کد مطلب:  58162 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
وزیر جهاد کشاورزی از مردم به خاطر بازار مرغ عذرخواهی کرد

نابسامانی قیمت مرغ و نبود آن در بازار طی چند ماه اخیر، باعث عصبانیت و سردرگمی مردم شده است.

آسمونی: وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به نمایندگی از دولت از مردم به دلیل اتفاقات بازار مرغ عذرخواهی می‌کنم، ابراز امیدواری کرد با تشکیل کارگروه ساماندهی مرغ، آرامش به کل کشور بازگردد.

کاظم خاوازی در نشست علنی 17 فروردین در مجلس در تشریح دلایل اتفاقات ناگوار بازار مرغ طی دو ماه گذشته گفت: از ابتدای سال گذشته تا بهمن ماه جوجه‌ریزی در بهمن ماه به بیشترین میزان رسیده است به این معنا که آماری بالاتر از بهمن ماه برای جوجه‌ریزی نداشتیم که این امر نیز توسط چند سیستم مختلف کنترل می‌شود به طور مثال سامانه سما که توسط سازمان دامپزشکی و بیمه کنترل می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی از مردم به خاطر بازار مرغ عذرخواهی کرد
وزیر جهاد کشاورزی از مردم به خاطر بازار مرغ عذرخواهی کرد

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات میدانی انحراف از جوجه‌ریزی حدود 1.3 درصد است، گفت: جوجه‌ریزی و تولید به میزان طی ماه گذشته به میزان کافی بوده است و حتی ما با تولیدات کمتری مانند 90 میلیون و 110 میلیون نیز مشکلی در بازار نداشتیم، از سوی دیگر از آنجا که قدرت خرید مردم طی ماه‌های گذشته افزایشی نداشته، باید اتفاقات بازار مرغ را در جای دیگری جستجو کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر احتکار و منجمد کردن مرغ در بازار به چشم می‌خورد، تصریح کرد: نیاز تهران به مرغ حدود یک هزار و 200 تن است در حالی که در سه شیفت حدود هزار تن بسته‌بندی شد، اما ما شاهد تخلفات گسترده در این حوزه هستیم.

خاوازی با بیان اینکه اتفاقات بازار مرغ موجب شد دولت کارگروهی در راستای حل مشکلات این حوزه تشکیل دهد که مسئولیت آن با وزیر جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در 3 روز کاری با برگزاری جلسات و هماهنگی‌ها توانستیم قیمت‌ها را تا حدودی سامان دهیم، تنها در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان و سیستان مشکلاتی وجود دارد که برای آن استان معین تعریف شده است.

وی در ادامه افزود: شاید مهمترین بخشی که در کشور مطرح است بخش زراعی است که حدود 70 درصد آن را گندم تشکیل داده این در حالی است که تصمیمات خوبی برای گندم صورت گرفته است چراکه شاکله اصلی زراعت ما متکی به تصمیماتی است که برای گندم گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حالی در سال 98 حدود 375 هزار تن بذر گواهی شده درجه یک در اختیار کشاورزان قرار داده ایم که این رقم در سال 99 به 413 هزار تن رسید که یکی از عوامل بسیار مهم غنی سازی است. غنی سازی نکته بعدی است که به سلامت مردم کمک می‌کند و هم از نظر رشد و افزایش قیمت‌ها کود‌های شیمیایی داشتند برای نخستین بار 115 هزار تن بذر به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار دادیم.

وزیر جهاد کشاورزی از طرح جهش تولید در دیم‌زار‌ها به عنوان یکی از موفقیت‌های این حوزه یاد کرد و ادامه داد: دیم‌زار‌ها بخش مهمی هستند که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ پروژه‌ای با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سطح 660 هزار هکتار به صورت پایلوت در 6 استان و 70 شهرستان و در سطح 74 هزار هکتار آغاز شده است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این پروژه تثبیت شغل، درآمد مناسب برای کشاورزان و تولید 300 هزار تن محصول کشاورزی محقق شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به وضعیت تراز تجاری کشور در حوزه کشاورزی طی سال‌های گذشته افزود: تراز تجاری در سال 98 از منفی 6.67 به دو میلیارد و 463 در سال گذشته ارتقاء پیدا کرد.

وی با بیان اینکه همچنین سن زدگی برای اولین بار به 3.3 کاهش یافت، گفت: کشاورزی قراردادی نیز در سال زراعی گذشته از 90 هزار تن به 200 هزار تن افزایش پیدا کرد، همچنین گندم از نظر کیفی درسراسر کشور برای نخستین بار با تعداد بسیار نمونه مورد ارزیابی قرار گرفت. این در حالی است که هجمه‌ای روی ما بود که کیفیت گندم خوب نیست در صورتی که 92 درصد گندم‌های مورد بررسی قرارگرفته از کیفیت خوبی برخوردار بودند. خرید تضمینی که در سال 98 اتفاق افتاد 7.7 میلیون تن بود که در سال 99 به 8.5 میلیون تن رسید و پیش بینی ما این است که در سال پیش رو خرید به 8.8 میلیون تن گندم برسد.

خاوازی با بیان اینکه کشت قراردادی دانه‌های روغنی در سال گذشته را تا 200 هزار تن کاهش دادیم، گفت: کشت کلزا از 230 هزار هکتار به 223 هزار هکتار رسید و از مجلس و کمیسیون کشاورزی به دلیل تصویب قانون خرید تضمینی تشکر می‌کنم و شما عواید آن را در سال پیش رو برای کلزا خواهید دید و تصمیماتی که برای چغندر قند گرفته شده، بسیار حائز اهمیت است. همچنین ارقام آفتابگردان و گلرنگ را متنوع کردیم و 5.5 درصد رشد در تولید ارقام جدید داشتیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: در صورت اجرای طرحی که برای جهش تولید آماده کرده ایم به راحتی می‌توان طی 4 سال قریب به 800 هزار تن روغن را در داخل کشور بدون اینکه گندم و دیگر محصولات استراتژیک تحت تاثیر قرار گیرند، تولید کنیم.

وی افزود: همچنین یکی از تصمیمات خوبی که در شورای قیمت گذاری صورت گرفت، کمک به چغندرکاران کشور بود. اگرچه در سال 98 در حدود 3.5 میلیون تن چغندر تولید شد، ولی این رقم در سال 99 به حدود 5.5 میلیون تن رسید و پیش بینی ما این است در سال 1400 این رقم به 7 میلیون تن برسد که قریب به 1.2 میلیون تن فقط شکر از چغندر می‌گیریم و قطعاً در سال پیش رو به مرز خودکفایی تولید شکر خواهیم رسید.

وی در رابطه با تولید پنبه نیز توضیح داد: در سال 98 مجموعاً 222 هزار تن پنبه برداشته کرده ایم و در سال زراعی 99 این عدد به 270 هزار تن رسید و در سال 1400 آن را به 327 هزار تن خواهیم رساند.

خاوازی درباره وضعیت محصولات پروتئینی تصریح کرد: در تولید گوشت قرمز به 881 هزار تن، در تولید شیر به 11 میلیون تن و در تولید مرغ به 2 میلیون و 500 هزار تن رسیده‌ایم، همچنین مشکلی در تولید تخم‌مرغ و عسل نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال 99 در تولید کره خودکفا شدیم، ادامه داد: واردات گوشت به یک چهارم تا یک پنجم رسیده است.

وی اضافه کرد: بر اساس تصمیم سران قوا تمام مسئولیت‌های تجاری در بخش کشاورزی از جمله واردات، صادرات و تنظیم بازار بر عهده جهاد کشاورزی نیست، علاوه بر این بر اساس مصوبه هیأت وزیران مسئولیت تنظیم بازار شکر، روغن، برنج، گوشت برعهده جهاد کشاورزی نیست.

خاوازی وضعیت حوزه باغبانی کشور را خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: درحال حاضر حدود 390 هزار تن سیب در انبار‌ها وجود دارد. از سوی دیگر 830 هزار تن صادرات داشتیم. حدود 275 هزار تن پرتقال، 64 هزار تن کیوی در انبار‌ها داریم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش کشاورزی نیز مانند سایر حوزه‌ها رقابتی بوده و متأثر از قیمت کالا‌های دیگر است، به صورت میانگین دستمزد روزانه نیروی کار حدود 49 درصد، حمل و نقل 30 درصد و ... افزایش داشته است که این امر در قیمت نهایی محصولات کشاورزی اثرگذار است.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی تمام نهاده‌ها به جز 4 نهاده از جمله ذرت، کنجاله و دانه‌های سویا با نرخ‌های آزاد تأمین می‌شود.

منبع: صداوسیما

 

: برای دریافت مشاوره درباره وزیر جهاد کشاورزی از مردم به خاطر بازار مرغ عذرخواهی کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «وزیر جهاد کشاورزی از مردم به خاطر بازار مرغ عذرخواهی کرد» در کادر زیر بنویسید :

5 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید