کد مطلب:  5243  2 نظر
صنعت تولید رنگ

صنعت تولید رنگ

تاريخچه صنعت رنگ و رزين ايران براي آشنايي با تاريخچه و سابقه صنعت رنگ كشور به سالهاي 1300 باز مي گرديم كه...
زمان مطالعه: 9 دقیقه


تاریخچه صنعت رنگ و رزین ایران

برای آشنایی با تاریخچه و سابقه صنعت رنگ کشور به سالهای 1300 باز می گردیم که هنوز رنگ در داخـل کشور تولید نمی شد و استادکاران نقاش، رنگ مورد نیاز برای رنگ آمیزی کاخها و ابنیه دولتی را با استفاده از مواد گیاهی و معدنی در پای کار، به صورت دستی و با فرمولهای سنتی تولید می کردند.

در سال 1318، اولین واحد رنگسازی امروزی به نام رنگسازی ایران اقدام به تولید و عرضه رنگ روغــنی کارخانه‌ای نمود و پس از آن شرکتهای رنگ سرو و رنگ شمس فعالیت رنگسازی خود را آغاز نمودند. در آن سالها هنوز رنگ روغنی کارخانه‌ای با استفاده از روغن های گیاهی و پودرهای معدنی تولید می شـد و این امر تا سال 1341 که اولین محصول رنگ روغنی با استفاده از رزین الکید توسط شرکت پلاسکار به بازار عرضه گردید، ادامه داشت.

رنگ پلاستیک بر پایه پلی وینیل استات برای مصارف ساختمانی نیز برای اولین بار در سال 1338 توســـط شرکت پلاسکار تولید و عرضه شد و پس از آن شرکتهای هاویلوکس ،رنگین، دیروپ، سوپر رنگ از سال 1341 تا 1347 به تدریج، رنگ پلاستیک خود را به بازار عرضه نمودند.

در واقع می توان گفت که در سال 1344 صنعت رنگسازی در ایران شکل تازه ای یافت و واحدهای مـتعددی فعالیت خود را آغاز نمودند. شرکتهای تاباشیمی، دیروپ ایران، رنگین، سوپررنگ و پارس پامچال از جمله شرکتهایی هستند که در این سال پا به عرضه صنعت رنگ کشور گذاشته و محصولات جدیدی مانند لاکهای روی چوب، رنگهای هوا خشک و کوره‌ای صنعتی و رنگهای تعمیری خودرو را به بازار عرضه نمودند.

از اواخر دهه 50 تعداد واحدهای تولیدکننده رنگ افزایش یافت و امروز صنعت رنگ کشور با بیـش از 350 واحد صنعتی مجاز با مجموع ظرفیت 900 هزارتن در سال تولید انواع رنگهای ساختمانی و صنعتی و همچنین صدها واحد غیر مجاز مشغول به فعالیت می باشد.

صنعت تولید رزینهای مورد مصرف در رنگسازی نیز در کشور سابقه ای طولانی دارد. برای بررسی تاریخچه این صنعت به سال 1344 باز می‌گردیم که برای اولین بار رزین الکید بوسیله رنگسازی ایران و رزیـن پلی‌وینیل‌استات نیز توسط پلاسکار تولید گردید و پس از آن شرکتهای پارس سادولین، دیروپ ایران اقدام به تولید رزین الکید و هو خست ایران به تولید رزین پلی‌وینیل‌استات همت گماردند. و امروز صنعت رزین کشور با بیش از 120 واحد صنعتی و مجموع ظرفیت 750 هزارتن در سال قادر است انواع رزینهای پلی‌وینیل‌استات و کوپلیمرهای آن، انواع رزینهای الکید و اصلاح شده آن، آمینو رزینها، انواع پلی‌استر غیراشباع، رزینهای اکریلیک و رزین فنولیک را تولید نماید.

مواد اولیه برای تولید رنگ:

رزین : مایعی شبیه چسب که باعث چسبندگی رنگ می شود.

پودر بنتون

تیتانیوم : تیتانیوم ها فام رنگ را تعیین می کنند مثلاً TiO2 که فام سفید به رنگ می دهد و مهمترین رنگدانه سفید می باشد.

پرکننده ها : موادی که به رنگ اضافه می کنند و درخصلت رنگ هیچ تأ ثیری ندارد و فقط توجیه اقتصادی دارد یعنی فقط برای کاهش قیمت رنگ استفاده می شود که می توان از پر کننده ها : کربنات کلسیم، اکسید روی و تالک را نام برد.

حلال ها : مثل تینر 402، تولوئن، زایلن، بوتیل گلیکول، روغن سویا و متانول. که مانع از سفت شدن و حالت چوب شدن رنگ می شود.

از مواد بالا پرکننده ی کربنات کلسیم از کارخانه پودر سنگسر سمنان و حلالهای زایلن و تولوئن و متانول از پتروشیمی اصفهان، تبریز، شیراز و بقیه مواد از کشورهای چین، اسلوونی، ژاپن و بلژیک وارد می شود.

دستگاه ها :

دستگاهها شامل پاتیل رنگ می باشد که مواد اولیه را که شامل مثلاً 30 % رزین، 40 % تیتانیوم، 20 % حلال و حدود 10 % پر کننده که البته این مقادیر می توانند متفاوت باشند. مواد بالا را بوسیله ی دستگاهی به نام میکسر با هم مخلوط می کنند و عمل اختلاط به طور مداوم به مدت دو ساعت انجام می گیرد وبعد بوسیله ی دستگاه پمپ تخلیه، رنگ در داخل بشکه های 220 لیتری برای راه و ترابری (خط کشی جاده ها ) و در ظرف های 25 لیتری برای شهرداری (رنگ کردن جداول ) بسته بندی می شود و توسط لیفتراک به انبار منتقل و آماده ی بارگیری می شود.

آزمایشات رنگ:

ویژگیها و روشهای آزمون رنگ ترافیک بر پایه رزین اکریلیک- ترموپلاستیک سرد

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تنها سازمانی است در ایران که بر طبق قانون میتواند استاندارد رسمی فرآورده‏ها را تعیین و تدوین و اجرای آنها را با کسب موافقت شورایعالی استاندارد اجباری اعلام نماید. وظایف و هدفهای موسسه عبارتست از:

تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی – انجام تحقیقات بمنظور تدوین استاندارد بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی، کمک به بهبود روشهای تولید و افزایش کارائی صنایع در جهت خودکفائی کشور- ترویج استانداردهای ملی – نظارت بر اجرای استانداردهای اجباری – کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استانداردهای اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم نمودن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی کنترل کیفی کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی راهنمائی علمی و فنی تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان – مطالعه و تحقیق درباره روشهای تولید، نگهداری، بسته بندی و ترابری کالاهای مختلف – ترویج سیستم متریک و کالیبراسیون وسایل سنجش – آزمایش و تطبیق نمونه کالاها با استانداردهای مربوط، اعلام مشخصات و اظهارنظر مقایسه‏ای و صدور گواهینامه‏های لازم .

موسسه استاندارد از اعضاء سازمان بین المللی استاندارد می باشد و لذا در اجرای وظایف خود هم از آخرین پیشرفتهای علمی و فنی و صنعتی جهان استفاده می نماید و هم شرایط کلی و نیازمندیهای خاص کشور را مورد توجه قرار می دهد.

اجرای استانداردهای ملی ایران به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی و تأمین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان و صرفه جوئی در وقت و هزینه ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی و رفاه عمومی و کاهش قیمتها می شود.

روشهای آزمون

آزمون : برای آزمون این رنگ رطوبت نسبی باید 50±4 درصد و دما 25 درجه سلسیوس باشد .

تعیین درصد جامد رنگ

در یک شیشه ساعت و یا یک کریستالیزور مناسب که قبلا وزنش مشخص شده است , مقدار معینی از رنگ مورد آزمون را ریخته وزن نمائید . شیشه ساعت و رنگ وزن شده را در اتووی که درجه حرارت آن 105±2 درجه سلسیوس می‏باشد به مدت 3 ساعت قرار دهید . بعد از خشک شدن کامل آزمونه را از اتوو خارج و پس از سرد نمودن شیشه ساعت محتوی نمونه خشک شده را وزن نمائید . آزمونه را مجددا در اتوو قرار دهید و عمل وزن کردن را تکرار نمائید تا به وزن ثابت برسد . وزن ثابت را یادداشت نمائید . درصد جامد از فرمول زیر محاسبه می‏گردد :

m1= جرم رنگ خشک شده در روی شیشه ساعت

m= جرم رنگ اولیه

تعیین درصد وزنی رنگینه

مقدار معینی از رنگ مورد آزمون را در یک لوله آزمایش که قبلا توزین شده است وزن کرده و بر روی آن مقدار متناسبی از حلال‏های مربوطه اضافه کنید . مخلوط حاصله را خوب هم بزنید .

لوله و محتویات آن را سانتریفوژ کنید تا اینکه تمامی رنگینه و سایر افزودنی‏های معدنی به طور کامل ته‏نشین گردد . سپس به آهستگی مایع روی رسوب را خالی کنید و مجددا از حلال‏های مربوطه اضافه کنید . عمل را تکرار کنید تا اینکه مایع روئی کاملا بی‏رنگ شود . سپس رنگینه را با افزودن 40 میلی‏لیتر دی‏اتیل‏اتر به دفعات متوالی بشوئید . بعد از این عمل و خارج کردن اتر لوله را در یک بشر آب قرار داده و با حرارت آب تمامی اتر باقیمانده در لوله را تبخیر کنید . لوله را در اتوو خلاء حرارت دهید و بعد آنرا در دسیکاتور سرد نمائید . از وزن مواد باقیمانده درصد رنگینه و مواد اضافی از فرمول زیر محاسبه می‏شود :

آزمون تعیین گرانروانی برحسب واحد کربس

آزمونهای فیزیکی

الف ـ صفحات فلزی ( آهنی) با ضخامت 0/9 ـ 0/6 میلیمتر ـ این صفحات باید عاری از زنگ‏زدگی بوده و صیقل شده باشند.

ب ـ صفحات شیشه‏ای در ابعاد 65*150 میلیمتر و ضخامت تقریبی 25 میلیمتر یا دیگر اندازه‏های مشخص شده در روش‏های آزمون.

ج ـ صفحات درست شده از آسفالت ـ ماستیک به ابعاد تقریبی ـ 150*170 میلیمتر این صفحات را طبق فرمول زیرتهیه کنید :

ترکیب

درصد جرمی

قیر با قابلیت نفوذ 80 ـ 60 و نقطه نرمی 56 ـ 49 در 27 درجه سلسیوس

12

شن با درشتی ذرات 425 – 250 میکرون

76

پرکننده ـ سیمان

12

قیر و شن را به طور جداگانه تا 150 الی 190 درجه سلسیوس گرم کنید. پس از خشک شدن شن , دو جزء گرم شده را در همان دما مخلوط کرده , سیمان داغ شده را به آن بیافزائید . مخلوط را در قالب مورد نظر ریخته سطح آن را با تیغه صاف کنید . قالب را در دستگاه پرس گرم قرار داده تحت فشار بگذارید تا قطعه صاف و یکدستی از آسفالت به ابعاد 150*170 میلیمتر حاصل شود .

مقاومت در برابر قلیا

زمان خشک شدن را تا 72 ساعت جهت سخت شدن کامل ادامه دهید . محلول اشباع هیدروکسید کلسیم تهیه کنید و در یک ظرف شیشه‏ای با ظرفیت 1000 میلی‏لیتر 750 میلی‏لیتر از محلول تهیه شده را بریزید . صفحه آزمونه را در محلول فوق به مدت ذکر شده غوطه‏ور کنید .

پس از طی زمان تعیین شده , صفحه آزمونه را از محلول هیدروکسید کلسیم بیرون آورده آنرا با ویژگیهای مندرج در بند ذکر شده مطابقت دهید .

زمان خشک شدن سطحی

قشری رنگ به ضخامت 200 میکرون روی صفحه‏ای شیشه‏ای که آماده کرده‏اید بکشید و آنرا برای مدت 15 دقیقه و در حرارت 25±2 درجه سلسیوس بگذارید بماند . پس از این مدت قشر رنگ هنگامی به طور سطحی خشک شده است که اگر پودر کربنات کلسیم خشک را که درشتی ذرات آن بین 150 تا 300 میکرون باشد روی قشر رنگ بپاشید پس از یک دقیقه بتوان آنرا به کمک برسی که از موی شتر ساخته شده است از روی رنگ پاک کرد , بدون اینکه این عمل لطمه‏ای به قشر رنگ وارد سازد.

زمان خشک شدن کامل

برای تعیین زمان خشک شدن کامل صفحه شیشه‏ای را با وارد آوردن فشار 1/85 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع بر روی پارچه‏ای که بر روی قشر رنگ قرار داده‏اید به مدت یک دقیقه اندازه‏گیری کنید . پس از این زمان نباید اثری از خطوط پارچه روی رنگ ظاهر گردد.

مقاومت در برابر خراش

قشری از رنگ به ضخامت 100 میکرون را بر روی یک صفحه شیشه‏ای آماده کرده‏اید بکشید . بعد از آنکه لایه رنگ برای مدت 24 ساعت در دمای 25±2 درجه سلسیوس خشک گردید آنرا آزمون قرار دهید . قشر رنگ باید در برابر وزنه ذکر مقاوم بوده و در اثر خراش شیشه زیرین نمایان نگردد .

مقاومت در برابر سایش

این آزمون توسط دستگاه سایش تی‏بر 3 انجام می‏شود.

صفحه آزمونه‏ای فلزی به ابعاد (100mm*100mm*1mm) را که در مرکز آن سوراخی به قطر 7 میلیمتر ایجاد کرده‏اید , انتخاب نمائید . پس از تمیز کردن و آماده سازی صفحه , قشری از رنگ به ضخامت200±40 میکرون روی یک طرف آن بکشید . نمونه را بگذارید برای مدت یک ساعت بماند تا قدری خشک شود . سپس آنرا در اتووی با دمای 40±1 درجه سلسیوس به مدت 24 ساعت قرار دهید . پس از خارج کردن از اتوو نمونه را تا دمای محیط سرد کنید . تعداد قطعات آزمونه باید حداقل 3 عدد باشد .

صفحه آزمونه را با پارچه تمیزی پاک کنید و آن را با دقت نزدیک به یک میلی‏گرم وزن نمائید .

صفحه آزمونه وزن شده را روی سطح چرخان دستگاه ببندید . چرخ‏های ساینده را بطور مماس با سطح آزمونه قرار داده و روی هر کدام وزنی معادل 250 گرم وارد کنید .

دستگاه مکنده‏ای را نزدیک به محل سایش با فاصله 1 تا 2 میلیمتر از سطح آزمونه نصب کنید تا غبارات حاصله از سایش توسط دستگاه از محیط آزمون خارج شود . دستگاه مکنده و دستگاه سایش را همزمان روشن کرده و عمل سایش را شروع نمائید . پس از 200 دور سایش دستگاه را خاموش و صفحه آزمونه را خارج کنید . آزمونه را مجددا وزن کنید . اختلاف بین وزن اولیه و وزن آزمونه پس از عمل سایش مقدار کاهش وزن پس از 200 دور سایش را نشان می‏دهد . مقدار کاهش وزن پس از 100 دور سایش را با فرمول زیر محاسبه کنید :

A= کاهش وزن پس از 100 دور سایش ( بر حسب میلی‏گرم )

B= کاهش وزن پس از 200 دور سایش ( بر حسب میلی‏گرم )

آزمایشات زیاد دیگری هم در آزمایشگاه بر روی سطح رنگ ایجاد می شود که عبارتند از :

مقاومت در برابر شرایط جوی تسریع شده، مقاومت در برابر سایش، چسبندگی به تایر، گرانروی در دمای 25 درجه ی سانتیگراد بر حسب کربس، پایداری حرارتی، مقاومت در برابر خراش، مقاومت در برابر بنزین، شستوشو، قلیا و ...
: برای دریافت مشاوره درباره صنعت تولید رنگ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «صنعت تولید رنگ» در کادر زیر بنویسید :

3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید