کد مطلب:  51300 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بررسی مزایا و معایب درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر

بررسی مزایا و معایب درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر

بیماری های نشیمنگاهی که آمار مبتلایان به آن امروزه به شدت در حال افزایش است، می توانند بسیار آزاردهنده...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بررسی مزایا و معایب درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر
بررسی مزایا و معایب درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر

بیماری های نشیمنگاهی که آمار مبتلایان به آن امروزه به شدت در حال افزایش است، می توانند بسیار آزاردهنده باشند و باید جدی گرفته شوند. اینگونه بیماری ها را می توان به چهار گروه اصلی بواسیر یا هموروئید، شقاق، فیستول و کیست مویی تقسیم کرد که بواسیر به عنوان شایع ترین بیماری در بین آنها شناخته می شود.

اتفاقی که در بیماری بواسیر یا هموروئید می افتد، وارد آمدن فشار بیش از اندازه به رگهای ناحیه مقعد است که در نهایت منجر به ایجاد تورم و کشیدگی در عروق این ناحیه خواهد شد. بالشتک های بواسیری همان رگ های ناحیه آنال هستند که تحریک شده و کشیده می شوند و در نهایت به شکل هموروئید ظاهر می شوند. ایجاد فشار در ناحیه مقعد می تواند دلایل متعددی داشته باشد که زور زدن زیاد در زمان دفع مدفوع، یبوست داشتن به مدت طولانی، بارداری و زایمان در خانم ها، نشستن های طولانی، چاقی و… بخشی از این دلایل هستند.

اگر عروقی که درگیر این بیماری هستند در داخل کانال مقعد باشند، نوع بواسیر داخلی و اگر در خارج از مقعد باشند، بواسیر خارجی است.

اما تفاوت نوع داخلی و خارجی این بیماری در علائمی است که ایجاد می کنند. هموروئید خارجی می تواند آزاردهنده تر باشد، زیرا در ناحیه حساسی از بدن قرار دارد و به همین دلیل درد و ناراحتی بیشتری ایجاد می کند. موارد زیر از شایع ترین علائم بواسیر خارجی است:
  • مشاهده خون روشن روی مدفوع بعد از هر بار عمل دفع
  • لمس توده و برآمدگی اطراف مقعد
  • احساس خارش و سوزش شدید
  • احساس درد و ناراحتی هنگام نشستن
البته که مشاهده چنین علائمی صرفا به معنی ابتلا به هموروئید نیست و باید تشخیص قطعی بیماری را به عهده پزشک بگذارید. حتی امکان مشاهده علائم متفاوت در افرادی که به یک نوع بواسیر مبتلا شده اند وجود خواهد داشت. نتیجه عدم درمان به موقع بواسیر خارجی، ترومبوزه شدن و ایجاد خونریزی های زیاد است.

پس از مراجعه به دکتر متخصص و تشخیص بیماری، بلافاصله اقدامات درمانی آغاز می شود. روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد اما اگر به دنبال درمان قطعی بواسیر هستید، لیزر و جراحی بهترین گزینه های شما می باشند. البته شدت پیشرفت بیماری و نوع و درجه بواسیر نیز در تعیین روش درمان بسیار تاثیرگذارند. مثلا هموروئید درجه سه و چهار به هیچ عنوان بدون جراحی قابل درمان نیستند اما برای درمان هموروئید درجه 1 و 2 می توان در ابتدا از روش های خانگی و دارویی هم استفاده کرد.در صورتیکه تغییری در روند بهبود بیماری ایجاد نشد، باید به سراغ روش های درمان پزشکی برویم.

اگر بخواهیم مروری بر گذشته داشته باشیم درمی یابیم که عمل جراحی سنتی تنها راه درمان بواسیر بوده و مشکلاتی مثل خونریزی و درد شدید، احتمال عود مجدد بیماری، بستری شدن در بیمارستان و گذراندن دوران نقاهت طولانی را به دنبال دارد. به همین علت بیماران معمولا تمایلی به انجام آن ندارند و سعی می کنند از روش های جایگزین استفاده کنند. همچنین از مهم ترین عوارض جراحی به روش های سنتی نیز می توان به بی اختیاری مدفوع و عود مجدد بیماری اشاره کرد.

بررسی روش لیزر بواسیر و مزایای آن

روشی که امروزه جایگزین جراحی شده، درمان بواسیر با لیزر است و در حال حاضر به عنوان بهترین و قطعی ترین روش درمان این عارضه استفاده می شود.

روش درمان بواسیر با لیزر توسط دکتر متخصص و بصورت سرپایی در کلینیک انجام می شود و بیمار درد و خونریزی زیادی احساس نخواهد کرد. در روش لیزر آسیبی به بافت های مجاور زائده بواسیری وارد نمی شود و اشعه لیزر خود باعث ترمیم عروق خونی خواهد شد.

لیزر شامل دو نوع co2 و مادون قرمز (IRC) می باشد که از لیزر co2 برای هموروئیدهای پیچیده و از مادون قرمز به عنوان بهترین راه تسکین و درمان فوری درد بواسیر درجه یک و دو استفاده می شود. در مقابل لیزر دی اکسید کربن قادر به درمان انواع مختلف هموروئید (خارجی، داخلی، خونی و ترومبوزه) است و هیچگونه جای زخم و زائده ای در ناحیه مقعد باقی نمی گذارد.

اگر به دنبال درمان سریع بواسیر هستید، روش لیزر در کمتر از یک ساعت و بدون بیهوشی انجام می شود و نیازی به استراحت و گذراندن دوران نقاهت نیست. بیمار بلافاصله بعد از این جراحی سرپایی، می تواند به منزل برگردد و فقط چند ساعتی تا از بین رفتن اثرات داروی بی حسی زمان لازم است.

سایر مزایای جراحی بواسیر با لیزر شامل این موارد است:

 
  • از مهم ترین ویژگی های لیزر احتمال پایین عود مجدد بیماری است
  • این روش بصورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شود
  • خونریزی و درد در لیزر به حداقل می رسد
  • تقریبا هیچگونه عوارضی به دنبال نخواهد داشت

مراقبت بعد از درمان هموروئید با لیزر

مراقبت های بعد از انجام لیزر هم به عنوان بخش مهمی از درمان شما به حساب می آید. رعایت بهداشت این ناحیه،عدم استفاده از لباس های تنگ، استفاده نکردن از شوینده های معطر و حساسیت زا و... از جمله مواردی هستند که باید به مدت یک هفته تا ده روز رعایت کنید. همچنین ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و مصرف کافی فیبر و مایعات به نرم شدن مدفوع و عدم ابتلا به یبوست کمک می کند که این امر مانع عود مجدد بیماری می شود.

هزینه لیزر بواسیر

موضوعی که معمولا باعث نگرانی بیماران می شود، هزینه جراحی بواسیر با لیزر است. این هزینه بر اساس موارد مختلفی مشخص می شود که باید یک به یک آنها را بررسی کرد. مرکز درمانی، شرایط فرد مبتلا، میزان پیشرفت بیماری، پزشک جراح و… از فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین هزینه می باشند.

در روش جراحی سنتی به دلیل نیاز به بستری شدن در بیمارستان و همچنین دوران نقاهت طولانی تر، هزینه ها افزایش می یابد و با در نظر گرفتن این موارد، هزینه لیزر و جراحی سنتی تقریبا یکسان است. در رابطه با اینکه آیا بیمه هزینه لیزر را پرداخت می کند یا خیر؟ باید بگوییم که برخی از بیمه های تکمیلی بخشی از این هزینه را به عهده می گیرند.

عوارض لیزر

طبق تحقیقات انجام شده بر روی بیمارانی که از لیزر استفاده کرده اند، این نوع درمان هیچگونه عوارضی را به دنبال نخواهد داشت. البته تبحر پزشک و نوع دستگاه لیزر هم از نکات بسیار حائز اهمیت است.

 

 
: برای دریافت مشاوره درباره بررسی مزایا و معایب درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بررسی مزایا و معایب درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید