کد مطلب:  49250 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد

تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد

«میلان کوندرا» نویسنده سرشناس اهل چک پس از 40 سال زندگی در تبعید، بار دیگر تابعیت زادگاه خود را دریافت کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد - Citizenship of Milan Kundera was restored after 40 years
تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد - Citizenship of Milan Kundera was restored after 40 years
تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد - Citizenship of Milan Kundera was restored after 40 years

به گزارش آسمونی : به نقل از گاردین، «پتر درولاک» سفیر چک در فرانسه اعلام کرد هفته گذشته با «میلان کوندرا» در آپارتمانش در پاریس ملاقات کرده و مدرک شهروندی جمهوری چک را به او داده است.

«درولاک» این اتفاق را بازگشتی نمادین برای بزرگترین نویسنده جمهوری چک توصیف کرد و توضیح داد «کوندرا» با روی خوش مدارک را دریافت و تشکر کرده است.«میلان کوندرا» که نویسنده برخی از تحسین‌شده‌ترین آثار ادبیات داستانی قرن بیستم میلادی است در سال 1950 به دلیل فعالیت‌های سیاسی از حزب کمونیست اخراج و به چهره‌ای منفور نزد سیاستمداران آن روزگار بدل شد تا این که در سال 1975 از چک‌اسلواکی به فرانسه فرار کرد. در سال 1979 نیز دولت وقت چک‌اسلواکی تابعیت این نویسنده را لغو کرد.

«کوندرا» دو سال بعد از آن تابعیت فرانسوی گرفت و آثارش از «بار هستی» تا «خنده و فراموشی» تا دهه 1980 میلادی در زادگاهش ممنوع بود.

نخستین مجموعه شعر میلان کوندرا با نام «انسان؛ بوستان پهناور» که خوش‌بینی موجود و ادبیات دولتی را مورد انتقاد قرار می‌داد در سال 1953 و دومین و آخرین مجموعه شعر او با نام «تک‌گویی» که در آن رفتارهای انسانی بازنمایی می‌شد، در سال 1975 منتشر شد.

این نویسنده در سال 1960 گزیده شعرهای «گیوم آپولینر» و تحلیلی از آن‌ها را چاپ کرد و در همین سال آموزش ادبیات در دانشکده سینما به عهده‌ او گذاشته شد. نخستین نمایشنامه‌ او نیز با نام «مالکان کلیدها» که به دوران ترس و خشونت هنگام استیلای آلمان می‌پرداخت، در سال 1961 به چاپ رسید.

کوندرا اولین رمانش به نام «شوخی» را در سال 1967 منتشر کرد و در سال 1975 نیز کتاب «خنده و فراموشی» را به چاپ رساند که ترکیب عجیبی از یک رمان، مجموعه‌ داستان‌ کوتاه و تفکرات نویسنده‌ است.

 سال 1984 همزمان شد با انتشار رمان «سبکی تحمل‌ناپذیر هستی» که در ایران با نام «بار هستی» هم ترجمه شده است. این رمان محبوب‌ترین کتاب «کوندرا» به حساب می‌آید که به مشکلات یک زوج چک با یکدیگر و دشواری سازگاری با زندگی در چک‌اسلواکی می‌پردازد. در سال 1988، کارگردان آمریکایی «فیلیپ کوفمن» فیلمی از روی این کتاب به همین نام ساخت. با وجود این‌که کوندرا معتقد است رمان‌هایش برای ساخت فیلم مناسب نیستند، اما در ساخت این فیلم به عنوان مشاور همکاری داشت.

در ادامه و در سال 1990 رمان «جاودانگی» از «کوندرا» به بازار آمد که در مقایسه با سایر آثار او، که بیش‌تر تفکرات سیاسی را مطرح می‌کنند، این کتاب از درون‌مایه‌ فلسفی بیش‌تر و عمیق‌تری برخوردار است و مفاهیم جهانی‌تری را در خود می‌گنجاند. او در سال 1987 جایزه‌ ملی اتریش برای ادبیات اروپا را دریافت کرد. همچنین در سال 2000 برنده‌ جایزه‌ بین‌المللی «هاردر» شد. در سال 2007 هم جایزه‌ ملی ادبیات جمهوری چک به این نویسنده تعلق گرفت.

از دیگر آثار معروف او که در ژانرهای ادبی رمان، ‌داستان کوتاه، شعر، مقاله و نمایشنامه نوشته شده‌اند می‌توان به این عنوان‌ها اشاره کرد: «عشق‌های خنده‌دار»، «دون ژوان»، «زندگی جای دیگری است»، «میهمانی خداحافظی»، «والس خداحافظی»، «صاحب کلیدها»، «ژاک و اربابش»، «هیچ‌کس نمی‌خندد»، «آخرین می»، «کلاه کلمنتیس»، «خنده و فراموشی»، «هنر رمان»، «آهستگی»، «وصایای تحریف‌شده»، «هویت» و «جهالت».

آخرین رمانی که از «میلان کوندرا» منتشر شده، «جشن بی‌معنایی» نام دارد که او در سال 2014 و در سن 86 سالگی به نگارش درآورد.

: برای دریافت مشاوره درباره تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تابعیت «میلان کوندرا» پس از 40 سال بازگردانده شد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید