ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  2785 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ

7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ

۷ آبان، روز کورش بزرگ پدر ایران و روز پدر در ایران باستان بر همگان خجسته و گرامی باد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

کوروش بزرگ اولین بنیان گذار حقوق بشر در جهان است که در آن حق آزادی عقیده و احترام به معتقدات مذهبی کلیه اتباع این پادشاهی را به رسمیت شناخته بود.

راستی بهترین خوشبختی است / خوشبخت کسی است که خواهان خوشبختی دیگران باشد./کوروش دوم یا کورش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسله هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست کرد و همه ادیان بومی را آزاد اعلام کرد.

برای جلب محبت مردم میان رودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت. او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد.

7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ
7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ

واژه کوروش یعنی "خورشیدوار". کور یعنی "خورشید و " وش یعنی "مانند

کوروش بزرگ (576-529 پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است؛

ایرانیان، کوروش را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود، او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان این پادشاه را به منزله مسح ‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌دانستند.

کوروش بزرگ : فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزای تنم قسمتی از خاک ایران شود

 هزاران درود بر پدر ایران زمین کوروش بزرگ خار چشم دشمنان ایران. برقرار باد ایران و ایرانی.

 

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید