کد مطلب:  26786 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 20 دقیقه
تور کلمبیا

تور کلمبیا

اگر قصد سفر به کلمبیا با تور را دارید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور کلمبیا ،...
زمان مطالعه: 20 دقیقه

تور کلمبیا
تور کلمبیا

اگر قصد سفر به کلمبیا با تور را دارید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور کلمبیا ، اطلاعات تور کلمبیا ، جاذبه های تور کلمبیا ، مکان های تور کلمبیا و ... را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

تور کلمبیا

جمهوری کلمبیا شمال‌غربی‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. کلمبیا در جنوب با ونزوئلا، برزیل، اکوادور و پرو، در شمال از طریق دریای کارائیب با اقیانوس اطلس و از غرب با پاناما و اقیانوس آرام هم‌مرز است.

کلمبیا چهارمین کشور بزرگ آمریکای جنوبی (بعد از برزیل و آرژانتین و پرو)، با مساحت 1 میلیون و 141 هزار کیلومتر مربع است. خاک سرزمین کلمبیا دارای شرایط فیزیکی متنوعی است و از قله‌های بلند و برفی آند تا دشت‌های گرم و مرطوب حوزهٔ رود آمازون را شامل می‌شود. این کشور بعد از برزیل دارای بیشترین جمعیت در بین کشورهای آمریکای جنوبی است. پراکندگی جمعیتی کلمبیا یکسان نیست. اغلب مردم این کشور در یک سوم کوهستانی کشور یعنی جایی که بوگوتا پایتخت کلمبیا و سایر شهرهای بزرگ آن قرار دارند زندگی می‌کنند. از آنجا که این ناحیهٔ غربی کشور دارای آب و هوای مناسب و خاک غنی است، فعالیت‌های کشاورزی نیز اغلب در این ناحیه‌است.

از مشکلات حاضر کلمبیا شورش‌های کوچک، درگیری‌های مسلحانه با حضور گروه‌های شورشی و چریکی، جنگجویان شبه نظامی و قاچاقچیان مواد مخدر که حدود سال‌های 1964 تا 1966، یعنی زمانی که گروه‌های فارک و پس از آن ELN شکل گرفته و فعالیت چریکی خود را علیه دولت کلمبیا آغاز کردند، را می‌توان نام برد. در صورت تأیید همه‌پرسی صلح بین دولت کلمبیا و فارک، امیدها برای پایان جنگ طولانی بین این دو پس از حدود نیم قرن به واقعیت تبدیل خواهد شد.

colombia-tour
colombia-tour

پرچم کلمبیا

پرچم فعلی کلمبیا زرد، آبی و قرمز است. این پرچم برای اولین بار توسط فرانسیسکو د میراندا در هائیتی طراحی شد، زمانی که سیمون بولیوار در حال آماده شدن برای دستیابی به استقلال جمهوری بزرگ کلمبیا بود. زرد نشان دهندهٔ غنای طلای کلمبیا است. آبی در واقع نشان دهندهٔ دو اقیانوسی هستند که در شمال و غرب کلمبیا قرار دارند. قرمز بیانگر خون سربازانی است که برای استقلال کلمبیا جنگیده و کشته شده‌اند و همچنین نشان دهندهٔ خون مسیح و اعتقادات مسیحی کلمبیایی‌هاست.

ریشه‌شناسی کلمبیا

کلمهٔ «کلمبیا» از نام کریستف کلمب گرفته شده که فرانسیسکو میراندای انقلابی از آن برای اشاره به دنیای جدید، خصوصاً به قلمروی آمریکایی و مستعمرات اسپانیایی و پرتغالی استفاده کرد. این نام سپس توسط جمهوری بزرگ کلمبیا که بوسیلهٔ اتحادیهٔ ونزوئلا، گرانادای نو و اکوادور تشکیل شده بود بکار رفت.

در سال 1830، زمانی که کلمبیا و اکوادور جدا شدند، ناحیهٔ کاندینامارکا خود کشوری مستقل به نام گرانادای نو شد. در سال 1863 گرانادای نو رسماً نام خود را به ایالات متحده کلمبیا تغییر داد و در سال 1886 نام کنونی را برگزید: جمهوری کلمبیا.

تاریخ کلمبیا

در حدود 10000 سال قبل از میلاد، جوامع شکارچی در بوگوتای امروزی (در «ال آبراً و» تیکوئنداماً) با یکدیگر تجارت کرده و همچنین روابطی با فرهنگ‌های موجود در درهٔ رودخانهٔ مگدالنا داشتند. در اولین هزارهٔ قبل از میلاد، گروه‌های سرخ‌پوست سیستم سیاسی کاسیکازگوها را ایجاد کرده که در آن در رأس هرم قدرت کاسیکها قرار داشتند. در داخل کلمبیا دو فرهنگ با سیستم بسیار پیچیدهٔ کاسیکازگو تایروناها در اقیانوس اطلس و میوسکاها در ارتفاعات اطراف بوگوتا بودند که هر دو از لحاظ زبانی از خانوادهٔ زبانی چیبچا بودند. گفته می‌شود که میوسکاها بعد از اینکاها پیشرفته‌ترین نظام سیاسی را در آمریکای جنوبی داشته‌اند.

تور کلمبیا
تور کلمبیا

کاشفان و جستجوگران اسپانیایی در 1500 اولین جستجوها را در ناحیهٔ ساحلی کارائیب توسط ردریگو د باستیداس انجام دادند. کریستف کلمب در سال 1502 به سفر در حوالی کارائیب پرداخت. در 1508 واسکو نونز دی بلبوآ به فتح این منطقه از ناحیهٔ اورابا پرداخت. در 1513، وی اولین اروپایی‌ای بود که اقیانوس آرام را کشف کرد و آنرا Mar del Sur یا «دریای جنوب» نامید که در واقع راه اسپانیایی‌ها را به پرو و شیلی باز کرد. در 1525، اولین شهر اروپایی در قارهٔ آمریکا ایجاد شد که «سنتا ماریا لا انتیگو دل دارین» نام داشت. امروزه در سازمان چوکو قرار دارد. عمدهٔ جمعیت این منطقه از صدها قبیله از چیبچان و «کاریب» بودند که امروزه به نام مردم کارائیبی شناخته می‌شوند که این افراد در واقع مورد حملهٔ اسپانیایی‌ها قرار گرفتند و در نتیجهٔ بیماری، استثمار و جنگ از لحاظ جمعیت‌شناسی کاهش شدیدی در جمعیت بومی منطقه ایجاد شد. در قرن 16 اروپایی‌ها شروع به آوردن برده از آفریقا کردند.

از زمان آغاز دورهٔ استثمار، شورش‌هایی بسیاری ضد اسپانیایی‌ها شکل گرفت که عمدتاً شکست خورده و توان تغییر اوضاع را نداشت. آخرین این شورش‌ها که خواستار استقلال کامل از اسپانیایی‌ها بود، بعد از استقلال سنت دومینگو در سال 1804 (که امروزه به هائیتی شناخته می‌شود) که باعث پشتیبانی از رهبران شورشی می‌شد در سال 1810 به وقوع پیوست: این شورش توسط سیمون بولیوار و فرانسیسکو دی سانتاندر با موفقیت انجام شد. سیمون بولیوار اولین رئیس جمهور کلمبیا و فرانسیسکو دی سانتاندر معاون رئیس‌جمهور شد و بعد از کناره‌گیری بولیوار، دی سانتاندر به عنوان دومین رئیس‌جمهور کلمبیا انتخاب شد. موفقیت کامل این شورش در سال 1819 اتفاق افتاد، زمانی که قلمروی سلطنتی گراندای نو جمهوری کلمبیای بزرگ شد و این کشور در واقع متحد اکوادور و ونزوئلا بود. پانامای امروزی که تا سال 1903 بخشی از کلمبیا بود نیز عضو این اتحادیه بود.

تقسیمات سیاسی داخلی و ارضی باعث تجزیهٔ ونزوئلا و کیوتو (اکوادور امروزی) در سال 1830 شد. در این زمان «سازمان کاندینامارکا» نام «نیوا گراندا» را برگزید که این نام را تا سال 1856 همچنان داشت و سپس نام آن به تغییر کرد. در سال 1863، «ایالات متحدهٔ کلمبیاً ایجاد شد و این عنوان تا سال 1886 همچنان مورد استفاده بود تا اینکه این نام به جمهوری کلمبیا تغییر یافت. تقسیمات داخلی به همان صورت باقی ماند و برخی مواقع باعث بروز جنگ‌های داخلی خونین می‌شد که زمینه را برای تفکیک پاناما با حمایت ایالات متحده آمریکا در سال 1903 آماده کرد. بلافاصله بعد ازآن کشور اندکی به ثبات سیاسی رسید، اما درگیری‌ای خونین در اواخر دههٔ 1940 و اوایل 1950 که به La Violencia (» وایلنس) مشهور بود اوضاع را ناآرام کرد. دلیل این درگیری افزایش تنش‌ها بین گروه‌های چریکی بود که به دلیل قتل جورج الیسر گایتان در 9 آوریل 1948 برآشفته شده بودند، این درگیری که بعدها بوگوتازو نام گرفت باعث کشته شدن بیش از 180 هزار کلمبیایی شد.

colombia-tour
colombia-tour

در سال 1991 یک قانون اساسی جدید جای قانون اساسی قبلی را که در سال 1886 تصویب شده بود گرفت که مجلس مؤسسان کلمبیا پیش‌نویس آنرا تأیید کرد. این قانون اساسی دارای مفاد مهمی در ارتباط با موضوعات سیاسی، قومی، مردمی و حقوق جنسیتی بود که بتدریج به اجرا درآمد، با این وجود تضادها و موانع همچنان وجود داشتند.

در دهه‌های اخیر تأثیرات ناخوشایند قاچاق دارو، جنگ‌های چریکی و شورشها مانند یا FARC و گروه‌های ضدشورش غیرقانونی و همچنین گروه‌های شبه‌نظامی مانند the Autodefensas Unidas de Colombia AUC که درگیر نبردهای مسلح بسیار خونین می‌شوند از جمله مشکلات دولت بوده‌است. صنایع قدرتمند دارویی در کلمبیا با جذب مناسب ارز خارجی خصوصاً از آمریکا باعث تعادل تراز تجاری این کشور شده، اما از طرف دیگر سران دارویی باعث بی‌ثباتی دولت در دههٔ 1980 شده و آمریکا کشور همسایه پاناما را مورد حمله قرار داد.

در سال 1989، تا مانوئل نوریگا را که ارتباطاتی با قاچاق دارو داشته برکنار کند. گروه‌های شورشی مختلف اغلب با آدم‌ربایی و فاچاق دارو هزینه‌های خود را تأمین می‌کنند و در مناطق دور و روستایی وسیع اقامت دارند و در برخی موارد مانع ارتباط مین نواحی مختلف می‌شوند. از اوایل دههٔ 19890، تلاش‌ها برای برقراری مصالحه بین دولت و گروه‌های شورشی مختلف آغاز شده که یا با شکست مواجه شده و یا تا حدودی توانسته جلوی این گروه‌ها را بگیرد. از جمله تلاش‌های اخیر در این زمینه در زمان ریاست جمهوری آندرس پاسترانا آرانگو بود که به مذاکره با FARC در فاصلهٔ سال‌های 1998 تا 2002 پرداخت.

در اواخر دههٔ 1990، رئیس‌جمهور آندرس پاسترانا ترفندی ابتکاری بنام طرح کلمبیا را اجرا کرد که دو هدف آن اتمام نبردهای مسلح و اجرای روش‌های ضد مواد مخدر بود. عاملی که بیشترین تناقض را در این طرح داشت و هزینه‌های کمتری دربرمی‌گرفت، استراتژی ضدمخدر آن بود که شامل افزایش سم‌زنی هوایی برای از بین بردن گیاه کوکائین بود. بسیاری از بخش‌ها این فعالیت را مورد انتقاد قرار دارند که از آن جمله عنوان این مطلب بود که سم‌پاشی هوایی به سایر محصولات نیز صدمه می‌زند و بر سلامتی افرادی که در معرض این سموم ضد گیاه قرار دارند نیز آسیب وارد می‌کنند. منتقدین همچنین عنوان کردند که این طرح در واقع رویکردی نظامی به مشکلات دارد و ریشه در نابرابری‌های اجتماعی کشور دارد.

تور کلمبیا
تور کلمبیا

در زمان ریاست جمهوری آلوارو اوریبه که قول داده بود بر FARC و سایر گروه‌های تبه‌کار فشار نظامی وارد کند، برخی شاخص‌های امنیتی بهتر شدند و آمار آدم‌ربایی کاهش یافت (از 3 هزار 700 در سال 2000 به سطح یک هزار و 441 در سال 2004 رسید) و همچنین آمار آدم‌کشی نیز بین ژوئیه 2002 تا می2005 بیش از 48٪ کاهش داشت. عنوان شده که این عوامل باعث بهبود وضعیت اقتصادی شده‌اند.

تحلیل‌گران و منتقدان داخل کلمبیا بر این عقیده هستند که درجاتی از پیشرفت در زمینه‌های عنوان شده وجود داشته‌است، اما در مورد دلایل اصلی آن و صحت آنها برخی مواقع اختلافاتی وجود دارد. برخی مخالفین راهکارهای امنیتی دولت را مورد انتقاد قرار داده‌اند و عنوان کرده‌اند که این راهکارها برای حل مشکلات بزرگ کلمبیا کافی نیستند و در واقع محیطی مساعد را برای ادامهٔ نقض حقوق بشر ایجاد کرده‌اند.

لازم است ذکر شود که کلمبیا از لحاظ توسعهٔ خطوط هوایی خود اولین کشور در آمریکای جنوبی و دومین در سطح جهان است. هواپیمایی ملی کلمبیا نام دارد. پس از آن، خطوط هوایی در کلمبیا ایجاد شد.

جاذبه های گردشگری تور کلمبیا

کلمبیا هر روز از سال یک فستیوال دارد. اغلب در زمان مشهورترین فستیوال‌ها در کلمبیا (مانند نمایشگاه کالی، کارنیوال بارانکیولا و فستیوال تئاتر Iberoamerican و همچنین فستیوال گل‌ها) است که توریستها به این کشور سفر می‌کنند. خیلی‌ها همچنین در زمان جشن کریسمس و جشن‌های استقلال کلمبیا به این کشور سفر می‌کنند. با وجود تهدیدات موجود در سفر به کلمبیا به دلیل وجود FARC و سایر گروه‌های چریکی در این کشور، طی سال‌های اخیر تعداد گردشگران در کلمبیا افزایش داشته‌است. دلیل اصلی این شرایط رویکرد سرسختانهٔ رئیس‌جمهور برای دور نگه داشتن گروه‌های شورشی از شهرهای بزرگ و سایر محل‌های اصلی جذب گردشگران بین‌المللی است. از زمان روی کار آمدن پرزیدنت اوریبه در سال 2002، وی با افزایش توان نظامی دولت و افزایش حضور نیروی پلیس توانسته امنیت و ثبات را در کلمبیا بالا برد؛ و این شرایط نتایج بسیار مثبتی برای اقتصاد کشور بوجود آورده‌است. بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی گردشگری در سال 2004، کلمبیا در فاصلهٔ سال‌های 2000 تا 2004 از لحاظ رشد جذب گردشگر در آمریکای جنوبی در مکان سوم قرار داشته‌است. (2/9٪) تنها پرو و سورینام رشد بیشتری از کلمبیا داشته‌اند.

colombia-tour
colombia-tour

وضعیت ارضی کلمبیا

کلمبیا در مقایسه با سایر مناطق هم‌اندازه در آمریکا جنوبی دارای بیشترین تنوع فیزیکی در قلمرویش است. این کشور بخشی از «حلقهٔ آتش» اقیانوس آرام است که در واقع محلی زلزله‌خیز و در معرض آتشفشان است.

سطح ارضی کلمبیا الگوهای پیچیده‌ای دارد. یک سوم غربی کشور از این لحاظ بسیار پیچیده‌است. این ناحیه از ساحل اقیانوس آرام در غرب شروع می‌شود و با عرض جغرافیایی 5 درجهٔ شمالی به سمت شرق می‌رود که شامل صورت‌های گوناگونی است. در غربی‌ترین ناحیه، قسمت بسیار باریک و غیرممتد خط ساحلی اقیانوس آرام قرار دارد که در پشت آن Serranía de Baudó که کم‌پهناترین و کم‌ارتفاع‌ترین کوهستان کلمبیا است قرار دارد. بعد از آن ناحیهٔ وسیع و پست Río Atrato / ریو سنت جوئان قرار دارد که به عنوان جایگزین کانال پاناما، به عنوان یک مسیر بین اقیانوس آرام و اطلس پیشنهاد شده‌است. منطقهٔ کوهستانی اصلی غربی، کوردیلرا اکسیدنتال، نسبتاً مرتفع است و بلندی قلهٔ آن به 13 هزار پا (4 هزار متر) می‌رسد. درهٔ رودخانهٔ کائوکا، که ناحیهٔ کشاورزی مهمی است و چندین شهر بزرگ در آن قرار دارند، ناحیهٔ کوردیلرا اکسیدنتال را از ناحیهٔ پهناور کوردیلرای مرکزی جدا می‌کند. چنیدن قلهٔ برفی در ناحیهٔ کوردیلرای مرکزی وجود دارند که بلندی برخی از آنها به 18 هزار پا معادل 5 هزار و 500 متر می‌رسد. درهٔ برفی و گل آلود رودخانهٔ مگدالنا که مسیر حمل و نقلی مهمی است، ناحیهٔ کوردیلرای مرکزی را از ناحیهٔ کوردیلرای شرقی جدا می‌سازد. قله‌های کوردیلرای شرقی نسبتاً مرتفع هستند. حدود ارتفاعات این سلسله کوه‌ها با سیار کوهستان‌های کلمبیا تفاوت دارد و فرق آن این است که در این کوهستان چندین حوزهٔ رودخانهٔ وسیع وجود دارد. در شرق، ناحیهٔ کم جمعیت و مسطح تا شیبدار که حدوداً 60٪ مساحت کشور را شامل می‌شوند، llanos نام گرفته‌اند.

این منطقه عرضی کلمبیا شامل دومنطقهٔ کشور نمی‌شود: ناحیهٔ ساحلی پست کارائیب و Sierra Nevada de Santa Marta که هر دو در شمال کشور قرار دارند. زمین‌های پست غرب اغلب باتلاقی هستند و مردم کلمبیا مرداب‌های پوشیده از علف هرز این ناحیه را ciénagas نامیده‌اند. شبه‌جزیرهٔ گواخیرا در شرق نیمه بایر است. سیرا نوادا ناحیه‌ای مثلثی و پوشیده از صخره‌های برفی است که قسمت‌های شرقی این ناحیه را در برمی‌گیرد.تور کلمبیا
تور کلمبیا
Sierra Nevada de Santa Marta

نزدیکی کلمبیا به خط استوا بر آب و هوای این کشور تأثیر گذاشته‌است. نواحی پست همیشه داغ هستند. ارتفاعات بر دما تأثیر بسیاری دارند. دما با هر 1000 پا افزایش ارتفاع از سطح دریا(30 متر) 5/3 درجهٔ فارنهایت معادل 2 درجهٔ سانتیگراد کاهش می‌یابد.

میزان بارش در کلمبیا در مناطق مختلف متفاوت است و به سمت جنوب کشور بارندگی بیشتر است. این قضیه خصوصاً در مورد نواحی پست شرقی درست است. بطور مثال بارندگی در شبه‌جزیرهٔ گواخیرا بندرت از 75 سانتیمتر در سال تجاوز می‌کند. با این حال در نواحی پر باران جنوبی معمولاً بیش از 500 سانتیمتر بارندگی در سال وجود دارد. میزان بارندگی در سایر مناطق حدوداً در میان این دو است.

ارتفاع نه تنها بر دما بلکه بر پوشش گیاهی نیز مؤثر است. در واقع ارتفاع یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر الگوی پوشش گیاهی در کلمبیا است. مناطق کوهستانی کشور را از لحاظ پوشش گیاهی وابسته به ارتفاع می‌توان به چندین ناحیه تقسیم کرد، با این حال محدودهٔ ارتفاع هر ناحیه ممکن است به نسبت عرض متغیر باشد.

ناحیهٔ سرزمین داغ، زیر 3هزار 300 پا (1000متر) ناحیهٔ گیاهان حاره‌ای مانند موز است. ناحیهٔ ناحیهٔ معتدل، از 3هزار و 300 تا 6 هزار و 600 پا (1000 تا 2000متر) منطقهٔ قهوه و ذرت است. گندم و سیب‌زمینی در ناحیهٔ ناحیهٔ سرد،6 هزار و 600 تا 10 هزار و500 پا (2000 تا 3200 متر) رشد می‌کنند. درختان برای استفاده به عنوان هیزم در مناطقی قطع شده‌اند. مراتع بی درخت در واقع مربوط به علفزارهای آلپ و páramos در ارتفاع 12 هزار و 800 تا 15 هزار و 100 پا (3زار و 900 تا 4 هزارو 600 متر) است. در ارتفاعات بالای 15هزار و 100 پا (4600متر) که دما زیر صفر است و tierra helada نامیده می‌شود تنها برف و یخ دیده می‌شود.

الگوهای بارندگی نیز بر پوشش گیاهی تأثیر می‌گذارد. جنگل‌های پوشیده از بوته و درختچه‌ها در مناطق نسبتاً کم‌آب شمالی قرار دارند. در جنوب پوشش گیاهی بی درخت (حاره‌ای) قسمت llanos در کلمبیا را پوشش داده‌است. در مناطق بارانی در جنوب شرق کلمبیا باران‌های حاره‌ای باریده می‌شود. در کوهستان‌ها، الگوهای متناوب تسریع باران در مناطق کوه آلپ در واقع الگوهای پوشش گیاهی را پیچیده کرده‌است. مناطق بارانی کوهستان‌ها ممکن است سرسبز و پرآب باشد، در حالیکه طرف دیگر که باران ندارد ممکن است بسیار خشک باشد.

مساحت وسیعی در کلمبیا برای کاشت گیاه کوکائین استفاده می‌شود. در سال 2004، 114 هزار و 100 هکتار از خاک کلمبیا زیر کاشت این گیاه بود و در واقع کلمبیا هر ساله توان تولید 430 تن کوکائین را دارد. کشت کوکائین از جمله فعالیت‌های تجاری مهم در کلمبیا است و حتی زمین‌های دولتی نیز از جاه طلبی صاحبان و سران این تجارت در امان نمانده‌اند.

colombia-tour
colombia-tour

سیاست کلمبیا

قوهٔ مجریه در کلمبیا در راس ساختار حکومت قرار دارد. رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور همراه با هم در یک انتخابات همگانی برای یک دورهٔ چهار ساله انتخاب می‌شوند؛ و رئیس جمهور هم رئیس دولت و هم رئیس کشوراست. در 19 اکتبر 2005 قانون اساسی کلمبیا اصلاح شد و طبق قانون جدید رئیس جمهور می‌تواند در دو دورهٔ چهار سالهٔ متوالی سر کار بیاید. با این وجود، حاکمان بخش‌ها و شهردارها و سایر مقامات اجرایی برای یک دورهٔ سه ساله انتخاب می‌شوند و نمی‌توانند بلافاصله دوباره انتخاب شوند.

در 28 می 2006 رئیس‌جمهور آلوارو اوریبه ولز با 62٪ آرا دوباره انتخاب شد و 22٪ از مردم به کارلوس گاویریا دیاز از قطب مردمی و 12٪ به هریشیو سرپا اوریبه از حزب لیبرال رای دادند.

قوهٔ مقننه: مجلس و شورای کلمبیا در واقع کنگرهٔ کلمبیا که شامل 166 کرسی مجلس نمایندگان و 102 کرسی مجلس سنای کلمبیا است. اعضای مجلس و سنا با انتخابات مردمی برای یک دورهٔ چهار ساله برگزیده می‌شوند. کلمبیا همچنین در کمیتهٔ ملت‌های آمریکای جنوبی عضو می‌باشد. هم‌زمان با اعضای کنگره، نمایندگان بخش‌ها و کنسول شهرها نیز انتخاب می‌شوند.

قوهٔ قضائیه: طی دههٔ 1990، در شاخهٔ قضایی کلمبیا اصلاحات عمده‌ای صورت گرفت و در حال حاضر در حال تغییر از سیستم بازجویی‌مدار به یک سیستم خصمانه است. درقسمت‌هایی از نواحی کلمبیا که در آنجا قهوه کشت می‌شود و همچنین در شهر بوگوتا از سیستم خصمانه استفاده می‌شد و سایر نواحی کشور نیز در تاریخ اول ژانویه 2006 خواستار اجرای آن شدند. در راس سیستم قضایی کلمبیا دادگاه عالی عدالت قرار دارد و اعضاء توسط رئیس جمهور و کنگره تعیین می‌شوند.

جغرافیای کلمبیا

کلمبیا به 32 بخش و یک ناحیهٔ مرکزی تقسیم می‌شود.

شهرهای کلمبیا

کلمبیا دارای 22 شهر اصلی است که به ترتیب اهمیت در زیر لیست شده‌اند:

 • بوگوتا (La Atenas Suramericana – آتن آمریکای جنوبی)- «پایتخت»

 • مدلین (La ciudad de la eterna primavera – شهر بهار جاودانه؛ همچنین Capital de la montaña – مرکز کوهستان) نیز نامیده می‌شود.

 • کالی (La sucursal del cielo – شاخهٔ بهشت؛ همچنین La Sultana del Valle به معنای سلطان دره) نیز نامیده می‌شود.

 • بارانکیولا (La puerta de oro de Colombia – دروازهٔ طلایی کلمبیا)

 • بوکارامانگا (La ciudad Bonita – شهر زیبا)

 • کارتاخنا (Cartagena de Indias La heroica – دلاوری)

 • کوکوتا (La hermosa villa – دهکده زیبا)

 • پریرا (La querendona, trasnochadora y morena – بارونت دوست‌داشتنی و شب بیدار)

 • سانتا مارتا (La perla de oro – مروارید طلایی)

 • ایباگه (Capital Músical de Colombia – مرکز موسیقی کلمبیا)

 • پستو (Ciudad Sorpresa – شهر عجایب)

 • مانیزالس (La ciudad de las puertas abiertas – شهر دروازه‌های گشوده)

 • نیوا (Neivayork، La capital bambuquera de América – مرکزbambuco آمریکا)

 • آرمنیا (La Ciudad Milagro – شهر معجزه)

 • والدوپار (Capital mundial del vallenato – مرکز والناتوی جهان)

 • ویلاویسنسیو (La Puerta al Llano – دروازهٔ Llano)

 • سینسلخو (La ciudad de las corralejas – شهر «گاوسواری»)

 • مونتریا (La capital ganadera de Colombia – مرکز احشام کلمبیا)

 • بونونتورا (Bello Puerto del Mar – ساحل زیبا)

 • پوپایان (La Ciudad Blanca – شهر سپید)

 • تونخا (La capital del haba, el tejo y la ruana – مرکز باقلا، دیسک و پانچو)

 • کیبدو (La perla negra – مروارید سیاه)

گروه‌های قومی کلمبیا

بر اساس آمار اکثر کلمبیایی‌ها کاتولیک، اسپانیایی زبان و دورگه مستیزو (اروپایی-سرخ‌پوست) هستند. حدود 25٪ از کلمبیایی‌ها از ریشهٔ خالص اروپایی هستند، 12٪ از آنها سیاه و یا آمیخته‌ای از نژاد آفریقایی و اروپایی هستند. اجداد افراد سیاه پوست کلمبیایی برای کار در مزرعه به عنوان برده در دورهٔ استثمار به این کشور آورده شده‌اند. آنها نقشی مهم در شکل‌گیری میراث فرهنگی کلمبیا داشته‌اند. حدود 3درصد مردم کلمبیا آمیخته‌ای از نژاد سیاه و سرخ هستند. 5درصد افراد این کشور نیز از نژاد خالص سرخ‌پوست هستند.

بیش از دوسوم کلمبیایی‌ها در مناطق شهری زندگی می‌کنند- رقمی که بسیار بیشتر از میانگین جهانی است. نرخ باسوادی (94٪) در کلمبیا نیز بسیار بالاتر از میانگین جهانی است و همچنین نرخ رشد جمعیت هم بالاتر از میانگین جهانی است. جمعیت جوان کلمبیا بسیار زیاد است و دلیل آن هم کاهش اخیر مرگ و میر نوزادان می‌باشد. حدود 33٪ جمعیت کلمبیا چهارده سال و یا کمتر سن دارند اما تنها 4٪ مردم این کشور 65 ساله یا مسن‌تر هستند.

تور کلمبیا
تور کلمبیا

اقتصاد کلمبیا

پس از یک دهه رشد اقتصادی مناسب (میانگین رشد تولیدات خالص داخلی بیش از 4٪ در دورهٔ 1998–1970)، کلمبیا در سال 1999 دچار رکود اقتصادی شد (اولین رشد اقتصادی منفی سالانه از سال 1929)، و رفع این وضعیت بسیار وقت‌گیر و سخت بود. کمی تقاضای داخلی و خارجی، وضعیت سخت بودجهٔ دولت و درگیری‌های مسلح شدید داخلی از جمله مشکلات اقتصاد کلمبیا هستند. بر اساس شاخص‌های اقتصادی صندوق بین‌المللی پول که در سپتامبر 2006 انتشار یافت، پیشبینی شده‌است که میزان تولیدات خالص داخلی کلمبیا در سال 2007 به سقف 869/49 میلیارد دلار آمریکا برسد. تورم در کلمبیا از سال 2004 زیر 6٪ بوده‌است و بر اساس پیش‌بینی‌ها در سال 2006 به زیر ٪5 می‌رسد. صادرات اصلی کلمبیا شامل کالاهای تولیدی (32/41٪ صادرات)، مواد نفتی (28/28٪)، زغال سنگ (17/13٪) و قهوه (25/6٪) است. کلمبیا همچنین بزرگ‌ترین صادرکنندهٔ بارهنگ به آمریکا است. کل واردات، صادرات و تراز تجاری کلمبیا در بالاترین میزان هستند و جاری شدن مبالغ بسیاری که از طریق صادرات بدست آمده‌اند باعث بهاگذاری مجدد ارزش پزو کلمبیایی شده‌است.

مشکلات این کشور طیف گسترده‌ای شامل سیستم حقوق بازنشستگی، دارو و بیکاری دارد. بسیاری از نهادهای مالی بین‌المللی اصلاحات اقتصادی رئیس‌جمهور فعلی آلوارو اوریبه را مورد تقدیر قرار داده‌اند که از جملهٔ کارهای وی اقدام برای کاهش کسری بخش دولتی به زیر 5/2٪ تولیدات خالص داخلی است. سیاست اقتصادی دولت و اسنراتژی امنیت ملی باعث ایجاد اطمینان در اقتصاد شده‌است و درنتیجه رشد GDP کلمبیا در سال 2003 جزء بالاترین‌ها در آمریکای لاتین بود.بازار بورس کلمبیا

جمعیت کلمبیا

کلمبیا با 43٫6 میلیون جمعیت در سال 2006 سومین کشور پرجمعیت در آمریکای لاتین بعد از برزیل و مکزیک است. در اواسط قرن بیستم مهاجرت از مناطق روستایی به شهرها بسیار زیاد بود اما بعد از آن این روند کاهش یافته‌است. جمعیت شهری از رقم 31٪ کل جمعیت در سال 1938 به سقف 57٪ در سال 1951 و 70٪ در سال 1990 رسید. در حال حاضر این رقم بیش از 77٪ است. 30 شهر در کلمبیا دارای جمعیت 100 هزار نفر و بیشتر هستند. نه بخش پست شرقی که حدود 54٪ مساحت کلمبیا را شامل می‌شوند، کمتر از 3٪ جمعیت را در خود جای داده‌اند و تراکم جمعیتی آنجا کمتر از یک نفر در هر کیلومتر مربع است (دو نفر در هر مایل مربع). بر اساس پیش‌بینی‌ها جمعیت کلمبیا تا سال 2015 به بیش از 52 میلیون می‌رسد.

کلمبیا دارای جمعیت متنوعی است که نشاندهندهٔ تاریخ غنی این کشور و مردمانی است که از گذشته‌های دور در این ناحیه زندگی می‌کردند. آمیخته‌ای از گروه‌های اصلی مختلف اساس جمعیتی فعلی کلمبیا را تشکیل می‌دهند: مهاجران اروپایی، بومی‌ها، بردگان آفریقایی، آسیایی‌ها، اهالی خاورمیانه و سایر مهاجران اخیر.

colombia-tour
colombia-tour

بسیاری از جمعیت بومی به جمعیت دورگه تبدیل شدند، اما 700 هزار بومی باقی‌ماندهٔ فعلی از بیش از 85 فرهنگ مختلف هستند. مهاجران اروپایی عمدتاً از مستعمره‌نشینان اسپانیایی بودند، اما گروه اندکی هم از هلند، آلمان، فرانسه، سویس، بلژیک و تعداد کمتری از لهستان، لیتوانی، انگلیس و کرواسی بودند که در زمان جنگ جهانی دوم و جنگ سرد مهاجرت کرده بودند. بطور مثال شهردار سابق بوگوتا آنتاناس موکاس فرزند مهاجران لیتوانی بود. آفریقایی‌ها در قرن 16به عنوان برده به کلمبیا خصوصاً نواحی پست ساحلی این کشور آورده شدند و این انتقال تا قرن 19 همچنان ادامه داشت. پس از پایان این قضیه، یک ایدئولوژی ملی مستیزاجا مشوق آمیزش بومی‌ها، اروپایی‌ها و جوامع سرخ‌پوست برای تشکیل هویت قومی دورگه شد.

سایر مهاجران از آسیا، خاورمیانه خصوصاً لبنان، اردن، سوریه، چین، ژاپن و کره می‌باشند.

مذهب کلمبیا

اکثر جمعیت کلمبیا (87٪) کاتولیک هستند. حدود 9٪ پروتستان هستند. 3 ٪ جمعیت خود را بی‌دین عنوان کرده‌اند. 1٪ به آیین بومی معتقد هستند. کمتر از 1٪ هم بودایی، مسلمان و معتقد به مورمن هستند.

راهنمای تور کلمبیا

11 نکته برای کوله گردی در تور کلمبیا

1. در تور کلمبیا مقصد و فصل سفر را با دقت انتخاب کنید

آب‌وهوا در کلمبیا در بخش‌های مختلف آن کاملا با هم متفاوت است. نواحی ساحلی و کوهستانی، تفاوت آب‌و‌هوایی عمده‌ای دارند. شهرهای نزدیک دریای کارائیب و اقیانوس آرام تابستان‌های بسیار گرمی دارند در حالی که بوگوتا، پایتخت کلمبیا، در نواحی مرتفع و مرطوب واقع شده و شب‌های سردی دارد. پروازها و اتوبوس‌های داخلی در ماه‌های دسامبر و ژانویه و هفته‌ی ایستر، گران می‌شوند و پروازهای بین‌المللی به مقصد کلمبیا در فوریه، در ارزان‌ترین حالت خود قرار دارند.

2. در تور کلمبیا در هاستل‌ها اقامت کنید

سیستم هاستل‌ها در کلمبیا روز‌به‌روز گسترش پیدا می‌کند بنابراین همیشه مکانی برای اقامت با قیمت‌های پایین پیدا می‌شود. این هاستل‌ها امکاناتی چون وای‌فای رایگان، صبحانه‌ی ساده، امکان استفاده از آشپزخانه، خشک‌شویی، کرایه دوچرخه و کتابخانه دارند. بسیاری از این هاستل‌ها تورهای داخلی و گشت‌و‌گذار برگزار می‌کنند.

3. در تور کلمبیا اتوبوس‌های ارزان‌تر را پیدا کنید

اتوبوس مهم‌ترین وسیله‌ی حمل‌ونقل عمومی در مسیرهای طولانی در کلمبیا است. این اتوبوس‌ها از نظر امکانات، سرعت و قیمت، تنوع زیادی دارند. برای انتخاب اتوبوسی که مناسب شرایط شما باشد باید به شرکت‌های مختلف سر بزنید. مینی‌بوس‌های Kia ارزان‌تر و سریع‌تر و البته شلوغ‌تر هستند. سرویس‌هایی موسوم به puerta-a-puerta بین شهرهای کارتاگنا و سانتا مارتا وجود دارد که شما را جلوی هاستل مورد نظرتان پیاده می‌کند. هاستل‌ها هم می‌توانند به شما در انتخاب وسیله‌ی مورد نظرتان کمک کنند.تور کلمبیا
تور کلمبیا
آره‌پا

 

4. در تور کلمبیا مثل اهالی غذا بخورید

کلمبیایی‌ها معمولا ناهار مفصلی نزدیک‌های غروب می‌خورند. شما هم می‌توانید از این طریق در هزینه‌های خورد و خوراک خود صرفه‌جویی کنید. هر شهری یک بازار ارزان دارد که در آن غرفه‌های فروش غذا وجود دارد. در این غرفه‌ها می‌توانید با قیمت‌های خوبی، غذای محلی و ارزان بخرید. غروب‌ها هیچ مشکلی از بابت غذای خیابانی ندارید. هزاران غرفه‌ی فروش غذای خیابانی غذاهای مختلفی چون همبرگر، هات‌داگ، پیتزا، امپانادا (سمبوسه یا پیراشکی) و آره‌پا (arepas) عرضه می‌کنند. آره‌پا غذای محلی کلمبیا و ونزوئلا است که با آرد ذرت تهیه و با پنیر و آووکادو سرو می‌شود.

5. در تور کلمبیا در تعطیلات سفر نکنید

کلمبیایی‌ها جشنواره‌های متعددی دارند. مطمئنا شرکت در این جشنواره‌ها در کنار اهالی شهرها، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر شما خواهد بود. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که سفر در زمان برگزاری این جشنواره‌ها به خصوص در کریسمس یا ایستر، ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کند بنابراین بهتر است از سفر در این ایام اجتناب کنید. چون ممکن است با درهای بسته‌ی رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و بانک‌ها و اتوبوس‌های شلوغ مواجه شوید.

6. در تور کلمبیا اسپانیایی یاد بگیرید

نیازی نیست که زبان اسپانیایی را در سطح بالایی آموزش ببینید. آموزش در حد مبتدی و یاد گرفتن جملات و کلمات ساده، تفاوت زیادی در سفر شما ایجاد می‌کند. با یادگیری زبان، بهتر می‌توانید با اهالی ارتباط برقرار کنید و زندگی و سنت‌های اهالی را از نزدیک ببینید.

7. در تور کلمبیا ارازن‌تر تماس بگیرید

خریدن سیم‌کارت در کلمبیا ارزان و ساده است. شرکت Claro پوشش‌دهی خوبی در سراسر کلمبیا دارد. از یکی از شرکت‌های اپراتور موبایل، سیم‌کارت بخرید تا در هزینه‌های مکالمات خود در کلمبیا صرفه‌جویی کنید. حتی می‌توانید از دستفروش‌ها، چند دقیقه گوشی کرایه کنید و برای تماس داخلی استفاده کنید. در هاستل‌ها هم می‌توانید مقصد بعدی خود را رزرو کنید. بسیاری از این هاستل‌ها از نرم‌افزار Whatsapp هم استفاده می‌کنند.

colombia-tour
colombia-tour

8. در تور کلمبیا فروشگاه‌های زنجیره‌ای Éxito را پیدا کنید

فروشگاه‌های زنجیره‌ای Éxito در بیشتر شهرهای کلمبیا شعبه دارند. در این فروشگاه‌ها می‌توانید غذا و نوشیدنی ارزان پیدا کنید؛ حتی لباس هم در این فروشگاه‌ها پیدا می‌شود. در واقع بیشتر وسایل مورد نیاز خود را می‌توانید از یک جا خریداری کنید. علاوه بر این، امکاناتی مانند کافه، داروخانه، خودپرداز و آژانس‌های مسافرتی هم در این فروشگاه‌ها وجود دارد.

9. در تور کلمبیا برگزارکننده‌های تور داخلی را انتخاب کنید

برای اینکه بیشترین لذت را از سفر به کلمبیا ببرید، بهتر است از برگزارکننده‌های تور داخلی استفاده کنید که معمولا تورهای ویژه‌ی کوله‌گردی دارند. علاوه بر تورهای مخصوص کوله‌گردی، تورهای ورزشی و ماجراجویانه‌ی دیگری هم در کلمبیا توسط شرکت‌ها و آژانس‌های گردشگری مختلف به گردشگران ارائه می‌شود. با توجه به سلیقه و بودجه‌ی خود می‌توانید از این تورهای داخلی استفاده کنید.

10. در تور کلمبیا پول خرد جمع کنید

خرد کردن پول‌های درشت در کلمبیا کار بسیار سختی است چرا که پول خرد بسیار کمیاب است به خصوص در نواحی روستایی. ایستگاه‌های اتوبوس و سوپرمارکت‌ها بهترین مکان برای خرد کردن پول هستند.

11. در تور کلمبیا خودتان را در شرایط خطرناک قرار ندهید

کلمبیایی‌ها مردمی مهمان‌نواز و مهربان هستند اما در سفر به کلمبیا دقت کنید که خودتان را در موقعیت‌های خطرناک قرار ندهید و اجازه‌ی سو استفاده به کسی ندهید. مراقب وسایل شخصی خود باشید و در محله‌های مشکوک رفت‌وآمد نکنید. احتیاط را سرلوحه‌ی کارتان قرار دهید تا با مشکلی مواجه نشوید.

 

: برای دریافت مشاوره درباره تور کلمبیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تور کلمبیا» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید