کد مطلب: 3206 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
جاذبه های گردشگری گردنه حیران

جاذبه های گردشگری گردنه حیران

گردنه حیران که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته ‌است . این گردنه که آخرین منطقه حفاظتیاستان...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

گردنه حیران که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته ‌است . این گردنه که آخرین منطقه حفاظتیاستان گیلان می‌باشد ، از یک طرف مشرف به کوه‌ هایی است که پوشیده از جنگل ‌های انبوه‌ است و از سویی دیگر به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان می باشد .

گردنه حیران در بیشتر زمان ها در زیر انبوهی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن ، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند . با این وجود این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود 1500 متر است؛ در واقع علت اصلی مه تقریباً دائمی گردنهٔ حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنه .

از نظر گردشگری گردنه حیران یکی از مناطق دیدنی و سر سبز ایران به شمار می آید ، سر سبزی گردنه حیران آن را به عنوان " بهشت ایران " شناسانده است ، سالانه حدود یک میلیون نفر گردشگر از این منطقه دیدن می کنند . کمتر مسافری با عبور از این مسیر طبیعی زیبا و سرسبز آن را فراموش خواهد کرد . 

در مسیر گذر از این گردنه عسل طبیعی و تمشک ( وحشی ) که در کنار جاده توسط اهالی محلی ( و شاید هم غیر محلی ! ) به فروش می رسد جلب توجه می کند ، یکی دیگر از نکات جالب توجه وجودحیوانات اهلی مانند گاو در گوشه و کنار جاده می باشد که بدون وجود شخصی که آنها را هدایت کند ( در اصطلاح چوپان ) به چرا و علف خواری مشغولند ( به نظر می رسد آنها از روی عادت همیشه گی صبح زود از آغل خود بیرون آمده و عصر ها بعد از یک روز گردش در این گردنه زیبا و چرا با شکمی سیر به آغل های خود بر می گردند ! )

اگر تا کنون از گردنه حیران عبور نکرده اید ، توصیه می کنم برای یک بار هم که شده از این مسیر بسیار زیبای طبیعی و سرسبز که به حق " بهشت ایران " نامگذاری شده است دیدن فرمایید ، آن موقع متوجه خواهید شد که چرا گردنه حیران را گردنه حیران نامگذاری کرده اند .

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «جاذبه های گردشگری گردنه حیران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 2 = ?