کد مطلب:  37055 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب

حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب

کپی رایت مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورندهٔ یک اثر منحصربه فرد تعلق می گیرد و حقوقی از...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

کپی رایت مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورندهٔ یک اثر منحصربه فرد تعلق می گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. برای طراحی سایت و طراحی وب هم قانون کپی رایت وجود دارد. ما در این بخش آسمونی موارد حقوقی که در طراحی سایت باید رعایت شود را شرح می دهیم.حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب

موارد حقوقی در طراحی سایت

توجه به موردهای حقوقی در طراحی سایت خیلی اهمیت دارد. در وب سایت های حرفه ای در پایین صفحه اصلی، حقوق کپی رایت سایت درج می شود که این کار برای جلوگیری از کپی برداری هایی است که ممکن است در محیط مجازی از سایت شما اتفاق بیفتد. پس اطلاع از تخلفات و مطلع بودن از موردهای حقوقی قابل پیگیری می تواند سایت شما را در برابر کپی های احتمالی مصون کند. اما چه موردهایی مشمول مسائل حقوقی می شود و شما می توانید در صورت بروز آن موردها دست به اقدامات حقوقی بزنید.

شما وقتی برای تهیه عکس و یا طرح گرافیگی زحمت می کشید بالطبع انتظار دارید که آن عکس فقط متعلق به شما و سایت شما باشد و سایرین از آن استفاده نابجا نکنند. در حالی که برای خیلی از طراحان سایت استفاده کردن از عکس های که در موتورهای جستجو پیدا می کنند کاری متداول است. اما اگر حق کپی رایت عکس ها و طرح گرافیکی ثبت شود موتورهای جستجو نسبت به استفاده دیگران از آنها هشدار می دهدو آنها را از حق کپی رایت این عکس ها مطلع می کند. پس این مسئله خیلی مهمی است که شما به کاربران اجازه استفاده از عکس ها و طرح های استفاده شده در سایت خودتان را می دهید یا نه؟

حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب
حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب

سورس کد اچ.تی.ام.ال (HTML/Source Code)

خیلی از طراحان سایت از سورس کدهای جاسازی شده در سایت های قبلی خود و یا سایر سایت ها استفاده می کنند. استایل شیت و کدهای جاسازی شده در سایت ها جزء مسائل حقوقی شمرده می شود و از قانون کپی رایت تبعیت می کند.

مجوز برای پلتفرم طراحی سایت

دیگر به کارگیری سایت های استاتیک از رده خارج شده اند و کمتر طراحی پیدا می شود که اینگونه سایت ها را طراحی کند. معمولا طراح ها در طراحی سایت از جوملا و ورد پرس استفاده می کنند. و استفاده از این نرم افزارها مستلزم مجوز مربوطه می باشد. رایج ترین مسئله در این باره به کارگیری نرم افزارهای خریدی است که نیازی به مجوز نداشته باشد.

copyright-site-design
copyright-site-design

اشتباهات سورس باز (Open Source Blunders)

این مسئله وقتی در طراحی سایت اتفاق می افتد که طراحان سایت، کارشان را به صورت سورس کد منتشر کنند علی الخصوص کدهایی مثل GPLed در اکثر تم های وردپرس.

کپی محتوا

به کارگیری و کپی برداری از سایت های دیگر هرچند کاری رایج و مرسوم است و خیلی از سایت ها از سایت های دیگر مطالبی را کپی می کنند اما این کار افزون بر مسائل حقوقی باعث می شود رتبه بندی سایت شما در بین سایت های دیگر پایین بیاید و بر بهینه سازی سایت شما نیز تاثیر منفی گذارد.

درج کردن خط “رعایت حق کپی رایت” در پایین صفحه های آیتم های شما کاری ضروری برای طراحی سایت شما است.

: برای دریافت مشاوره درباره حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «حقوق طراح سایت و کپی رایت طراحی وب» در کادر زیر بنویسید :

3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید