کد مطلب: 34 درج نظر
پارک جنگلی چیتگر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پارک جنگلی چیتگر-chitgar park پارک جنگلی چیتگر با مساحت تقریبی 850 هكتار از دیرباز مركز جذب جمعیت جهت گذراندن...
پارک جنگلی چیتگر-chitgar park پارک جنگلی چیتگر-chitgar park

پارک جنگلی چیتگر با مساحت تقریبی 850 هكتار از دیرباز مركز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساكنان شهر تهران بوده است اما به دلایل مختلف از جمله عدم استقرار كاربری های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. این پارك از حیث جغرافیایی تقریباً در حد وسط فاصله تهران و كرج و مجموعه شهرک های اقماری پیرامون قرار گرفته است. این پارك از جنوب به آزادراه تهران-کرج و قطار بین شهری تهران ـ كرج، از شمال به بزرگراه شهید همدانی و دریاچه شهدای خلیج فارس و از غرب به پیكان شهر و باغ گیاه شناسی محدود می گردد.

شناخت كلی محیط طبیعی چیتگر

در مجموع منطقه ای كه پارك چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز مي‌رسد. امتداد اصلی پارك در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشكیل می دهد. با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارك ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است . محدوده شرقی به مساحت تقریبی 253 هكتار است، محدوده غربی مساحتی معادل 658 هكتار را به خود اختصاص داده است . حداقل ارتفاع پارك چیتگر از سطح دریا 1225 متر و حداكثر آن 1313 متر بوده و متوسط آن 1269 متر می باشد ( اختلاف ارتفاع پارك بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارك 88 متر است ).

پوشش درختی و درختچه های پارك جنگلی چیتگر

پوشش درختی پارك در مجموع مساحتی در حدود 734 هكتار را در بر می گیرد . حدود 53 درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ تشكیل می دهند كه مساحت زیر پوشش آنها ، در جداول شماره 1-1 و 2-1 آمده اند . در مجموع درختان سوزنی برگ در حدود 390 هكتار ( در حدود 48% مساحت كل پارك ) را به خود اختصاص داده اند . درختان پهن برگ حدود 47 درصد درختان پارك را شامل می شوند

امكانات پارك و طرح های آتی آن

پارك چیتگر دارای امكاناتی همچون مجتمع فرهنگی ـ ورزشی ، زمین بازی ، سالن اجتماعات و انبار ، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری ، ایستگاه آتش نشانی ، رستوران و بوفه ، ساختمان اداری ، پاركینگ ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد . بیشتر این امكانات در محدوده شرقی پارك استقرار یافته و محدوده غربی دارای امكانات خدماتی كمتری است و به صورت بكر و جنگلی باقی مانده است . از مجموعه 5 ایستگاه مترو كه در كنار منطقه 22 قرار دارند ، 2 ایستگاه در مجاورت پارك چیتگر واقع شده اند در پارك جنگلی چیتگر ، حدود 14 كیلومتر جاده آسفالته درجه یك ( یك كیلومتر بلوار است ) و تقریباً 50 كیلومتر جاده خاكی درجه دو ، وجود دارد . طرح هایی كه در مطالعات مقدماتی طرح جامع چیتگر پیشنهاد گردیده است عمدتاً طرح های باشند كه حداكثر در 10 درصد از محیط طبیعی مجموعه پارك دخل و تصرف خواهند كرد . پیست اسكی روی چمن ، سالن اجتماعات برای سمینارهای بین المللی ، زمین اسكواش ، موزه اثرهای سبز ، باغ رز ، باغ ژاپنی و باغ پرندگان از جمله این فضاها می باشند .

با ایجاد این عملكردها و فضاها در محدوده پارك جنگلی چیتگر و با توجه به آمار حضور جمعیت در پارك ( روزانه 10 هزار نفر ، روزهای تعطیل 50 تا 100 هزار نفر و در روز 13 فروردین ماه قریب 700 هزار نفر ) می توان چشم انداز مجموعه عظیم تفرجگاهی را در نظر آورد كه در سطح ملی و حتی فراملی مطرح مي‌گردد .

قرار گیری باغ موزه معماری باقابلیت جذب مخاطب ، در دل این محیط طبیعی و ارتباطش با مجموعه های ذكر شده كه مي‌توانند در تكمیل یكدیگر بكوشند ، باعث جلب جهانگردان و توریست ها از سراسر میهن و دیگر كشورهای جهان خواهد شد.

دوچرخه سواری

به منظور حفظ، نگهداری و ایجاد محیط سالم شهری و در جهت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در جهت حفظ هرچه بیشتر محیط زیست و همچنین کمک به سلامت و فراهم نمودن اوقات مفرح و خوش برای شهروندان شهرداری منطقه 22 اقدام به راه اندازی مسیرهای دوچرخه سواری در سطح پارک جنگلی چیتگر نموده است که شامل پیست سرعت ، پیست استقامت ویژه آفایان و پیست مخصوص بانوان است. لازم به ذکر است غرفه های کرایه دوچرخه نیز در سطح پارک ایجاد گردیده است.

معرفی بوستان:

بوستان بانوان ریحانه به مساحت کلی 22 هکتار با هدف رفع نيازهاي ضروري فرهنگي، تفريحي و ورزشي بانوان در يك محيط امن و سالم از اردیبهشت سال 95 در ضلع شرقی پارک چیتگر افتتاح گردید است. بهره برداری از این بوستان در دو فاز تعریف گردیده است؛ فاز یک به مساحت 11 هکتار هم اکنون در حال بهره برداری می باشد. امکانات موجود در فاز 1: ساختمان مدیریت، استیج ورزش صبحگاهی، سرویس بهداشتی، سالن چند منظوره ، آمفی تئاتر رو باز ، نمازخانه، ست های ورزشی بانوان، ست های ورزشی کودک، سکو های نشیمن خانوادگی، سالن شیشه ای پینگ پونگ و فوتبال دستی، آلاچیق، باربکیو، آبنما همچنین کابریهای دیگری مانند پیست دوچرخه سواری، سالن بدنسازی، بیلیارد، خانه کودک، آتلیه، بازارچه و... در حال راه اندازی می باشند.

برنامه های مستمر ورزشی - آموزش والیبال ویژه پرسنل شهرداری - ورزش صبحگاهی ویژه شهروندان (همه روزه از ساعت 8 الی 10)

نشانی اتوبان تهران کرج، ورودی شماره 1 پارک جنگلی چیتگر، میدان سرو، خیابان سرو، بوستان بانوان ریحانه

ثبت نظر درباره «پارک جنگلی چیتگر»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت