کد مطلب: 35907 درج نظر
استخدام مشاور

استخدام مشاور

در این مقاله از آسمونی در بخش استخدام مشاغل ، به معرفی شغل مشاور برای کسانی که به دنبال آگهی استخدام مشاور...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این مقاله از آسمونی در بخش استخدام مشاغل ، به معرفی شغل مشاور برای کسانی که به دنبال آگهی استخدام مشاور هستند، می پردازیم. قصد داریم در این مقاله همه ابعاد شغل مشاور از جمله، معرفی شغل مشاور ، وظایف شغل مشاور ، بازار کار شغل مشاور و ... را بررسی کنیم. از شما همراهان عزیز آسمونی دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.معرفی شغل مشاور (استخدام مشاور)

اگر شما کمک کردن به دیگران را دوست داشته و می خواهید تفاوت های مثبتی در زندگی آنها ایجاد کنید، شغل مشاور می تواند برای شما مناسب باشد.

مشاور زمان زیادی را صرف صحبت کردن با دیگران و کمک به آنها در بیان احساساتشان می کند.

مشاور باید در این حوزه آموزش های لازم را ببیند.

یک مشاور باید در دیگران اعتماد و احساس راحتی ایجاد کند.

او باید صبور و حساس بوده و درباره دیگران پیش داوری نکند و با همه افراد با هر سابقه ای بتواند کار کند.

افراد به دلایل مختلفی از جمله از دست دادن عزیزان، مشکلات ارتباطی، مسایل مربوط به ازدواج یا بهبود روش زندگی به سراغ مشاور می روند.

آسمونی : شغل مشاور این نیست که به دیگران نصیحت کند که چه کار بکنند.

نقش مشاور تشویق دیگران برای دیدن انتخاب های موجود و یافتن راه های مخصوص خودشان برای ایجاد تغییرات مثبت است.

مشاور معمولا سبک خاصی از مشاوره (که به عنوان رویکرد تئوریکی مشاوره شناخته شده است) را بکار می برید.

در ویکی پدیا (دانشنامه آزاد جهانی) مشاور به شرح زیر تعریف شده است:

” مشاوره، مشورت و دریافت کمک اطلاعاتی دربارهٔ یک موضوع است که بین مراجع (کمک‌گیرنده) و متخصص (مشاور) انجام می‌گیرد.

مشاوره در موضوعات و زمینه‌های مختلف علمی و برای اهداف گوناگون انجام می‌شود که در میان مردم، بیشتر جنبهٔ روان‌شناختی آن (مشاورهٔ روان‌شناسی) معروف است که هدف از آن بهبود وضعیت روحی–روانی و کیفیت‌بخشی به زندگی مراجع از جهت روانی‌است.

مشاور، در مشاوره‌های خانواده، شغلی، تحصیلی و توان‌بخشی نیز از مهارت‌های روان‌شناختی کمک می‌گیرد.

مشاوره اطلاعاتی و مشاوره ژنتیک نیز از انواع مشاوره‌اند که ارتباط مستقیم و مشخصی با روان‌شناسی ندارند.”همچنین واژه مشاوره به شرح زیر تعریف می شود :

” مشاوره (Consultation)، کلمه‌ای عربی و یک مصدر است.

آسمونی : معنای واژگانی آن، مشورت کردن و اقدام به تشکیل شورا و مشورت با دیگران است.

رایج‌ترین کاربرد واژهٔ مشاوره، به‌ویژه در میان مردم عادی، به معنی مشاورهٔ روان‌شناختی و روان‌درمانی از طریق ارتباط رو در رو است.

در این کاربرد، تعریف مشاوره، «اقدام حمایت‌گرانه بر پایهٔ علوم روان‌شناسی» است و مشاوری که این اقدام حمایتگرانه را انجام می‌دهد، روان‌شناس است.

به همین دلیل به مشاور، به ویژه در انگلیسی، روان‌شناس Psychologist)‏ هم می‌گویند”

مشاور ممکن است به همه نوع مشکلات مراجعان رسیدگی کند یا شاید صرفا در زمینه های خاصی مانند اعتیاد، اختلالات غذایی و…مشاوره دهد.

آسمونی : انجام کار پاره وقت در شغل مشاوره بسیار رایج است.

البته در صورتی که مشاور بخواهد به صورت فردی و مستقل کار کند و مشاوره بدهد.

در بسیاری از اوقات مشاور در یک مرکز درمانی یا دولتی کار می کند.

در این صورت ساعات کاری او همچون سایر کارکنان اداری می باشد.وظایف شغل مشاور (استخدام مشاور)

ایجاد ارتباطی مبتنی بر اعتماد و احترام با مراجعان

توافق با مراجعان برای موضوع صحبت جلسات مشاوره

تشویق مراجعان برای صحبت درباره احساساتشان

گوش دادن دقیق، پرسیدن سوال و درک شرایط و موقعیت مراجعان به منظور ارائه بهترین راهنمایی به آنها

همدلی و همراهی کردن با صحبت های مراجعان و دچار چالش کردن آنها در صورت نیاز

کمک به مراجعان در دیدن چیزها و اتفاقات به صورت واضح تر یا به شکلی متفاوت – زیرا روانشناسان با تئوری ها و علوم این حوزه آشنا هستند و قادر خواهند بود مسائل را از زوایای مختلف بررسی کرده و ذهن مراجعه کننده را نسبت به آن معطوف نمایند.

ارجاء مراجعان به منابع کمکی دیگر در صورت نیاز – ارجاع مراجعین به روانپزشکان، روانشناسان یا مشاوران تخصصی همچون مشاوران شغلی یا مشاوران ازدواج از جمله این اقدامات است

حفظ اسناد محرمانه مراجعین – زیرا مراجعین برای یافتن راهکار مناسب بسیاری از اتفاقات خصوصی زندگی خود را برای مشاور تعریف می کنند و مشاور باید نسبت به آنها حس مسئولیت زیادی داشته باشد.

در اکثر موارد مشاور، مشاوره حضوری با مراجعان دارد ولی گاهی نیاز است که با همسران، خانواده و همکاران آنها از طریق تلفن و اینترنت ارتباط برقرار کند.مهارت و توانمندی های مورد نیاز شغل مشاور (استخدام مشاور)

  • توانایی ایجاد اعتماد و احساس راحتی در مراجعان به منظور دریافت اطلاعات مناسب جهت راهنمایی دقیق به آنها
  • مهارت های ارتباطی قوی مانند گوش دادن و صحبت کردن آرام و مؤثر
  • به چالش کشیدن مراجعان در جهتی مثبت – برای اینکه مراجعه کننده در فضایی قرار گیرد که بتواند مشکل و مسئله خود را به خوبی با مشاور درمیان گذارد
  • صبر، تحمل و حساسیت – زیرا درصدی از مراجعین دارای مشکلات
  • همدلی و نگرش غیر قضاوتی
  • توانایی کار با همه افراد با هر پیش زمینه ای
  • خود آگاهی و توانایی بررسی ارزش ها و تفکرات خودتان به منظور جلوگیری از تأثیر گذاری مراجعین بر افکار و عقاید علمی و اصولی شما
  • پایبندی به درستی و اصول اخلاقی به منظور ارائه مشاوره به مراجعین بر اساس اصول علمی و اخلاقی و عدم ورود به حریم شخصی و مسایل خصوصی آنها

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مشاور (استخدام مشاور)

فارغ التحصیلان رشته های مشاوره و راهنمایی و روانشناسی (به شرط گذراندن دو مقطع تحصیلی که آخرین آن غیر پژوهش محور باشد) می توانند وارد این شغل شوند.آینده شغلی،بازار کار و فرصت های اسنخدامی شغل مشاور (استخدام مشاور)

مشاور می تواند به صورت پاره وقت و تمام وقت در بخش های مختلف دولتی و خصوصی مانند مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز مشاوره، مدارس و دانشگاه ها و… کار کند.

همچنین می تواند به طور مستقل اقدام به تاسیس مرکز مشاوره نماید.

با توجه به روند افزایش پیچیدگی های مختلف در جوامع و ارتباطات بین افراد و به دنبال آن شکل گیری مشکلات و معضلات مختلف، انتظار می رود نیاز مردم به حضور متخصصان و مشاوران برای رفع انواع مشکلات اعم از خانوادگی، روانی، تحصیلی و … روز به روز رو به افزایش باشد.وضعیت استخدام مشاور در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – در 5 سال گذشته میزان استخدام مشاوران رشد منفی 7.7 درصدی داشته و رشد بسیار کم در آینده برای آن پیش بینی شده است.

درآمد شغل مشاور (استخدام مشاور)

در حال حاضر تعدادی از مشاوران در استخدام سازمان ها و مؤسسات دولتی می باشند و میزان حقوق و دستمزد دریافتی آنها از قانون مدیریت خدمات کشوری تبعیت می نماید.

برخی از مشاوران در بخش های خصوصی استخدام شده و فعالیت می کنند.

افرادی که خود مرکر مشاوره دایر می کنند نیز با توجه به میزان فعالیت، کیفیت خدمات و در نهایت تعداد مراجعان خود، درآمدهای متفاوتی را می توانند کسب کنند.درآمد مشاور در برخی از کشورهای جهان

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه مشاوران 55.500 دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه مشاوران برای  افراد تازه کار بین 29.000 تا 39.000 دلار، افراد با مسئولیت های نظارتی بین 46.000 تا 61.000 دلار  و برای مشاوران در بخش خصوصی بین ساعتی 46 تا 76 دلار می باشد.شخصیت های مناسب شغل مشاور (استخدام مشاور)

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند.

آسمونی : یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد.

شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است.

البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند.

اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «استخدام مشاور»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?