کد مطلب: 57560 درج نظر
صدای فن لپتاپ ، فریاد "کمک" لپتاپ شماست! (7 نکته برای تمیز کردن فن لپتاپ)
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حتما بارها وقتی لپتاپ روشن است و دارید با آن کارهایتان را انجام میدهید یا حتی فیلم میبینید متوجه صدای بی اندازه زیاد آن شده اید.

چرا لپتاپم صدا میدهد؟ چرا لپتاپم داغ میکند؟ چرا؟

صدای بیش از حد لپتاپ شما میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما یکی از این دلایل که خیلی هم رایج است میتواند گرد و خاکی باشد که در فن لپ تاپ جمع شده است؛ خصوصا اگر لپتاپ عزیزتان مدت زیادی است که پا به پای شما کار میکند! از طرفی هم اصلا نمیخواهید که اتفاقی برای لپ تاپ شما بیوفتد و مجبور به خرید لپ تاپ شوید. میخواهید؟

البته این کار را بهتر است با احتیاط و دقت زیادی انجام دهید. یک اشتباه کوچک کافیست که برای همیشه لپتاپ شما از کار بیوفتد و بازنشسته شود! تمام لپتاپ ها سیستم خنک کننده و فن دارند تا از داغ شدن دستگاه جلوگیری شود. اما این اواخر ممکن است متوجه صدای زیاد فن لپتاپ و یا باد خیلی داغی که از کنارش خارج میشود شده باشید. لپتاپ ها در ثانیه هزاران کار مختلف انجام میدهند و فن لپتاپ هم موظف است حین انجام این کارها لپتاپ را خنک نگه دارد. اما خیلی زود تمام لپتاپ ها دچار این مشکل میشوند: فن لپتاپ که گرد و خاک گرفته و بدون مراقبت شما ممکن است این لپتاپ خیلی زود فرسوده شود.

مراقبت از لپتاپ

لپ تاپ شما تبدیل به یک اژدهای خشمگین شده؟ خیر، فقط باید فنش به نحو احسن تمیز شود. نگران نباشید!

تعمیر لپتاپ

راه های مختلف افزایش سرعت لپ‌تاپ بسیارند، اما یکی از آنها تمیز کردن فن لپتاپ است.

چطور فن لپتاپم را تمیز کنم؟

فن هر لپتاپ متفاوت است و روشهای باز کردن لپتاپ ها نیز با هم تفاوت دارند اما اگر توضیح کلی بخواهیم بدهیم، مراحل تمیز کردن فن لپتاپ شامل لیست زیر میشود:

  • 1- لپتاپ را از برق بکشید. باتری اش را هم درآورید.

آن را وارونه رو به زمین بگذارید. ترجیحا روی سطحی راحت و غیررسانا.

  • 2- قاب لپتاپ را باز کنید.باز کردن لپتاپ

ته لپتاپ خود را بررسی کنید، ابتدا باتری اش را خارج کنید. سپس ببینید چطور میتوانید قاب آن را باز کنید. اما مراقب باشید که قاب هیچ لپتاپی به زور باز نمیشود، ممکن است با زبانه های مختلف بسته شده باشد یا پیچ های ریز آن را مهر و موم کرده باشند، به هر صورت با توجه به نوع لپتاپتان باید سعی کنید به ملایمت قاب لپتاپ را باز کنید. اگر قبلا هیچوقت این کار را انجام نداده اید حتما درباره آن مطالعه کرده و چند ویدیو در این باره ببینید. (حواستان باشد که قطعات لپتاپ را گم نکنید، حتی یک پیچ کوچولو نباید گم شود. پس تمامشان را در یک فنجان کوچک بیندازید.) بعد از اینکه قاب را باز کردید به احتمال زیاد فن لپتاپتان را میتوانید ببینید. تقریبا چنین منظره ای خواهد بود:

  • 3- فن لپتاپ را به هیچ وجه درنیاورید!!فن لپتاپ

حالا که قادر به دیدن فن لپتاپ هستید ذوقزده نشوید! دلیل نمیشود چون میتوانید آن را ببینید از جا درش آورید. فن لپتاپ باید سر جایش بماند و اصلا تکان نخورد. چراکه با کوچکترین جابجایی ممکن است در آینده ای نزدیک لپتاپ کاملا از کار بیوفتد.

  • 4- فن لپتاپ را با یک دستمال پارچه ای تمیز کنید (تاکید میکنیم: پارچه ای!)

به آرامی روی فن را با پارچه تمیز کنید. این کار فن لپتاپ را برای مراحل بعد آماده میکند. اگر مقدار گرد و خاک گیر افتاده روی فن زیاد است حتما درنظر داشته باشید که با صبر و حوصله کار را پیش ببرید و به هیچ وجه از مواد تمیز کننده یا آب یا هرگونه مایعات استفاده نکنید! اگر دستمال پارچه ای شما کثیف شد از یک دستمال دیگر یا جاهای تمیزتر پارچه استفاده کنید. مراقب باشید تکه های فشرده گرد و خاک داخل فن لپتاپتان سقوط نکند. این اتفاق واقعا دردسرساز خواهد شد.

  • 5- مرحله اصلی: تمیز کردن پره ها!

با یک گوش پاک کن یا یک دستمال تمیز دیگر پره های فن را از داخل به بیرون تمیز کنید. در این مرحله هم حوصله به خرج دهید و به جنگ کوچکترین ذره گرد و خاک بروید! هرآنچه دیدید را به آرامی تمیز و از پره ها خارج کنید.

  • 6- حالا فوت!

در این مرحله هم خیلی آرام و به جهات مختلف به فن فوت کنید تا گرد و خاک ها بیرون بپرند. حوصله و هوش به خرج دهید. قطعا نمیخواهید جوری فوت کنید که گرد و خاک باقیمانده بیشتر به زیر و زبر فن هدایت شود!

  • 7- قاب لپتاپ را مانند قبل ببندید.

لپتاپ

این کار را لازم است هر 6 ماه انجام دهید تا لپتاپ دلبندتان همیشه سالم و سرحال بماند. اما حواستان باشد که جابجا کردن قطعات سخت افزاری لپتاپ حتی به اندازه یک میلیمتر میتواند به طور جدی به لپتاپتان صدمه برساند. پس فقط همین 7 مرحله را انجام دهید و از چهارچوب هایی که آسمونی گفته خارج نشوید!

ثبت نظر درباره «صدای فن لپتاپ ، فریاد "کمک" لپتاپ شماست! (7 نکته برای تمیز کردن فن لپتاپ)»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت