کد مطلب:  47347 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم

به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم

تقابل های جذاب چلسی - لیورپول / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی از هفته ششم لیگ برتر فوتبال انگلیس، دو...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تقابل های جذاب چلسی - لیورپول / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم
به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم


از هفته ششم لیگ برتر فوتبال انگلیس، دو تیم چلسی و لیورپول از ساعت 19 به وقت تهران به مصاف هم می روند. چلسی تاکنون 8 امتیاز و لیورپول 15 امتیاز به دست آورده اند. اما رقابت این دو تیم بزرگ، قدمتی 112 ساله دارد.

اولین های چلسی- لیورپول

نخستین تقابل تیمهای لیورپول و چلسی در 25 دسامبر 1907 به میزبانی لیورپول برگزار شد. شرایط به کلی متقاوت از امروز بود و دو تیم هنوز در دسته اول انگلیس، قدرت قابل ملاحظه ای به شمار نمی رفتند. چلسی در آن مسابقه میزبان خود را (4-1) در هم کوبید اما در بازی برگشت که در ماه آوریل برگزار شد باز هم تیم میهمان پیروز شد. این بار لیورپول با نتیجه (2-0)

به این ترتیب لیورپول برای چشیدن طعم اولین برد خانگی مقابل چلسی تا 5 سپتامبر 1908 انتظار کشید. یک بازی خانگی دیگر در لیگ یک و این بار برد(2-1) برای لیورپول. در بازی برگشت دو تیم در همان فصل که در 2 ژانویه 1909 برگزار شد، این چلسی بود که (3-0) پیروز شد تا این تیم هم طعم برد در خانه را مقابل رقیب بچشد.

نخستین تساوی در نبرد شماره 12

برد(5-1) لیورپول مقابل چلسی در 8 ژانویه 1910 پرگل ترین مسابقه دو تیم در دهه اول تقابل های دو تیم بود. 11 مسابقه گذشت و سرانجام در دیدار دوازدهم بود که دو تیم امتیازات را با هم تقسیم کردند. یک تساوی(3-3) در روز13 فوریه 1915 و آن گاه چهار سال وقفه در نبردهای دو تیم به دلیل جنگ جهانی اول..

chelsea-vs-liverpool-memorial-matches
chelsea-vs-liverpool-memorial-matches

برتری های 6 گله

تا سال 1924 دو تیم همواره دو نبرد در سال انجام می دادند که همگی در دسته اول بود. اما بعد از رقابت دو تیم در 18 آوریل 1924ف تا سال 1930 خبری از رقابت بین دو تیم نبود و دلیل این امر، سقوط چلسی به دسته دوم فوتبال انگلیس بود. آن گاه مسابقات از سر گرفته شد. البته در 27 فوریه 1932 دو تیم برای نخستین بار در جام حذفی حریف یکدیگر شدند و این چلسی بود که در خانه لیورپول(2-0) به پیروزی دست یافت. تا قبل از جنگ جهانی دوم، هر دو تیم یک برد کم نظیر در برابر رقیب کسب کردند. لیورپول در 20 آوریل 1935 موفق شد (6-0) پیروز شود و چلسی هم در 28 آوریل 1937 به برتری (6-1) دست یافت.

در سال 1939 تنها یک مسابقه بین دو تیم برگزار شد و آن گاه جنگ جهانی دوم همه چیز را نابود کرد؛ این بار وقفه ای هفت ساله در انتظار دو تیم بود..

11 گل پیش از سقوط لیورپول

روز هفتم سپتامبر 1946 نخستین دیدار دو تیم بعد از جنگ برگزار شد و لیورپول در نبردی تاریخی(7-4) پیروز شد. اما در فصل 54-53 لیورپول قعرنشین لیگ شد. یک سال بعد چلسی فاتح لیگ شد در حالی که لیورپول در لیگ 2 دست و پا می زد. تا 6 ژانویه 1962 باز هم خبری از مسابقه دو تیم نبود و پس از آن روال مسابقات از سر گرفته شد. در حالی که در سال 1966 دو تیم 4 بار با هم دیدار کردند. یک دیدار در جام حذفی، دیدار برگشت فصل 66-65 و سرانجام دو دیدار در فصل 67-66.

تساوی (0-0) پس از 49 سال

در نهم اکتبر 1971 دو تیم 90 دقیقه را بدون زدن گل به پایان رساندند. این تساوی از این جهت جالب بود که از اولین تساوی بدون گل دو تیم در دسامبر 1922 زمانی معادل 49 سال می گذشت! اما تساوی(0-0) دو تیم در بازی بعدی هم نشان داد که دوران جدیدی در نبردهای کم گل دو تیم آغاز شده است.

به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم
به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم

نبرد در لیگ برتر

روز اول فوریه 1992 آخرین نبرد دو تیم در لیگ یک برگزار شد که با برتری(2-1) چلسی در خانه لیورپول خاتمه یافت. در 5 سپتامبر همان سال، دو تیم برای نخستین بار در لیگ برتر به مصاف هم رفتند که لیورپول این بار در آنفیلد(2-1) به برتری دست یافت.

گل ارواح

با ورود رومن آبراموویچ به چلسی ، عصر جدید نبردهای دو تیم آغاز شد. چلسی به سرعت بدل به یک مدعی در لیگ برتر شد. این در حالی بود که لیورپول دهه ها در حسرت فتح این مسابقات بود. اما در لیگ قهرمانان اروپا شرایط متفاوت بود. در فصل 05-2004 چلسی هر دو بازی لیگ را از لیورپول (1-0) برد و آن گاه در لیگ کاپ( 3-2) به برتری دست یافت. اما در نخستین تقابل دو تیم در لیگ قهرمانان اروپا، همه چیز متفاوت بود. مسابقه در استمفورد بریج بدون گل شد و در آنفیلد، در حالی که ضربه لوییس گارسیا از خط دروازه عبور نکرده بود، داور اعلام گل کرد تا این گل به « گل ارواح » شهرت یابد. در پایان فصل لیورپول قهرمان اروپا شد و چلسی قهرمان لیگ برتر و لیگ کاپ.

هشت نبرد در یک فصل

در فصل 08-2007 دو تیم هشت بار به مصاف هم رفتند. رقابت هایی که از 13 آگوست 2006 با مسابقه در جام خیریه و برتری(2-1) لیورپول آغاز شد. پس از آن برای نخستین بار دو تیم از یک کشور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا همگروه شدند که سهم هر یک از دو تیم در مسابقات گروهی، یک برد و یک باخت بود. آن گاه نبردهای دو تیم در لیگ برتر نیز ادامه یافت.

chelsea-vs-liverpool-memorial-matches
chelsea-vs-liverpool-memorial-matches

نبردی هشت گله در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان

در فصل 09-2009 لیورپول در آنفیلد(3-1) از چلسی باخت. به نظر می رسید کار این تیم تمام شده است اما سرخپوشان آنفیلد در استمفورد بریج ابتدا دو گل زدند و به بازگشت امیدوار شدند. پس از آن نوبت 3 گل چلسی رسید و بعد لیورپول(4-3) پیش افتاد. اما پایان بخش این دیدار دراماتیک، گل دیدیه دروگبا بود و تساوی(4-4) و صعود چلسی به نیمه نهایی.

اشتباهات تاریخی جرارد

در فصل 10-2009 و در شرایطی که چلسی و منچستریونایتد در کورس قهرمانی بودند، استیو جرارد کاپیتان لیورپول یک پاس گل به دیدیه دروگبا مهاجم چلسی داد. این گل زمینه ساز قهرمانی چلسی بود و گروهی بر این باور بودند که جرارد با این پاس می خواست کاری کند که یونایتد قهرمان لیگ نشود. اما هرچه بود او در هفته 36 لیگ 14-2013 در دیدار سرنوشت مقابل چلسی، باز هم به ضرر لیورپول کار کرد. این بار او با سُر خوردن، توپ را به حریف واگذار و زمینه ساز گل « دمبابا ». لیورپولی که دو گام تا قهرمانی فاصله داشت، (2-0) از چلسی مورینیو باخت و قهرمانی را به منچسترسیتی واگذار کرد.

آمار دو تیم

در مجموع نبردهای دو تیم، دو تیم 76 بار در خانه و 76 بار در خارج از خانه به میدان رفته اند. لیورپول در بازیهای خانگی خود، 47 برد، 18 مساوی و 11 باخت داشته است. چلسی نیز در خانه خود 39 برد، 17 تساوی و 20 شکست داشته تا آمار مسابقات دو تیم 67 برد برای لیورپول، 50 برد برای چلسی و 37 تساوی باشد.
نظر خود را درباره «به مناسبت دیدار دو تیم چلسی - لیورپول ؛ ماندگار ترین تقابل های دو تیم» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید