کد مطلب:  44667 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد

مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد

آیین نکوداشت استاد جمشید مشایخی در 27 خرداد ماه در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر با حضور خانواده مشایخی و جمعی از اهالی سینما و تئاتر و برخی مسئولین برگزار شد.
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held

به گزارش آسمونی:مراسم نکوداشت زنده یاد استاد مشایخی در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان فرهنگستان هنر با حضور خانواده استاد مشایخی و میهمانی از جمله علی نصیریان، مسعود کیمیایی، بهزاد فرهانی، داریوش اسدزاده، سید محمد بهشتی، ایرج راد، علی رضا تابش، محمد حسین حیدریان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر علی رضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر پس از خیر مقدم خدمت میهمانان، مسئولین و همچنین اعضای پیوسته فرهنگستان هنر گفت: استاد مشایخی هنرمندی مردمی،  اخلاق مدار و به شدت علاقه مند به ادبیات و فرهنگ و هنر کشورمان بود و به مردم کشورش به شدت عشق می‌ورزید.استاد مشایخی هنرمندی با افتخارات بسیار بزرگ و کارنامه‌ای درخشان در حوزه سینما، تئاتر و تلویزیون بود.

وی افزود: در فرهنگستان هنر، نکوداشت هایی برای بزرگان هنر و پیشکسوتان این حوزه برگزار می شود که از طریق گروه‌های تخصصی فرهنگستان هنر به تصویب می‌رسد. تقریبا در اواخر سال گذشته خدمت استاد مشایخی رسیدیم و پیشنهاد شد برنامه بزرگ‌داشتی که برای ایشان در فرهنگستان برگزار شود و ایشان بسیار استقبال کردند. قرار بود این بزرگداشت در اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگستان هنر برگزار شود که متأسفانه به علت درگذشت ناگهانی این استاد عزیز و بزرگ این امکان از ما سلب شد و باعث شد تنوانیم بزرگداشت را با حضور خود شان برگزار کنیم. سپس با خانواده ایشان صحبت شد و قرار شد این مراسم امروز برگزار شود و از یک عمر تلاش و هنری استاد تجلیل و قدردانی شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه رویه فرهنگستان این است که در بزرگداشت ها بتواند پژوهشی که درخصوص هنرمندان کشورمان انجام شده است به صورت مکتوب تهیه و منتشر کند، ادامه داد: یکی از برنامه های خوبی که در مراسم امروز تدارک دیده شده است معرفی کتاب یادنامه استاد مشایخی است. در این کتاب سبک هنری و همینطور آثار استاد مشایخی مورد بررسی قرار گرفته و در قالب چندین مقاله در این کتاب چاپ و منتشر شده است. همچنین مصاحبه‌های تخصصی و یادداشت‌هایی از هنرمندان بزرگ ما در این مجموعه منتشر شده و مجموعه ارزشمندی است که انشالله امروز رونمایی خواهد شد. در این مجموعه از کمک بنیاد سینمایی فارابی بهره مند بودیم .

سرپرست فرهنگستان هنر گفت: به سفارش فرهنگستان هنر توسط استاد درخشانی  نقاشی پرتره از استاد مشایخی کشیده شده است که امروز رونمایی خواهد شد و با کمک بنیاد رودکی قطعات موسیقی توسط استاد نادر مشایخی فرزند گرامی استاد جمشید مشایخی به یاد پدر اجرا خواهد شد. فیلم مستندی که آخرین مصاحبه تخصصی استاد مشایخی می باشد و در حدود تقریباً یک ماه قبل از درگذشت ایشان تهیه شده است در ادامه برنامه به نمایش گذاشته می شود. سردیس استاد مشایخی که توسط عرب بیگی و به کمک سازمان و زیباسازی شهرداری تهران ساخته شده در این مراسم رونمایی خواهد شد و همینطور از پوستر فیلم های سینمایی که استاد مشایخی در دوره های مختلف در آن آثار نقش آفرینی کرده اند به همراه افتخاراتی که استاد مشایخی کسب کردند نمایشگاهی ایجاد شده است که در انتهای برنامه این نمایشگاه افتتاح خواهد شد.

اسماعیلی در انتهای صحبت هایش گفت: همانطور که صحبت شد در اجرای این برنامه ما از کمک سازمان ها و نهادهای مختلفی از جمله خانه سینما، انجمن بازیگران سینمای ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، بنیاد سینمایی فارابی، سازمان زیباسازی شهر تهران، ستاد آفرینش های هنری نیاوران و روابط عمومی خانه هنرمندان بهره مند شدیم که از آنها تشکر می‌کنیم. همینطور تشکر می‌کنیم از خانواده محترم استاد مشایخی که در طول اجرای برنامه زحمات زیادی کشیدند و همین طور از استاد نادر مشایخی برای اجرای موسیقی در این برنامه تشکر می‌کنیم. از مدیران محترم گروه های تخصصی فرهنگستان و اعضای محترم این گروه ها که ایده برگزاری این مراسم حاصل جلسات تخصصی آن ها بوده و از همکاران محترم که در فرهنگستان هنر نقش بسیار خوبی در آماده‌سازی مراسم داشتند تشکر ویژه ای دارم.

در ادامه این مراسم و پس از پخش مستند زنده یاد جمشید مشایخی، سید محمد بهشتی مشاور عالی شورای عالی خانه هنرمندان با ابراز خوشنودی از حضور در جمع فرهیختگان علاقمند به هنرمند بزرگ جناب آقای مشایخی، گفت: ما با تجربه جالبی در عالم معماری معاصر مواجه هستیم که اگر معماران ما به آن توجه کنند کارشان درست می شود. بنای حافظیه که در دوره معاصر ما ساخته شده، خیلی شیرین و آشناست و عموم مردم این بنا را دوست دارند. انگار این بنا با زبان فارسی با ما صحبت می‌کند و شعری از جنس شعر حافظ را برای ما قرائت می‌کند. این بنا را یک مهندس فرانسوی به نام «آندره گدار» طراحی کرده همان کسی که موزه ملی ایران و دانشگاه تهران را نیز طراحی کرده است. او علاقمند به تاریخ معماری ایران در یک زمانی نسبتاً طولانی با آثار کهن معماری ایران مانوس بوده است. سعدیه توسط آقای مهندس محسن فروغی طراحی شده و در این بنا نیز از خیلی از عناصر ایرانی مانند گنبد و کاشی‌کاری و ... استفاده کرده با اینکه چیزی که در مقبره حافظ میینیم بی‌سابقه است و در معماری ما نمونه ای ندارد ولی ما احساس انس بیشتری با آن می کنیم. علت آن این است که آنچنان که آندره گدار انس زیادی با معماری ایرانی را داشت مرحوم محسن فروغی نداشت.

وی ادامه داد: بنای حافظیه کار معماری است که در اثر انس با معماری ایرانی سازش کوک شده است و تفاوت آن با بنای سعدیه این است. مرحوم مشایخی تقریبا در هر جایی که سخن میگفت از حافظ، مولانا و از ایران و مفاخر آن یاد می‌کرد این ها حکایت از آن دارد که او با مظاهر شاخص فرهنگی انس دارد و این انس بیکار نیست. ما در هنرمندان بزرگ و اصیل مان این را می بینیم که در اثر این انس، ساز آن ها کوک است مهم نیست که در عالم بازیگری چه نقشی را ایفا می کنند حتماً آن مقش دلنشین می شود به خاطر آنکه حتی اگر تمام مهارت هایشان را نیز بکار نبرند چون ساز کوک است حتما با صدای دلنشینی شنیده می‌شود.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر در انتها بیان کرد: مرحوم مشایخی از جمله معدود سرمایه‌ها و ثروت‌های سینمایی ما هستند که تقریبا با عمر صنعت سینما همراه بودند و یادگارهای خوبی مرحوم مشایخی از خود باقی گذاشت. ما قرار نیست که عمر نوح داشته باشیم بالاخره هر عمری تمام می شود مهم این است که چه چیزی را به یادگار گذاشته باشیم و این یادگار ها هستند که عمر را طولانی می کند.

دقایقی بعد مسعود کیمیایی که در سه فیلم سینمایی با جمشید مشایخی همکاری کرده، سخنانی را درباره استاد مشایخی بیان کرد: من با بازیگر توانا، جمشید مشایخی که هیچ وقت نمی‌توانم بگویم رفته است. 3 فیلم کار کردم و در فیلم سرب رابطه خیلی نزدیکی با ایشان پیدا کردم.کیمیایی: افتخار می‌کنم 3 فیلم را با ایشان کار کردم

کارگردان فیلم سینمایی «گوزن ها» ادامه داد: جمشید مشایخی لایه‌های زیادی با اخلاق های متفاوت داشت. در فیلم سرب با ایشان به محله های پایین تهران رفتم با هم قدم میزدیم. هردو آن دیوارها و آن کوچه ها را می شناختیم. من زیاد نمی توانم راجع به دوستانی که هستند و جسمشان رفته حرف بزنم حالم خوب نمی شود اما راجع به جمشید مشایخی تنها همین را می توانم بگویم که افتخار می‌کنم 3 فیلم را با ایشان کار کردم مشایخی جزء افتخارات سینمای ایران است.

در ادامه مراسم ایرج راد عضو گروه تخصصی نمایش و ادبیات ف

مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد - Commemoration ceremony of Professor Jamshid Mashayekhi was held

رهنگستان هنر با بیان اینکه جمشید مشایخی هنوز هم بین ما است، گفت: استاد مشایخی هر بار که به روی صحنه می آمد، بر روی صحنه دست می کشید و خاک صحنه را می بوسید. استاد مشایخی صحنه را مکان مقدسی می‌دانست مکانی برای عبادت، جایی که بالاترین مقام را در جهت ارتباط با تماشاگر خود دارد. او با عشق بر روی صحنه می آمد و عاشق صحنه بود.

وی ادامه داد: بازی بر روی صحنه و بازی جلوی دوربین فیلم برداری با بازی که در زندگی وجود دارد کاملا متفاوت است و اگر در زندگی بازی می‌کنیم به دلیل آن است که واقعیات را بپوشانیم اما بر روی صحنه بازی می‌کنیم تا حقیقت و واقعیت را بیان کنیم و تا بتوانیم در جسم و جان تماشاگر تاثیر گذار باشیم. جمشید مشایخی از تئاتر آغاز کرد. تئاتری که بسیار دشوار است و باید ملالت های بسیار کشید و زحمات بسیاری را انجام داد و به تمرین های سخت تن داد. مطالعه و تحقیق کرد تا بتوان نقشی را ارائه داد که نقشی متفاوت با بازی زندگی باشد یعنی نقشی که آشکار کننده حقیقت و واقعیت باشد. جمشید مشایخی بر روی صحنه یا جلوی دوربین جذابیت داشت و توجه تماشاگر را به سمت خود و آن واقعیتی می کشاند که میخواست بیان کند. هر کسی دارای چنین خصوصیتی نیست مگر آن که عاشق باشد.

ایرج راد با اشاره به اینکه سینمای ایران از خیلی از جهات وامدار هنرمندان تئاتر این مملکت است، افزود: جمشید مشایخی از تئاتر شروع کرد و تجارب خود را به سینما آورد. هنرمندانی که استاد مشایخی یک انسان به تمام معنا والا بود. متاسفانه بعضی اوقات برخی بر اساس حسادت احترامی که باید بگذارند را نمی گذارد ولی وقتی آن فرد از میان ما می رود رفتارشان تغییر پیدا می کند.

پس از رونمایی از پرتره و سردیس جمشید مشایخی و رونمایی از کتاب یادنامه استاد مشایخی، نادر مشایخی با همراهی بخشی از اعضای ارکستر ملی قطعه «افسوس همه عمر دیر رسیدیم» را اجرا کرد.

نادر مشایخی ضمن تشکر از فرهنگستان هنر برای برگزاری مراسم نکوداشت جمشید مشایخی بیان کرد: جمشید مشایخی اوایل سال 80 میلادی به وین آمد و به من گفت:« تو چرا ایرانی بودن را درک نمی کنی»

وی ادامه داد: در دو ماهی که پدر در کنار من بود من ایرانی بودن را در سه جمله درک کردم اول ایرانی را نباید تهدید کرد دوم بین ایرانی ها نباید تبعیض قائل شد و ایرانی را نباید تحقیر کرد.

در انتهای مراسم از نمایشگاه پوستر آثار سینمایی که زنده یاد جمشید مشایخی در آن ها ایفای نقش داشتند، رونمایی شد.

: برای دریافت مشاوره درباره مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی در فرهنگستان هنر برگزار شد» در کادر زیر بنویسید :

3 * 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید