پارک جنگلی چیتگر | آسمونی
کد مطلب: 34 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر-chitgar park پارک جنگلی چیتگر با مساحت تقریبی 850 هكتار از دیرباز مركز جذب جمعیت جهت گذراندن...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پارک جنگلی چیتگر-chitgar park
پارک جنگلی چیتگر-chitgar park
پارک جنگلی چیتگر-chitgar park

پارک جنگلی چیتگر با مساحت تقریبی 850 هکتار از دیرباز مرکز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنان شهر تهران بوده است اما به دلایل مختلف از جمله عدم استقرار کاربری های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. این پارک از حیث جغرافیایی تقریباً در حد وسط فاصله تهران و کرج و مجموعه شهرک های اقماری پیرامون قرار گرفته است. این پارک از جنوب به آزادراه تهران-کرج و قطار بین شهری تهران ـ کرج، از شمال به بزرگراه شهید همدانی و دریاچه شهدای خلیج فارس و از غرب به پیکان شهر و باغ گیاه شناسی محدود می گردد.

شناخت کلی محیط طبیعی چیتگر

در مجموع منطقه ای که پارک چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز می‌رسد. امتداد اصلی پارک در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد. با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارک ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است . محدوده شرقی به مساحت تقریبی 253 هکتار است، محدوده غربی مساحتی معادل 658 هکتار را به خود اختصاص داده است . حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا 1225 متر و حداکثر آن 1313 متر بوده و متوسط آن 1269 متر می باشد ( اختلاف ارتفاع پارک بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارک 88 متر است ).

پارک جنگلی چیتگر
پارک جنگلی چیتگر

پوشش درختی و درختچه های پارک جنگلی چیتگر

پوشش درختی پارک در مجموع مساحتی در حدود 734 هکتار را در بر می گیرد . حدود 53 درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ تشکیل می دهند که مساحت زیر پوشش آنها ، در جداول شماره 1-1 و 2-1 آمده اند . در مجموع درختان سوزنی برگ در حدود 390 هکتار ( در حدود 48% مساحت کل پارک ) را به خود اختصاص داده اند . درختان پهن برگ حدود 47 درصد درختان پارک را شامل می شوند

امکانات پارک و طرح های آتی آن

پارک چیتگر دارای امکاناتی همچون مجتمع فرهنگی ـ ورزشی ، زمین بازی ، سالن اجتماعات و انبار ، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری ، ایستگاه آتش نشانی ، رستوران و بوفه ، ساختمان اداری ، پارکینگ ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد . بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی دارای امکانات خدماتی کمتری است و به صورت بکر و جنگلی باقی مانده است . از مجموعه 5 ایستگاه مترو که در کنار منطقه 22 قرار دارند ، 2 ایستگاه در مجاورت پارک چیتگر واقع شده اند در پارک جنگلی چیتگر ، حدود 14 کیلومتر جاده آسفالته درجه یک ( یک کیلومتر بلوار است ) و تقریباً 50 کیلومتر جاده خاکی درجه دو ، وجود دارد . طرح هایی که در مطالعات مقدماتی طرح جامع چیتگر پیشنهاد گردیده است عمدتاً طرح های باشند که حداکثر در 10 درصد از محیط طبیعی مجموعه پارک دخل و تصرف خواهند کرد . پیست اسکی روی چمن ، سالن اجتماعات برای سمینارهای بین المللی ، زمین اسکواش ، موزه اثرهای سبز ، باغ رز ، باغ ژاپنی و باغ پرندگان از جمله این فضاها می باشند .

با ایجاد این عملکردها و فضاها در محدوده پارک جنگلی چیتگر و با توجه به آمار حضور جمعیت در پارک ( روزانه 10 هزار نفر ، روزهای تعطیل 50 تا 100 هزار نفر و در روز 13 فروردین ماه قریب 700 هزار نفر ) می توان چشم انداز مجموعه عظیم تفرجگاهی را در نظر آورد که در سطح ملی و حتی فراملی مطرح می‌گردد .

قرار گیری باغ موزه معماری باقابلیت جذب مخاطب ، در دل این محیط طبیعی و ارتباطش با مجموعه های ذکر شده که می‌توانند در تکمیل یکدیگر بکوشند ، باعث جلب جهانگردان و توریست ها از سراسر میهن و دیگر کشورهای جهان خواهد شد.

chitgar-park
chitgar-park

دوچرخه سواری

به منظور حفظ، نگهداری و ایجاد محیط سالم شهری و در جهت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در جهت حفظ هرچه بیشتر محیط زیست و همچنین کمک به سلامت و فراهم نمودن اوقات مفرح و خوش برای شهروندان شهرداری منطقه 22 اقدام به راه اندازی مسیرهای دوچرخه سواری در سطح پارک جنگلی چیتگر نموده است که شامل پیست سرعت ، پیست استقامت ویژه آفایان و پیست مخصوص بانوان است. لازم به ذکر است غرفه های کرایه دوچرخه نیز در سطح پارک ایجاد گردیده است.

معرفی بوستان:

بوستان بانوان ریحانه به مساحت کلی 22 هکتار با هدف رفع نیازهای ضروری فرهنگی، تفریحی و ورزشی بانوان در یک محیط امن و سالم از اردیبهشت سال 95 در ضلع شرقی پارک چیتگر افتتاح گردید است. بهره برداری از این بوستان در دو فاز تعریف گردیده است؛ فاز یک به مساحت 11 هکتار هم اکنون در حال بهره برداری می باشد. امکانات موجود در فاز 1: ساختمان مدیریت، استیج ورزش صبحگاهی، سرویس بهداشتی، سالن چند منظوره ، آمفی تئاتر رو باز ، نمازخانه، ست های ورزشی بانوان، ست های ورزشی کودک، سکو های نشیمن خانوادگی، سالن شیشه ای پینگ پونگ و فوتبال دستی، آلاچیق، باربکیو، آبنما همچنین کابریهای دیگری مانند پیست دوچرخه سواری، سالن بدنسازی، بیلیارد، خانه کودک، آتلیه، بازارچه و... در حال راه اندازی می باشند.

برنامه های مستمر ورزشی - آموزش والیبال ویژه پرسنل شهرداری - ورزش صبحگاهی ویژه شهروندان (همه روزه از ساعت 8 الی 10)

نشانی اتوبان تهران کرج، ورودی شماره 1 پارک جنگلی چیتگر، میدان سرو، خیابان سرو، بوستان بانوان ریحانه

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره پارک جنگلی چیتگر فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «پارک جنگلی چیتگر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 7 = ?