تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و ب | آسمونی
کد مطلب: 44285 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان

تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان

مَطَب عموما جایی است که پزشک در آن به معاینه و درمان بیماران می‌پردازد، البته تسامحا به محل فعالیت سایر شاغلین حرف پزشکی مانند روانشناس که دارای دفترکار می‌باش
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان مکان هایی هستند که تقریبا معنای مشابهی دارند اما تفاوت هایی نیز با همدیگر دارند. برای آشنایی با تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان
تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان

تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان

تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان

مطب

آسمونی : مَطَب عموما جایی است که پزشک در آن به معاینه و درمان بیماران می‌پردازد، البته تسامحا به محل فعالیت سایر شاغلین حرف پزشکی مانند روانشناس که دارای دفترکار می‌باشند نیز می‌توان مطب اطلاق کرد.واژه مطب اسم مکان از ریشه طب است و در پارسی به آن پزشکگاه هم می گویند. طبق قوانین موجود تأسیس مطب در ساختمانهای مسکونی نیز مجاز است. هر پزشکی تنها پس از اخذ مجوزهای لازم مانند پروانه مطب از سازمان نظام پزشکی) مجاز به تأسیس مطب است و مسئولیت اقدامات درمانی انجام شده در مطب برعهده پزشک می‌باشد . نصب تابلو، چاپ سرنسخه، تعرفه دریافتی از بیماران، اقدامات درمانی قابل انجام در مطب، فهرست ملزومات مطب و شرایط فیزیکی آن تابع قوانین موجود می‌باشد .

کلینیک یا درمانگاه

درمانگاه یا کلینیک (به انگلیسی: clinic) ساختمان یا بخشی در بیمارستان یا مرکز بهداشتی - درمانی که به درمان بیماران یا مراقبت پزشکی از بیماران سرپایی اختصاص دارد. معمولاً درمانگاه موسسه‌ای مستقل است که به درمان بیماران می‌پردازد ولی برخلاف بیمارستان بیماران را بستری نمی‌کند. در ایران درمانگاه معمولاً می‌تواند دارای بخشهای پزشک عمومی و متخصص، دندانپزشکی، داروخانه، مامایی، رادیولوژی، آزمایشگاه و … باشد. مجوز تأسیس و پروانه بهره‌برداری درمانگاه را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوطه صادر می‌نماید. درمانگاه می‌تواند خصوصی، دولتی یا خیریه باشد. هر درمانگاهی بجز مؤسس باید برای هر شیفت فعال خود دارای مسئول فنی پزشک باشد. درمانگاه می‌تواند عمومی یا تخصصی (مانند درمانگاه پوست و مو یا درمانگاه دندانپزشکی) باشد. برخلاف ساختمان پزشکان، درمانگاه مؤسسه واحدی است لذا می‌تواند با سازمانهای بیمه گر و ادارات قرارداد (جهت پذیرش بیماران) ببندد، سرنسخه و سربرگ داشته باشد و پذیرش و صندوق واحدی برای بخشهای مختلف داشته باشد.

پلی کلینیک

پلی کلینیک، در لغت به معنای مطبی است که دارای درمانگاه‌های مختلف بوده و در صورت لزوم امراض و بیماری‌های مختلف را در آن جا مورد مداوا قرار می‌دهند. پلی کلینیک طبق تعریف آیین‌نامه در درمانگاه‌ها و پلی کلینیک مصوب سال 1334، موسسه‌ای است که در آن چند بخش برای بیماری‌های مختلف دایر می‌باشد.

ساختمان پزشکان

ساختمان پزشکان (به انگلیسی: polyclinic) مجتمعی که در آن انواع مختلف بیماری‌ها و صدمات به‌طور سرپایی بررسی و درمان می‌شود. معمولاً مجتمع درمانی مانند درمانگاه موسسه ای مستقل است که به درمان بیماران می‌پردازد ولی برخلاف بیمارستان بیماران را بستری نمی‌کند و برخلاف درمانگاه معمولاً همزمان بیماران در چند رشته تخصصی ( مانند چشم، ارتوپدی، قلب و ...) پذیرش می‌شوند . مجتمع درمانی می‌تواند خصوصی، دولتی یا خیریه باشد . البته در قوانین مصوب فعلی بخش درمان ساختار مستقلی با نام مجتمع درمانی نداریم .

بیمارستان

آسمونی : بیمارستان یا شفاخانه نهادی است برای تیمارداری و درمان بیماران. بیمارستان معمولاً یک ساختمان بزرگ یا چادر بزرگ است که در آن، انجام مراقبت و درمان از سوی پزشکان، جراحان، پرستاران، متخصصان و دیگر افراد انجام می‌گیرد. معمولا بیمارستان از نظر بزرگی فضا، تعداد کارکنان، انواع خدمات و تنوع رشته‌های درمانی، وسیع تر از درمانگاه یا ساختمان پزشکان است.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

    • مریم امینی

ثبت نظر درباره «تفاوت مطب، کلینیک، پلی کلینیک، ساختمان پزشکان، درمانگاه و بیمارستان»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 3 = ?