مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  3649 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خانه تکانی با قاعده

خانه تکانی با قاعده

  نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک برنامه رادیویی خوب و مفید می‌تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نظافت و تمیزی خانه لزوماً معادل با کار سخت نیست. خانه‌تکانی یکی از رسوم بسیار قدیمی برای عید نوروز است و هر چند که آپارتمان‌های کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریباً در تمام مدت سال نسبتاً تمیز هستند. اما تمیزترین خانه‌ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین شسته و روفته و برق انداخته می‌شوند.

خانه تکانی را از همین حالا شروع کنید

خانه‌تکانی شب عید، از کارهایی است که بر خلاف اسمش نباید «شب عید» انجام شود، بلکه باید از مدتی قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند؛ تهیه هدیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی‌پزی، خرید خوراکی‌ها و در کل «خرید شب عید» و پذیرایی از میهمان‌ها.

از بچه‌ها بخواهید که تخت‌های خود را مرتب کرده، اسباب بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه‌ها، سرجای خود بگذارند

وقت مورد نیاز برای خانه تکانی

در حقیقت، داشتن خانه‌ای تمیز و مرتب طی تعطیلات، به خصوص اگر از روش درستی استفاده کنید، ساد‌ه‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. برای این منظور، خانه‌تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام می‌دهید و به اندازه کافی برای پروژه‌های وقت‌گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی وقت خواهید داشت.

برای خانه تکانی فهرست تهیه کنید

قبل از این که شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند و تمام کارهایی که در مورد هر یک از آن چیزها باید انجام شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب می‌توانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمان‌های اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلاً چند تکه لباس را در لباسشویی بریزید. هنگامی که به تدریج مورد موجود در فهرست را علامت می‌زنید، حس بسیار خوبی به شما دست می‌دهد و احتمال این که کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

خانه تکانی در زمان‌ های کوتاه و ناپیوسته

برای داشتن خانه‌ای تمیز و درخشان، نباید لزوماً زمان ممتد زیادی را در اختیار داشته باشید، حتی اختصاص دادن 30 دقیقه در روز به کار نظافت نیز نتایج بسیار رضایت‌بخشی خواهد داشت. به عنوان مثال شما چهار کمد در منزل دارید. می‌توانید هر یک از آن‌ها، یا هر طبقه از آن‌ها را در یک مرحله‌ جداگانه تمیز و مرتب کنید.

برای مرتب کردن لوازم و خرده‌ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید. حتی در بین کارهای روزانه نیز می‌توانید خانه‌تکانی را پیش ببرید. مثلاً بعد از دوش صبحگاهی می‌توانید آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیندازید.

حساس نباشید، در خانه تکانی میانبر زدن اشکالی ندارد

اگر تا اینجا هر توصیه‌ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده‌اید، نگران نشوید. بخش‌های اساسی و بیرونی خانه مانند پرده‌ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینت‌ها و قسمت‌های مخفی را به مدتی بعد موکول کنید. اما حواستان باشد که فراموشش نکنید!

 خانه تکانی را به تنهایی انجام ندهید

این عید تنها عید شما نیست، عید همه خانواده است. پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته، زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه‌ها بخواهید که تخت‌های خود را مرتب کرده، اسباب بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه‌ها، آن‌ها را سر جای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما بر می‌دارد، بلکه عادات خوبی را به فرزندان شما می‌آموزد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره خانه تکانی با قاعده فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «خانه تکانی با قاعده» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید