آشنایی با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی | آسمونی
کد مطلب: 25661 درج نظر
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال 1382 از تجمیع معاونت امور مخابراتی این وزارتخانه و اداره‌کل ارتباطات رادیوئی تاسیس شد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یکی از ارگان های دولت است. شما عزیزان اگر می خواهید با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که تاریخچه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را شرح می دهیم.

تاریخچه سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با استناد به ماده 7 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب 1382 مجلس شورای اسلامی از تجمیع معاونت امور مخابراتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات رادیویی، به منظور ایفای وظایف و اختیارات حاکمیتی، نظارتی و اجرایی در بخش تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تأسیس شده است.

این سازمان پس از شرکت ملی نفت ایران و سازمان امور مالیاتی کشور یکی از پر درآمدترین سازمان‌های دولتی در کشور بوده و معمولا چهارمین واریزکننده به خزانه کشور می‌باشد به طوری که در بودجه‌های سالیانه معمولاً درصد بالایی از درآمدهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق این سازمان حاصل می‌شود. این سازمان می‌بایست یک نهاد مستقل قانونگذار و نظارتی باشد که نقش آن رقابتی کردن بازار ارائه خدمات مخابراتی و بالا رفتن کیفیت خدمات آنهاست. میزان اهمیت و نقش بسزای این نهاد در رونق بخش خصوصی از وظایفی که برمبنای اساسنامه بر عهده آن گذاشته شده‌است مشخص می‌باشد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور اجرای مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و تحقق اهداف و ایفای وظایف مورد نظر در بخش ارتباطات رادیویی تأسیس شده و رئیس این سازمان معاون وزیر است. بدنه این سازمان از سه معاونت نظارت و اعمال مقررات، بررسی‌های فنی و صدور پروانه و توسعه مدیریت و امور منابع و تعداد نه اداره کل منطقه شمال (استان‌های تهران، البرز، مازندران، سمنان)، اداره کل منطقه شمال غرب (استان‌های قزوین، زنجان، گیلان)، اداره کل منطقه شمال شرق (استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان)، اداره کل منطقه آذر (استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل)، اداره کل منطقه مرکزی (استان‌های اصفهان، یزد، مرکزی، قم، چهارمحال و بختیاری)، اداره کل منطقه جنوب غرب (استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام)، اداره کل منطقه جنوب (استان‌های فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد)، اداره کل منطقه جنوب شرق (استان‌های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان) و اداره کل منطقه غرب (استان‌های همدان، کردستان، کرمانشاه) و دفاتر ستادی تشکیل یافته است.

 • مأموریت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

طبق مفاد ماده 3 و 7 قانون تشکیل وزارت ارتباطات و ماده یک اساس‌نامه این سازمان، مهمترین هدف و مأموریت سازمانی این سازمان کمک به تحقق سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در واگذاری اجرا و تصدی گری به بخش خصوصی و تمرکز دولت بر سیاست گذاری و هدایت کلی است.

 • استقلال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با وجود ماموریت‌های فرادولتی که دارد اما زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. این موضوع همواره زمینه‌ساز تلاش‌هایی برای جدایی این سازمان از دولت بوده است. مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با استناد به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات، 115 کشور دارای رگولاتور مستقل، و 33 کشور هم وابسته که ایران جزو این 33 کشور محاسبه شده است. موافقان و طراحان استقلال این سازمان معتقدند این زیرمجموعه وزارت ارتباطات، جایگاهی حاکمیتی و فرادولتی دارد که نمی‌بایست درون دولت باشد و باید به بخشی از نهادهای فراقوه‌ای منتقل شود.

فعالیت‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

فعالیت‌های سازمان تنظیم مقررات در دو حوزه کلی نظارت بر فعالیت‌های پستی و فعالیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات قابل تقسیم هستند. در هر دو حوزه اقدامات سازمان بر اساس اساس‌نامه مصوب سازمان در 9 محور کلی زیر می باشد.

 1. نظارت و اعمال مقررات (بندهای 3، 6، 7، 8 و 9 و 10 از ماده 6 اساس‌نامه)
 2. مسئولیت دبیرخانه کمیسیون تنظیم مقررات (بندهای 4، 7، 8 و 9 از ماده 6 اساس‌نامه)
 3. بررسی‌های فنی و صدور پروانه (بند 1 ماده 6)
 4. وصول مبالغ حق امتیاز (بند 5 ماده 6)
 5. تهیه و پیشنهاد تعرفه (بند 4 و جزو الف از بند 9 ماده 6)
 6. استانداردها (بند 2)
 7. حضور در انجمن‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی (بند 15)
 8. تهیه و انتشار گزارش‌های دوره ای (بند 12 از ماده 6)
 9. حمایت از صاحبان صنایع، انجمن‌ها و اتحادیه‌های داخلی (بند 13 از ماده 6)

آدرس و شماره تلفن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

آدرس تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل سید خندان، روبروی خیابان شهید قندی، ورودی شماره 17، ساختمان شماره یک
تلفن 096369
ایمیل public_relation@cra.ir
سایت https://www.cra.ir/
ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 07:30 الی 14:30

 

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 9 = ?