کد مطلب: 5610 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
شناخت زندگی چیتا یا یوزپلنگ

شناخت زندگی چیتا یا یوزپلنگ

در آخرین عصر یخبندان در معرض انقراض بودند که با تولید مثل از خطر دور شدند. امروزه آن ها از همان نژاد در معرض...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

در آخرین عصر یخبندان در معرض انقراض بودند که با تولید مثل از خطر دور شدند. امروزه آن ها از همان نژاد در معرض انقراض هستند که شباهت زیادی به همان نسل دارند.
بیشتردامداران برای دفاع ازگله های خود تا با آن هامواجع می شوند آن ها را با تفنگ میکشند برای همین نسل آن ها دوباره در حال انقراض است زیست بانان طرحی به دامداران داده اند تا مجبور نشوند آن ها را بکشند طرح آنان این است که تله های بزرگی که راحت درست می شود را کار بگذارند و وقتی که چیتایی در آن گیر کرد به مرکز خبر دهند تا به باغ وحش انتقال یابند،البته پژوهش گران کشف کرده اند که چیتا ها حیوا نات اهلی را برای شکار نمی گزینند و به دنبا ل حیوانات وحشی می گردند ولی برای اطمینان خاطر سگ هایی را برای مواظبت از گله تربیت می کنند زیرا چیتا ها از صدای پارس کردن سگ می ترسند.

 

یوزپلنگ (چیتا)

یوزپلنگ پستاندار است.
این حیوان سریع ترین دونده است.

سرعت یوزپلنگ های مختلف بین 100تا120 کیلومتر بر ساعت است که فقط حدود پانصد متر می تواند با این سرعت بالا بدود.

یوز پلنگ می تواند سرعت خود را فقط طی مدت 3 ثانیه از 0به96کیلومتر در ساعت برساند (شتاب این جانور در هر ثانیه 32کیلومتر بر ساعت است.)

برخلاف تصور اکثر مردم، یوزها حیوانات آرامی هستند و هرگز به دام‌های اهلی حمله نمی‌کنند.

جرم توله ی چیتا 250 تا 300 گرم است.

دشمنان: برخی سگ ها،پلنگ ها،شیر ها،انسان ها

جرم:21 تا 72 کیلوگرم

طول عمر: در طبیعت 7 سال و در اسارت تا 12 سال

طول سر و بدن:112 تا 135 سانتی متر

طول دم:66 تا 84 سانتی متر

تغذیه: غزال،آنتیلوپ،گورخر، 

حیوانی از راسته ی گوشتخواران و تیره ی گربه سانان(بعدا بطور کامل گربه سانان رو توضیح خواهم داد)که دارای خصوصیات ظاهری و رفتاریه ویژه ای است.

 

خصوصیات ظاهری چیتا

دست وپای بلند،بدن کشیده،شبیه سگ تازی،سرکوچک وگرد،بادو نوار سیاه رنگ در ناحیه ی صورت،خالهای گرد سیاه و توپر،رنگ زمینه ی بدن زردمتمایل به قرمز،پشت گردن دارای موهای بلند یال مانند،دم بلندکه انتهای آن دارای نوارهای تیره رنگ است،ناخن های دست وپا پیداست(برخلاف گربه سانان دیگر)، حس بینایی،طول سروتنه140تا150سانتی متر،وزن حدود50تا60کیلوگرم،سرعت دویدن آن به 100تا120کیلومتر درساعت میرسد اما مسافتهای طوتانی را با این سرعت نمیتواند طی کند.

 

خوصوصیات رفتاری چیتا

روزفعال است و گاهی درشبهای مهتابی پیدا میشود،زندگی انفرادی،جفت ویا خانوادگی دارد، زیستگاه آن در نواحی دشتی و تپه ماهورهاست،شکارچی اصلی آهو،جبیر،قوچ ومیش و خرگوش محسوب میشود،دوران بارداری3ماه،جفتگیری در زمستان،تعداد نوزادان 2تا4توله،طول عمر حدودا 20سال.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «شناخت زندگی چیتا یا یوزپلنگ»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 6 = ?