کد مطلب:  25187 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 12 دقیقه
لحظه به لحظه با جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی / موافقان و مخالفان کابینه در مجلس

لحظه به لحظه با جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی / موافقان و مخالفان کابینه در مجلس

به گزارش آسمونی:مجلس از امروز صلاحیت 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را بررسی می‌کند. مجلس از صبح امروز کار...
زمان مطالعه: 12 دقیقه

لحظه به لحظه با جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی / موافقان و مخالفان کابینه در مجلس
لحظه به لحظه با جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی / موافقان و مخالفان کابینه در مجلس

به گزارش آسمونی:مجلس از امروز صلاحیت 17 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم را بررسی می‌کند.
مجلس از صبح امروز کار بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم را آغاز کرد.

براساس آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور دو ساعت و نیم فرصت دارد از برنامه‌های وزرای پیشنهادی خود دفاع کند و همچنین پس از آن 5 نماینده مخالف و 5 نماینده موافق کلیات برنامه‌ها را هر کدام 15 دقیقه فرصت مطرح کنند که البته می‌توانند بخشی از زمان خود را به نمایندگان دیگر واگذار کنند و پس از آن مجلس وارد بررسی صلاحیت و رای اعتماد تک‌تک وزرای پیشنهادی می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی؛ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحمود علوی؛ وزارت اطلاعات، مسعود کرباسیان؛ وزارت امور اقتصاد و دارایی، محمدجواد ظریف؛ وزارت امور خارجه، سیدمحمد بطحایی؛ وزارت آموزش و پرورش، سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی ربیعی؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمود حجتی؛ وزارت جهاد کشاورزی، سیدعلیرضا آوایی؛ وزارت دادگستری، امیر حاتمی؛ وزارت دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح، عباس آخوندی؛ وزارت راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدعباس صالحی؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزارت کشور، بیژن نامدار زنگنه؛ وزارت نفت، حبیب‌الله بیطرف؛ وزارت نیرو و مسعود سلطانی‌فر؛ وزارت ورزش و جوانان 17 وزیری هستند که از سوی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شده‌اند.

9:57- در جریان دفاع روحانی از ربیعی وزیر کار علی لاریجانی از رییس جمهور سوال کرد که من ربیعی را در مجلس نمی‌بینم. کجا نشسته‌اند؟

روحانی حالا همچنان در حال سخنرانی است.

9:13- لاریجانی به روحانی یادآوری کرد که رییس جمهور 2.5 ساعت وقت دارد، اما روحانی پاسخ گفت: بله، وقت هست، اما مستمع صاحب سخن را برسر کار آورد! خب اینجا مجلس هست، من هم نمی توانم چیزی بگویم، 20 سال در جایگاه نماینده ها بودم، حالا دارم پس می‌گیریم! همین برخوردها را با رییس‌جمهورها و نخست وزیرها در زمان کابینه داشتیم!

اشاره روحانی به همهمه در صحن مجلس و بی‌نظمی نمایندگان و بی‌توجهی به سخنان ابتدایی او در دفاع از کابینه بود.

8:35- تذکر رییس مجلس به نمایندگان برای نشستن سر جای خود هنگام سخنرانی روحانی. لاریجانی در این لحظه با عصبانیت با نمایندگان صحبت کرد

8:26: رییس جمهور روحانی سخنرانی خود در دفاع از وزرای پیشنهادی را آغاز کرد.

روحانی:

آقای پورمحمدی برای ارتباط مناسب قوه قضاییه و قوه مجریه تلاش بسیار زیادی کرد، هرچند مشکلاتی بود، اما ببینید اگر این تلاش های آقای پورمحمدی نبود، چه می شد!

رئیس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

 • دکتر ربیعی در دوره قبل عهده دار این مسئولیت بودند. ما با ایشان مفصل صحبت کردیم و خدمات خوبی ارائه کردند و انشاالله با همین روند پیش بروند. زندگی شخصی ایشان با این مسئله پیوند می خورد. خودش مضیقه را چشیده و میداند مضیقه چیست. فلسفه ماه رمضان هم همین است.
 • امیدواریم کسانی که این مضیقه ها را چشیده اند بهتر این کارها را حل و فصل کنند. مشکل عمده او در زمینه صندوق هاست. در زمینه مسائل بهزیستی هم باید فعالیت بیشتری صورت گیرد.
 • دکتر ربیعی در زمینه اشتغال طرح های خوبی دارد. در وزارت خانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی اشتغال مسئله اول ما، صندوق های مسئله دوم ما و همکاری با وزارت بهداشت مسئله سوم ماست.

دفاع حسن روحانی، رییس جمهور از حسن هاشمی، وزیر پیشنهادی بهداشت

 • آقای دکتر هاشمی زحمات بسیار زیادی برای طرح تحول سلامت کشیدند. کار سختی بود با توجه به مشکلات بودجه. گاهی اوقاتشان از خزانه و بودجه تلخ می‌شد. ایشان خیلی صبر کردند.
 • آنچه ما از ایشان می‌خوهیم بعد از رضای خدا رضای مردم است. همه دولت باید در طرح تحول سلامت کمک کند. در چهار سال گذشته تلاش پیگیری داشتند. همه می‌دیدند سفرها و تلاش‌های اشان را. انشاالله با نشاط بیشتر در چهار سال آینده پیش می‌روند.
 • کاهش هزینه‌ها با حفظ کیفیت خدمات و سطح بندی خدمات بسیار مهم است. یک وقتی چیزی مستحب است و یک وقتی مباح. برخی کارهای پزشکی وقتی ضرورت ندارد مکروه و حرام است.
 • پرونده الکترونیک سلامت بسیار مهم است. خرید راهبردی خدمات سلامت مهم است. حذف هم پوشانی ها بیمه مهم است. توسعه توریسم سلامت برای مهم است.

ریس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی امور خارجه

 • همه دکتر طریف را به تقوا و پرکار بودن میشناسند. همکاری در مذاکرات صبر ایوب میخواست. از طرف تمام ملت از او تشکر میکنم. چماقی همیشه بالای سر ملت ایران بود که همان قطع نامه شوارای حکام بود. ما این چماق را از بین بردیم و این دست را قطع کردیم. برجام اولش برهم زدن توطئه های امریکاست و حقوق هسته ای ما انجام شد.
 • ما این حقمان را تثبیت کردیم. منع معاملات نظامی را برداشتیم و این ممنوعیت را پنج ساله کردیم. راه را برای تقویت بنیان نظامی باز کردیم. روابط بانکی ما درست شده. حالا میگویند چرا آن بانک بزرگ نمی آید برای سرمایه گذاری؟!
 • تکلیف ما را معلوم کنید. میخواهید تحریم را با آمریکا حل کنیم یا با کل جهان؟ اهلا و سهلا. تلاش های دکتر ظریف علاوه بر برجام در منطقه هم بوده. مانند موضوع حج.
 • دکتر ظریف در اینکه در منطقه شعله جنگ فروکش کند کارهای زیادی انجام دادند. امیدواریم با جایگاه بهتر اقدامات بهتری انجام شود. برجام باید حفظ شود. نمی دانم چرا عده ای با برجام مشکل دارند. نمی دانم چرا از این نوجوان (برجام) خوششان نمی آید.
 • از تمام ظرفیت های دیپلماسی باید استفاده کنیم. اولویت ما کاهش مشکلات منطقه است و کسب جایگاه شایسته تر ایران در عرصه بین المللی و همینطور برنامه های محیط زیست که بخشی از آن بر عهده وزارت امور خارجه است.
 • وقتی می خواستیم آقای طیب نیا را معرفی کنیم، گفتیم کجاست؟ گفتند در راه اصفهان، این‌بار می خواستیم آقای کرباسیان معرفی می کنیم، گفتیم کجاست؟ گفتند در راه اصفهان! بالاخره وزارت اقتصاد به اصفهانی‌ها می رسد

روحانی در دفاع از وزیر اقتصاد

 • آقای دکتر مسعود کرباسیان سابقه طولانی در مدیریت دارد. سالهاست ایشان را می‌شناسم در وزارتخانه‌های مختلف بوده. بیش از سی سال مدیریت‌های رده بالای را در بخش‌های مختلف کشور اقصادی داشته. در نوشتن و ترجمه کتاب و علم و دانش بالا بوده. رشته تحصیلی ایشان برنامه ریزی در مسئله اقتصاد است.
 • موفقیت‌های زیادی داشته یکی ساماندهی گمرک از ایشان. مبارزه قاطع باپولشویی و فسادهای سارمان یافته در مسائل مالی بانکی و پولی را می‌خواهم.
  کشور دیگری نباید به ما سفارش کند برای مبارزه مالی با تروریسم ما باید پیشگام باشیم. چیزهایی که اسلام و احکام آن دراین باره می‌گوید عملی کنیم. ما موظف به مبارزه با پولشویی هستیم.
 • اولویت دوم اصلاح مسائل بانکی است. بانک باید برگردد به کار خودش. مسیر بانک منحرف شده. وظیفه بانک بنگاه‌داری نیست. اگر تولید می‌خواهیم با بانک است. اشغال ، رونق اقتصادی و صادرات غیر نفتی، سرمایه‌گذاری از خارج با بانک است. بانک ما باید بتواند با جهان ارتباط بگیرد.
 • انضباط مالی ، نظام مالیاتی بسیار مهم است. باید درآمدها و میزان پرداخت مالیات‌ها مشخص شود. همه اینها شدنی است. فشار مالیاتی به مردم نیاوریم. عدالت مالیاتی را اجرایی کنیم. از آنها که مالیات نمی‌دهند مالیات را بگیریم. سالم سازی مسیر خصوصی سازی برای ما مهم است. جلب سرمایه گذاری خارجی یکی از مهمترین‌هاست.

بحث اشکالات دستگاه های اطلاعاتی موازی هم هست که الان جای بحث آن نیست

 • اولویت من برای وزارت اقتصاد، مبارزه با پولشویی و منابع مالی تروریسم است. ما باید در این زمینه پیشگام باشیم

دستگاه های اطلاعاتی دیگر باید خود را با وزارت اطلاعات هماهنگ کنند و تحقق این امر برعهده وزیر اطلاعات است.

 • رعایت حقوق شهروندی، برخورد جدی تر با گروه های تروریستی، مقابله با فساد، تضمین حقوق های گروه های قومی و مذهبی در ایران ، مقابله قاطع با جاسوسی و نفوذ بیگانگان و اشراف اطلاعاتی در فضای سایبری از دیگر خواسته های من از وزیر اطلاعات دولت دوازدهم است
 • هنوز هم از برخورد ماموران با دستفروشان راضی نیستم و آقای علوی از وزارت اطلاعات باید این موضوع را حل کند
 • رفاقت ما با با آقای علوی به زمانی که قانون وزارت اطلاعات میوشتیم بر میگردد. کار وزارت اطلاعات سنگین است. ما هم میخواهیم امنیت را حفظ کنیم که ضروری است. اما در عین حال میخواهیم آرامش را نیز حفظ کنیم. در قانون وزارت اطلاعات احترام به مردم و برخوردهای ضروری و حداقلی آمده است.
 • وزارت اطلاعات وزارت در زمنیه تروریسم خیلی خوب عمل کرده

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی ارتباطات: آقای جهرمی، متولد و پرورش یافته دوره انقلاب است

 • اولین تجربه ما آقای جهرمی پرورش یافته فضای بعد انقلاب است

آشنایی من با ایشان در شورای عالی فضای مجازی بود. همان جا بود که از تسلطو فکر او بر فضای مجازی و ارتباطات آگاه شدم.

- بعضی نظرشان این است اگر اتوبان تهران شمال تصادف شد و کسی زیر ماشین رفت و خانواده‌اش شکایت کرد قاضی می‌تواند اتوبان را برای همیشه ببندد. ما می‌گوییم نمیشود چنین کاری را کرد.

 • به وزیر دادگستری، وزیر ارتباطات هم خطاب می‌کنم. فضای مجازی را نمی‌شود درش را قفل زد .روحانی این قفل را باز نکرده . مردم باز کرد‌اند. قفلی که مردم با اراده باز کنند نمی‌شود بست.
 • فضای مجازی باید درست استفاده شود اگر اصول و قانون را مراعات نکنیم می‌تواند فضای معکوس داشته باشد. آقای جهرمی این استعداد را دارد که اینکار را انجام دهد از ایشان راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را می‌خواهم
 • گفتند ساتل گذشته فضای مجازی 100هزار شغل ایجاد کرده است، از آقای جهرمی خواستیم سالانه حدود 300 هزار نفر اشتغال ایجاد کند.
 • به عنوان جوانترین وزیر بعد از انفلاب آنچه من از ایشان می‌خواهم کسی که در فضای انقلاب بزرگ شده، توسعه فرهنگ و استفاده قانونمند از ظرفیت فناوری اطلاعات استفاده برای تولید اشتغال و خلق ثروت و ورود بخش خصوصی رعایت حقوق شهروندی و ایمن سازی برای فضای مجازی است.
 • خیلی دلم می خواست در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر معرفی کنم، افرادش مشخص شده بود، جایگاه ها هم مشخص شده بود. اما نشد. اما در دوره های بعد انشالله می‌شود. اکنون باید زمینه سازی شود و در معاونان وزرا باید از زنان استفاده شود
 • به وزرا کتبا ابلاغ می کنم که باید در رده های بالای مدیریتی، از جوانان و زنان استفاده کنند. اینکه می‌رویم سراغ سن های بالای 50 سال، نشان می دهد زمینه را برای پرورش مدیران فراهم نکردیم.

سخنان رئیس جمهور در حمایت از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

 • مهمترین و بزرگ ترین وزارتخانه ما آموزش و پرورش است. هر چه در اینجا بیشتر فعالیت کنیم در آینده برداشت میکنیم. من برای وزیر آموزش و پرورش سفارت جدی میکنم. با ایشان به صورت مفصل صحبت کرده ام.
 • برخی از برنامه های ما در این زمنیه این هاست:

تقویت برنامه دین مداری، تقویت انسانهای خلاق و هماهنگ با نیازمندی ما ارتقای منزلت جایگاه معلمان و وضع معیشت آنها. من در یک کلام می خواهم خروجی آموزش و پرورش با دوازده سال گذشته متفاوت باشد.

 • برای جامعه پیچیده آینده نیازمند دانش آموزانی هستنم که از خودشان دفاع کنند و آموزش هایشان را در زندگی خودشان به کار ببرند نه اینکه پس از پادگان از ذهنشان برود.

رییس جمهور در معرفی 17 وزیر تحت فشار هیچ حزب جناح و تشکلی نبوده..

همه جناح ها پیشنهاداتی به صورت کتبی و شفاهی داشتند اما هیچ فشاری نبوده است.

شایعه اینکه لیست با مقام معظم رهبری هماهنگ شده، درست نبوده است.

رهبری به عنوان رهبر و بزرگ ما و به عنوان کسی که 50 سال است با او رفاقت دارم. برخی مسائل را با ایشان مشورت میکنم و ایشان با محبت و بر اساس مصالح کشور همراهی می کنند.

سرتیتر برنامه های دولت در زمینه آموزش، محیط زیست، و مسائل اجتماعی از زبان رئیس جمهور

 • در زمینه آموزش:

- جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای.

- افزایش کیفیت در مدارس

- کارآمدکردن دانش آموزان و دانشجویان تا عهده دار شغل شوند.

 • در زمینه محیط زیست:

- اصلاح برنامه آب و فرسایش خاک

- مقابله با آلودگی هوا و ریزگردها

- حفظ جنگل ها و مدیریت پسماند

 • در زمینه اجتماعی

- مدیریت درمان و طرح توحل سلامت که نیازمند اصلاح ساختاری است.

- بهبود پوشش و کیفیت خدمات بیمه ها

- رسیدگی آسیب های اجتماعی که در سال های اخیر مقداری کم شده

- اصلاح برنامه صندوق های بازنشستگی

 • کسانی که درماه های اخیر از پاره‌کردن برجام می‌گفتند اخیرا به توصیه مشاورانشان که چنین اقدامی راباعث انزوای آمریکا درجهان می‌دانند ایران را به نقض روح برجام متهم می‌کنند،درحالیکه 7 گزارش آژانس اجرای کامل برجام توسط ایران را تاییدکرده است
 • جهان درماه های اخیر دیده آمریکا علاوه بر بدعهدی مستمر و مکرر در برجام چندین توافق جهانی دیگر را نادیده گرفته وحتی به متحدانش نشان داده شریکی خوب و طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست
 • تعامل با جهان و حفظ سعادت ایران است. برنامه هسته ای با اجماع ملی و هدایت رهبری به سرانجام رسید. قطع نامه های تحریم ملی و طالمانه شورای امنیت که علیه ایران وضع شده بود یکجا لغو شد و مناسبات ایران با جهان شتاب بیشتری گرفت.
 • آنها که ا فشار سیاسی و به دنبال تحریم ایران بودند ناکام ماندند. ایران برجام را تهدید علیه کشورها و نه تسلیم علیخ قدرت ها که توافقی برد برد میداند.
 • ایران به تعهدات خود پایبند است و به تخافات پاسخ میدهد. آنها که میخواهند تهدید کنند به دونبال اوهام گذشته هود هستند. کسانی که در ماه های اخیر به پاره کردن برجام سخن می گفتند اخیرا ایران به به نقض روح برجام متهم میکنند.
 • جهانیان در ماه های اخیر به وضوح دیدند که در دوران ترامپ توافق یا ایران نادیده گرفته می شود. به دنیا و حتی متحدان خود نشان داده ایالات متحده شریک خوبی نیست. در حالیکه ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و در برابر بد عهدی ها از حقوق ملت پاسداری میکند.
 • برجام الگوی صلح و توافق بر یکجانبه گری است. ایران خواستار منطقه امن است و همکاری گسترده منطقه ای را تنها راه صلح و امنیت می داند.
 • ایران خشونت گروه ها ی تکفیری را مهم ترین چالش امنیت منطقه میداند. مشکلات منظقه راه حل منطقه ای دارد و ایران دست همکاری دراز میکند و خواستار همکاری دوجانبه و چند جتنبه است.
 • برای دستیابی به عدالت اجتماعی نیازمند تغییر در شیوه حمایت اجتماعی خود هستیم. دولت دوازدهم برنامه خود را به تمرکز بر پوشش گروه های نیازمند و حمایت های مشروط و زماندار تغییر میدهد. در تلاشیم وضعیت معیشتی حدود ده میلیون نفر تا سال 99 بهبود پنج برابری داشته باشد و فقر مطلق ریشه کن شود.
 • در زمینه اشتغال هم سیاست های فعال بازار کار را اجرا میکنیم. و با اولویت گذاری استان های محروم طرح کار ورزی را اجرا میکنیم.
 • ایران دارای تنوع نژادی، زبانی، قومی، دینی و مذهبی است
 • توجه به این تنوع از اولویت های دولت جدید است
 • نگاه دولت و حاکمیت به نظام بانکی باید تغییر کند. برنامه دولت این است که بودجه خود را طراز کند. اما سایر نهادهای حکومتی نیز باید همکاری کنند تا کسری بودجه به عهده بانک ها نیفتد. در دولت جدید برنامه اصلاح بانک ها را دنبال می شود.
 • دولت دوازدهم امروز چاره ای ندارد که میزان دارایی هایی طبیعی و مالی کشور امکان اداره مصرفانه به شیوه گذشته را نمی دهد. درآمدهای نفتی به میزانی نیست که نقش مسکن قبلی را ایفا کند.
 • هدف همه اقدامات دولت معطوف به منافع ملی همه ایرانیان است و ارتقای کیفی زندگی آنان.
 • کشور ما امروز با مشکلاتی در حوزه نظام بانکی، آب و محیط زیست مواجه است. بی توجهی به آن میتواند دستاوردهای نظام را با مشکل مواجه کند. این مشکلات همگی به تدریج و در طول زمان شکل گرفتند و قابل پیش بینی بودند.
 • مردم از ما صراحت و شفافیت بیشتر می خواهند
 • مردم از ما درمان بیماری می خواهند نه کتمان آن
 • نمی‌توانیم امنیت، آموزش، بهداشت و تامین اجتماعی مردم را به بازارهای پرتلاطم نفت گره بزنیم. درآمد هنگفت نفتی سالهای‌نیمه دوم دهه 80 قابل تکرار نیست.
 • توقعات و انتظارات مردم را باید در چارچوب درآمد 50 میلیارد دلاری نفت تنظیم کنیم.
 • «مردم در انتخابات اخیر مسیر اعتدال و برنامه های رئیس‌جمهور منتخب را برگزیدند»
 • من خود را به تحقق این برنامه ها متعهد می‌دانم و از حقوق همه مردم چه آن‌هایی که به من رای دادند و چه آن‌ها که به دیگران رای دادند صیانت و دفاع می کنم.
 • رهبری فهیم و شجاع همواره از استقلال کشور و آزادی مردم حراست و از دولت حمایت کرده‌اند
 • از مجلس شورای اسلامی متشکریم، مراسم تحلیف نماد همدلی میان همۀ اَرکان نظام بود
 • امروز شروع یک همکاری 4 ساله است.
 • مشکلات تنها با همدلی سه قوه و سایر نهادها حل خواهد شد


لحظه به لحظه با جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی/ روحانی: توقعات و انتظارات مردم را باید در چارچوب درآمد 50 میلیارد دلاری نفت تنظیم کنیم/ درآمد هنگفت نفتی سالهای‌نیمه دوم دهه 80 قابل تکرار نیست

 • خدا را شاکرم که بار دیگر پاداش چهار سال تلاش صادقانه به مردم را از طریق رای ملت توفیق مجددی برای خدمت به آرمانهای اسلام و انقلاب اسلامی و عظمت ایران قرار داد.
 • امروز دیگر کسی نمی تواند از انزوای ایران سخن بگوید

امروز دیگر کسی از تورم 40 درصدی سخن نمی گوید

8:24- اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اسامی موافقان و مخالفان کلیات کابینه دوازدهم را قرائت کرد.

موافقان کلیات کابینه دوازدهم:

 • یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان،‌ زهرا ساعی نماینده تبریز، بهروز نعمتی نماینده تهران، نبی هزار جریبی نماینده گرگان و احمد همتی نماینده سمنان

مخالفان کلیات کابینه دوازدهم:

 • محمدرضا صباغیان نماینده مهریز، حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب، محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، سیدجواد حسینی‌کیا نماینده سنقر و محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان

منبع: عصرایران

نظر خود را درباره «لحظه به لحظه با جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی / موافقان و مخالفان کابینه در مجلس» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید