مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5527 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نکات خانه تکانی عید

نکات خانه تکانی عید

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید شب عید انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

خانه‌تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هر چند که آپارتمان‌های کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریباً در تمام مدت سال نسبتاً تمیز هستند اما تمیزترین خانه‌ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته می‌شوند.

این روزها که کمتر کسی به صورت تمام‌وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود. در این خانه‌تکانی تدریجی هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه‌ریزی شده به کمک ما نمی‌آید. ما در این مطلب آسمونی با گفتن نکاتی مهم با شما همراه می‌شویم.

خانه تکانی را از همین حالا شروع کنید

خانه‌تکانی شب عید، از کارهایی است که برخلاف اسمش نباید در شب عید انجام شود، بلکه باید مدت‌ها قبل از رسیدن لحظات تحویل سال انجامش دهید. پس اگر می‌خواهید بدون نگرانی از عقب افتادن کارها، خانه‌تکانی را به انجام برسانید، از همین الان شروع کنید.

در خانه تکانی خوش بگذرانید

نظافت لزوماً معادل با کار سخت نیست. یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی مفید می‌تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وا دارد. برای خود انگیزه‌هایی پیدا کنید و به خود قول بدهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه‌ای خواهید داد. این جایزه می تواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.

سازماندهی وسایل نظافت برای خانه تکانی

در هنگام خانه‌تکانی گشتن به دنبال وسایل نظافت واقعاً خسته‌کننده و گیج‌کننده است. پس بهتر است همه وسایل مورد نیاز را در یک سطل یا یک سبد نزدیک خود قرار دهید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

همه کارهای خانه تکانی را به تنهایی انجام ندهید

این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزل‌تان نمی آیند. پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید. کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه‌ها بخواهید تخت‌های خود را مرتب کرده، اسباب‌بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع کنند و پس از گردگیری قفسه‌ها آن‌ها را سر جای خود بگذارند.

خانه تکانی : اتاق نشیمنن  

برای تمیز کردن اتاق نشیمن یا هر اتاقی، از سطوح بالاتر شروع کرده و به پایین بیایید. بهترین وسیله گردگیری یک پارچه مایکروفایبر قابل شستشو است که با کمی آب مرطوب شده باشد.

مرتب کردن قبل از خانه تکانی

روش خانه‌تکانی شما هرچه که باشد، قدم اول مرتب کردن خانه و درآوردن آن از درهم و برهمی است. چند دقیقه برای جمع کردن و مرتب کردن لباس‌ها، کتاب‌ها، اسباب‌بازی‌ها و ... وقت بگذارید، سپس می‌توانید به سراغ وسایل نظافت رفته، بدون سردرگمی به خانه‌تکانی ادامه دهید.

خانه تکانی اتاق خواب ها

با گردگیری یا جاروکشی لوسترها و لبه پنجره‌ها شروع کنید وسپس لوازم اتاق را گردگیری کنید. ملحفه‌ها را دست‌کم هفته‌ای یک بار عوض کنید. روتختی‌ها و پتوها نیز باید ماهانه شسته شوند .

خانه تکانی آشپزخانه 

ابتدا از پیشخوان شروع کنید. همه وسایل را به یک طرف برده و بعد از تمیز کردن با یک شوینده ترجیحاً دست‌ساز یا سازگار با محیط زیست، آن‌ها را دوباره به سر جایشان برگردانید. سطح بیرونی همه وسایل آشپزخانه از یخچال و فریزر گرفته تا اجاق‌گاز و مایکرویو و هود همه را تمیز کنید.

خانه تکانی کف

کف را برای آخر کار نگه دارید. بعد از این که مطمئن شدید همه‌جا به طور کامل تمیز شده، شروع به تمیز کردن کف کنید. بسته به نوع پوشش کف (سرامیک، پارکت، فرش و ...) روش تمیز کردن نیز فرق می‌کند.

خانه تکانی جاهای دیگر

فیلتر جاروبرقی، تارهای عنکبوت، جرم‌های اطراف درها و پنجره‌ها و کف اتاق‌ها را تمیز کنید. آثار انگشت روی درها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق را پاک کنید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره نکات خانه تکانی عید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نکات خانه تکانی عید» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید