کد مطلب:  39042 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا ( 2019 ) / اختصاصی آسمونی -مهدی زارعی رویاهای دست نیافتنی چین با پیرمرد...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا ( 2019 ) / اختصاصی آسمونی -مهدی زارعی

رویاهای دست نیافتنی چین با پیرمرد ایتالیایی

 

چین در یک نگاه

 لقب : Team Dragon ( اژدها ) Guozu ( تیم ملّی ) بالاترین سازمان فوتبالی : choinese football Association  ( اتحادیه فوتبال چین ) بیشترین بازی ملّی : وی‌فنگ لی ( 112 بازی ) بیشترین گل : هایدونگ هائو ( 41 گل ) علامت اختصاری در فیفا : CHN بهترین عنوان در رنکینگ فیفا : 37 ( دسامبر 1998 ) بدترین عنوان در رنکینگ فیفا : 109 ( مارچ 2013 ) مربی : مارچلو لیپی اولین بازی رسمی : جمهوری چین ( 1 ـ 0 ) فیلیپین ( 1 فوریه 1913  در مانیل ـ فیلیپین ) بهترین نتیجه : چین ( 19 ـ 0 ) گوام (26 ژانویه 2000 در هوچی مین‌سیتی ـ ویتنام ) بدترین شکست : چین ( 0 ـ 8 ) برزیل ( 10 سپتامبر 2012  در رسیفه ـ برزیل)

china-national-football-team
china-national-football-team

لیپنگ ژان

اولین‌های فوتبال چین

اولین بازی رسمی فوتبال چین به 102 سال قبل بازمی‌گردد ، زمانی که خاندان منچو قدرت را پس از قرن‌ها از دست داده بود و جمهوری چین به قدرت رسیده بود . دولتی که پرچم آن 5 نوار افقی قرمز ، زرد ، سبز ، سپید و سیاه داشت . یک دهه گذشت ، اتحادیه فوتبال چین در سال 1924 تأسیس شد و هفت سال بعد به عضویت فیفا درآمد . با این حال شرایط سیاسی کشور به سمتی رفت که ارتباط چین با بیشتر نقاط دنیا قطع شد . فنلاند از نخستین کشورهایی بود که با جمهوری خلق چین ارتباط سیاسی برقرار کرد و تیم ملی این کشور هم در 4 آگوست 1952 حریف نخستین دیدار رسمی « جمهوری خلق چین » شد .

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین
معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین

مارچلو لیپی مربی چین در استادیوم آزادی

اولین مقام در آسیا

جمهوری خلق چین از اواسط دهه 70 حصار دور خود را شکست و پای به مسابقات معتبر نهاد . اولین حضور چینی‌ها در بازیهای آسیایی به مسابقات تهران ( 1974 ) بازمی‌گردد . جایی که آنها علیرغم برد ( 7 ـ 1 ) از هند ، به دنبال شکست برابر کره شمالی ( 0 ـ 2 ) و عراق ( 0 ـ 1 ) راهی به دور دوم نیافتند . یک سال بعد ، چین در انتخابی جام متلهای 1976 ، مقابل هنگ‌کنگ ( 1 ـ 0 ) و برونئی ( 10 ـ 1 ) پیروز شد و به مرحله نهایی مسابقات صعود کرد . در پنجم ژوئن 76 ، چین با مالزی ( 1 ـ 1 ) به تساوی دست یافت و پس از باخت ( 0 ـ 1 ) به کویت ، با تفاضل گل بهتر راهی نیمه نهایی شد ؛ جایی که مقاومتی جانانه‌ برای قدرت اول فوتبال آسیا ( ایران ) کرد و سرانجام با دو گل دقایق 100 و 119 شکست خورد . چینی‌ها در روز 13 ژوئن با تک گل « جیاهه » عراق را شکست دادند و در اولین حضور به عنوان سوم جام ملتها دست یافتند .

بالاترین افتخار: فینال جام ملتها

چین برای صعود به جام ملتهای 1984 در برابر قطر ، اردن ، هنگ‌کنگ و افغانستان صاحب 4 برد و 15 گل زده شد . در مرحله نهایی چین در روز سوم دسامبر ( 0 ـ 2 ) مقابل ایران تن به شکست داد . امّا سه برد پیاپی مقابل سنگاپور ( 2 ـ 0 ) هند ( 3 ـ 0 ) و امارات ( 5 ـ 0 ) این تیم را صدرنشین گروه کرد ! در نیمه نهایی گل دقیقه 108 «هوآیون لی» پیروزی چین مقابل کویت را رقم زد و چین نخستین فینال آسیایی خود را تجربه کرد . مسابقه‌ای که با شکست ( 0 ـ 2 ) چین در برابر عربستان خاتمه یافت ، به این ترتیب اژدها به دومی آسیا بسنده کرد .

china-national-football-team
china-national-football-team

لین گائو

از «میلوتینوویچ» تا «هان»

چین در ابتدای هزاره سوم، بهترین روزهای فوتبال خود را سپری کرد . در جام ملتهای 2000 ، یک برد ( 4 ـ 0 ) از اندونزی و دو تساوی مقابل کره جنوبی ( 2 ـ 2 ) و کویت ( 0 ـ 0 ) ، تیم را به عنوان صدرنشین، راهی دور یک چهارم کرد و پیروزی ( 3 ـ 1 ) مقابل قطر ، باز هم چین را به جمع چهار تیم برتر آسیا فرستاد . در نیمه نهایی چین باز هم از ژاپن باخت . این بار هم ( 3 ـ 2 ) .  تیم بورامیلوتینوویچ راهی دیدار رده‌بندی شد و پس از باخت ( 0 ـ 1 ) به کره جنوبی به عنوان چهارمی بسنده کرد . دو سال بعد ، این تیم برای اولین بار افتخار بازی در جام جهانی را به دست آورد و در سال 2004 « آری هان » چین را مقتدرتر از همیشه به مصاف رقبا فرستاد . تیم پس از تساوی ( 2 ـ 2 ) با بحرین در روز افتتاحیه ، در برابر اندونزی ( 5 ـ 0 ) ، قطر ( 1 ـ 0 ) ، عراق ( 3 ـ 0 ) و ایران ( در ضربات پنالتی ) به برتری دست یافت و  در فینال مقابل ژاپن ایستاد . این چهارمین بار پیاپی بود که دو تیم در جام ملتها مقابل هم می‌ایستادند و برای چهارمین بار پیاپی برتری از آن ژاپن شد . این بار در حضور 62 هزار تماشاگر استادیوم کارگران پکن و با نتیجه ( 3 ـ 1 ) . فوتبال چین پس از آن از روزهای اوج فاصله گرفت و دیگر نه به جمع بزرگان آسیا رسید و نه رنگ جام جهانی را به خود دید . افولی که شاید در مسابقات امارات هم تداوم یابد .

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین
معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین

لوگوی فدراسیون فوتبال چین

چین قبل از جام ملت های امارات

چین برای صعود به جام ملت ها کار دشواری نداشت و تنها مساله غیرقابل پیش بینی در گروه سوم مقدماتی این بود که قطر صدرنشین می شود یا چین ؟ نتایج زیر دومی چین را در گروه رقم زد : قطر ( 1 - 0 ) چین/ هنگ کنگ ( 0 - 0 ) چین / مالدیو ( 0 - 3 ) چین / بوتان ( 0 - 6 ) چین چین ( 2 - 0 ) قطر / چین ( 0 - 0 ) هنگ کنگ / چین ( 4 - 0 ) مالدیو / چین ( 12 - 0 ) بوتان آنچه سبب صدرنشینی قطر و دومی چین بود ، یک همسایه آشنا بود ؛ هنگ کنگ که دو بار چین را در خارج و داخل خانه متوقف کرد اما از قطر شکست خورد ! به این ترتیب چین به عنوان یکی از برترین تیمهای دومف مستقیما راهی جام ملت ها شد و نیازی به بازی در دور بعدی گروهی پیدا نکرد .

china-national-football-team
china-national-football-team

لیپنگ ژان

چین در جام ملت های 2019

ترکیب کنونی چین ، ترکیبی از بازیکنانی است که همگی در لیگ چین حضور دارند و حتی یک نفر هم لژیونر نیست . از جمله نفرات باتجربه این ترکیب می توان به لین گائو 32 ساله با 103 بازی ملی اشاره کرد که در تیم گوانگجو اورگرانده بازی می کند . ژی ژنگ هافبک 38 ساله تیم هم 102 بازی ملی دارد و هم تیمی گائو در گوانگجو است . ژیائوتینگ فنگ 33 ساله با 70 بازی ملی ، از دیگر مدافعان تیم است که او هم در گوانگجو بازی می کند . چینی ها با این نفرات و با هدایت مارچلو لیپی مربی نام آشنای ایتالیایی در جام ملت های آسیا بازیهای زیر را پیش رو دارند : چین - قرقیزستان ( 7 ژانویه ) چین - فیلیپین ( 11 ژانویه ) چین - کره جنوبی ( 16 ژانویه )   اختصاصی آسمونی 

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ چین» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید