کد مطلب:  2785 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ

7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ

7 آبان، روز کورش بزرگ پدر ایران و روز پدر در ایران باستان بر همگان خجسته و گرامی باد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

کوروش بزرگ اولین بنیان گذارحقوق بشر در جهان. که در آن حق آزادی عقیده و احترام به معتقدات مذهبی کلیه اتباع این پادشاهی را به رسمیت شناخته بود.

راستی بهترین خوشبختی است / خوشبخت کسی است که خواهان خوشبختی دیگران باشد./کوروش دوم یا کورش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسله هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست کرد وهمه ادیان بومی را آزاد اعلام کرد.

برای جلب محبت مردم میان رودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت. او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد.

7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ
7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ

واژه کوروش یعنی "خورشیدوار". کور یعنی "خورشید و " وش یعنی "مانند

کوروش بزرگ (576-529 پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است؛

ایرانیان، کوروش را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود، او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان این پادشاه را به منزله مسح ‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌دانستند.

کوروش بزرگ : فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزای تنم قسمتی از خاک ایران شود

 هزاران درود بر پدر ایران زمین کوروش بزرگ خار چشم دشمنان ایران. برقرار باد ایران و ایرانی.

 

: برای دریافت مشاوره درباره 7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «7 آبان، روز بزرگداشت کوروش بزرگ» در کادر زیر بنویسید :

6 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید