کد مطلب:  19696 
164 نظر
164 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ کریسمس

تاریخ کریسمس

جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. مسیحیان روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) را با عنوان کریسمس جشن می گیرند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. مسیحیان روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) را با عنوان کریسمس جشن می گیرند. این روز هم به مانند نوروز ایرانیان آداب و رسوم خاص خود و همینطور زمان خاصی دارد. در این بخش به این موضوع می پردازیم که کریسمس در چه ماهی است و چه رسم و رسوماتی دارد. با ما همراه باشید.

از اواخر آبان مردم شروع می کنند به پرسیدن درباره اینکه کریسمس چه روزی است؟ کریسمس کی هست؟ کریسمس چندم دی است؟ همه به دنبال تاریخ دقیق کریسمس می گردند. در ادامه دقیقاً قید کردیم که کریسمس 2023 (یعنی کریسمس 1402) چه روزی است:

تاریخ کریسمس 2022 ئوشنبه 4 دی 1402 شمسی

مصادف با 25 دسامبر 2023 میلادی

و برابر با 11 جمادی الثانی 1445 قمری می‌باشد.

اصطلاحات کریسمس

کریسمس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز 25 دسامبر جشن گرفته و بسیاری آنرا در شامگاه 24 دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند.

  • دوره کریسمس: زمانی است که با تولد مسیح آغاز می شود.
  • کیک کریسمس: کیک میوه ای که مرسوم است در کریسمس در بریتانیا می خورند.
  • جوراب کریسمس: جوراب بلندی است که کودکان شب کریسمس به رخت خواب می برند آن را در اتاق می گذارند تاباهدیه پر کنند.
  • درخت کریسمس: یک درخت طبیعی یا مصنوعی است که با روبان ها و چراغهای رنگی تزئین می شود.
  • نوئل: اصطلاحی برای کریسمس است که به ویژه در سرودها و کارت ها مورد استفاده قرارمی گیرد.
  • بابانوئل: محافظ شاد و شوخ بچه ها است.
  • کارت کریسمس: برای تبریک عید ارسال میشود.

کریسمس در ایران

اگر آدم کنجکاوی باشید، می دانید که کریسمس ارامنه کمی دیرتر از هم کیشان خارجی شان است؛ حدودا ده روز. یعنی در حالی که اکثر مسیحی های دنیا (از کاتولیک ها و پروتستان ها گرفته تا گروه عمده ای از ارتدوکس ها) 25 دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه 6 ژانویه را کریسمس می گیرند.

بازار کریسمس برای بسیاری از شهروندان غیرمسیحی ایرانی هم جالب است. مسیحیان ایران به دو شاخه ارامنه و آشوری تقسیم می‌شوند. مسیحیان ارمنی میلاد مسیح را ششم ژانویه جشن می‌گیرند. تزئین درخت کاخ با گلوله‌های رنگی و درخشان بخشی از رسم و رسوم کریسمس است. پیروان عیسی مسیح سالروز تولد او را با خواندن دعا و مراسم نیایش در کلیسا جشن می‌گیرند. بسیاری از مردم جهان عید میلاد مسیح را زمانی برای بخشایش و آشتی می‌دانند.

: برای دریافت مشاوره درباره تاریخ کریسمس فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تاریخ کریسمس» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر