیبهشت دوز سنجی شد و خرداد تزریق به حیوانات آغاز شد.

وی افزود: این واکسن روی بیش از 500 حیوان از انواع موش، خوکچه، همستر، خرگوش و میمون آزمایش شد و امیدواریم آزمون‌های بالینی 1 و 2 انسانی را هم پشت سر بگذاریم.

خاوازی تصریح کرد: ازآنجا که این واکسن تحت مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان غذا و دارو ساخته شده است، مردم به راحتی می‌توانند به آن اطمینان کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا» در کادر زیر بنویسید :

8 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید