کد مطلب:  5109 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماهواره های ارتباطی معروف دنیا

ماهواره های ارتباطی معروف دنیا

ماهواره ارتباطی یاهست را شرکت توسعه مبادله وابسته به شرکت سرمایه گذاری راهبردی دولت ابوظبی راه اندازی کرد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ماهواره یاهست

نوع شرکت : ارتباطی مخابراتی
محدوده فعالیت : شمال غرب اسیا خاورمیانه شرق اروپا و افریقا
بنیانگذاری: ژانویه 2007 میلادی
بنیانگذار: دولت امارات متحده عربی
شعبه مرکزی : ابوظبی امارات متحده عربی
مدیر عامل : ولید المکرب المحیری
محصولات : تلویزیون ماهواره‌ای اینترنت ماهواره‌ای
وب‌گاه : http://www.yahsat.ae

ماهواره ارتباطی یاهست را شرکت توسعه مبادله وابسته به شرکت سرمایه گذاری راهبردی دولت ابوظبی راه اندازی کرد که خدماتی چون دیتا (صدا ویدئو و خدمات چندرسانه‌ای) ارائه سرویسهای پخش تلویزیونهای ماهواره‌ای و سرویس اینترنتی را برای سازمانهای خصوصی ودولتی ارائه می‌دهد.

تاریخچه یاه ست

ماهواره Yahsat 1A در موقعیت 52٫5° درجه شرقی واقع شده است این ماهواره بدلیل نداشتن پوشش یکپارچه و همچنین موقعیت مداری نامناسب چندان مورد استقبال شرکت‌های رسانه‌ای قرار نگرفته است در حال حاضر شبکه‌های ماهواره دولتی امارات متحده عربی عربستان سعودی جم تی وی و مرکز پخش خاورمیانه را بصورت HD پخش می‌کند. و بی بی سی فارسی نیز از این ماهواره پخش می شود. همچنین یاهست جایزه پیشگامان HD در سال 2011 را از اجلاسASBU Broadcast PRO" در دوبی دریافت کرد. ماهواره یاهست تا پایان سال میلادی تعداد کانال‌های خود در فرمت HD را به 50 کانال خواهد رساند و برنامه آینده این ماهواره قرار گرفتن صد کانال HD بسیار مطرح دنیا در این ماهواره می‌باشد.

ماهواره بدر 

محدوده فعالیت : ارتباطات ماهواره‌ای
بنیانگذاری : 1976 میلادی
شعبه مرکزی : عربستان سعودی ریاض
وب‌گاه : http://www.arabsat.com/

سازمان ارتباطات ماهواره‌ای عرب(اغلب به اختصار بدر)عنوان می‌شود این سازمان اپراتور ارتباطات ماهواره‌ای در جهان عرب است. مقر این سازمان در ریاض پایتخت عربستان سعودی است عربست مالک ماهواره‌های واقع شده در موقیعت 20°, 26°،30٫5°و34٫5° شرقی است. ماهواره بدر خدمات ارتباطی و مخابراتی را مطابق بااستانداردهای بین الملی برای شبکه‌های تلویزیونی دنیا بویزه خاورمیانه و کشوهای عربی فراهم می‌کند. سازمان عربست با بیش از20 عضو نقش بسیار حیاتی در افزایش ارتباطات در جهان عرب دارد. سری ماهواره‌های بدر از سال 1985 تا سال2011راه اندازی شد بعضی از ماهواره‌ها در مدار در حال فعالیت هستند برخی دیگر از کار افتاده یا این مدار را ترک کردند.

پیشینه سازمان ارتباطات عربی به اواخر سال 1960 برمیگردد. در سال 1967 وزرای اطلاعات کشورهای عربی برنامه‌ای را در راستای گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای تنظیم کردند. هدف از این پروزه ایجاد یکپارچگی در اتحادیه عرب به منظور گسترش فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی بود. از سوی دیگر صدا و سیمای اتحادیه کشورهای عربی (ASBU)در سال 1969 تاسیس شد. سرانجام در تاریخ 14آوریل 1976 بدر تحت نظر اتحادیه عرب با هدف خدمت در راستای جریان اطلاع رسانی ازاد و نیازهای فرهنگی اموزشی کشورهای عضو شکل گرفت. سهامدار اصلی عربست عربستان سعودی است و هم اکنون هم بخش اعظمی از هزینه‌های پرتاب و نگهداری این ماهواره راتقبل می‌کند.

ماهواره  هات برد

هات‌برد (Hotbird) نام مجموعهٔ ماهواره‌ای شرکت فرانسوی یوتل‌ست است. این ماهواره در مدار 13 درجهٔ شرقی قرار دارد.[نیازمند منبع]ماهواره هاتبرد دارای 1100 شبکه تلویزیونی برای بیشتر از 123 میلیون خانوار دراروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه می باشد که این نخستین جایگاه برای جذب مصرف کننده در بین بینندگان در اروپا و خاورمیانه به شمار می رود.
پوشش هاتبرد شامل اروپا خاورمیانه و شمال آفریقا است.
هات‌برد 1:هاتبرد یک در سال 1995 پرتاب شد و پوشش آن فقط شامل اروپا بود.با پرتاب هات‌برد 7آ این ماهواره به فعالیت خود در این مدار پایان داد.
هات‌برد 2:ماهواره هات‌برد 2 در تاریخ 21/11/1996 توسط موشک Atlas درمدار قرار گرفت.
هات‌برد 3:ماهواره هات‌برد 3 درتاریخ 02/09/1997 توسط موشک Ariane V99 درمدار قرار گرفت.
هات‌برد 4:ماهواره هات‌برد 4 در تاریخ 27/02/1998 توسط موشک Ariane V96 درمدار قرار گرفت.
هات‌برد 5:هاتبرد 5 پس از مدت کمی به 26 درجه شرقی منتقل شد و نام آن یوروبردبرد 2 شد.
هات‌برد 6:ماهواره هات‌برد 6 در تاریخ 21/08/2002 توسط موشک Atlas5-AV-005 درمدار قرار گرفت.
هات‌برد 7:هاتبرد 7 در دسامبر 2002 موفق به جایگیری در مدار نشد.
هات‌برد 8:پرتاب شده‌است، کانال‌های کرد زبان و ایرانی اغلب بر روی این ماهواره قرار داده شده‌اند.
هات‌برد 9:هات‌برد 9 در ربع چهارم سال 2008 پرتاب شد. این ماهواره یکی از قوی‌ترین ماهواره‌ها خواهد بود که در حدود 64 فرستنده را در خود دارد.
هات‌برد 10:هاتبرد 10 در ابتدای سال 2009 پرتاب شد.

ماهواره یوتل ست

یوتل‌ست یک شرکت ماهواره‌ای فرانسوی است. یوتل‌ست دارای ماهواره‌های زیادی در مدار همزمانی است. از ماهواره یوتل ست بیشتر برای ارتباطات تجاری از جمله اینترنت ماهواره‌ای بهره گرفته می‌شود . این ماهواره برای رادیو و تلویزیون ماهواره‌ای نیز کاربرد دارد.

ماهواره ترک ست

ترک‌ست مجوعه‌ای ماهواره‌ای متعلق به کشور ترکیه می‌باشد.شبکه‌های این ماهواره‌ها اکثراً به زبان ترکی است.
Turksat 1C:ماهواره Turksat 1C درتاریخ 09/07/1996 توسط موشک Ariane V89 به فضا پرتاب شد و در مدار 42 درجه شرقی قرار گرفت.این ماهواره دارای دو پوشش شرقی و غربی است.

ماهواره اینتل ست 

اینتل‌ست (INTELSAT) بزرگ‌ترین ارائه دهنده خدمات مخابره ماهواره‌ای تجاری در جهان است. در ابتدا به عنوان سازمان ارتباطات ماهواره‌ای بین‌المللی (International Telecommunications Satellite Organization) در 20 اوت 1964، با شرکت 11 کشور و تحت مالکیت و مدیریت communications satellites آغاز به کار کرد.

تا سال 2007 اینتل‌ست مالک و راه انداز 51 ماهواره مخابراتی بود.
اینتل‌ست 902:اینتل‌ست 902 یکی از ماهواره‌های شرکت اینتل‌ست است که در موقعیت 62 درجه شرقی قرار دارد.در حال حال حاضر شبکه‌های رادیو تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران بر روی این ماهواره در حال پخش است.

: برای دریافت مشاوره درباره ماهواره های ارتباطی معروف دنیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ماهواره های ارتباطی معروف دنیا» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید