مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  14262 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کاراکترهای خاص و مخفی کیبورد (فارسی، عربی، انگلیسی)

کاراکترهای خاص و مخفی کیبورد (فارسی، عربی، انگلیسی)

تایپ کاراکترهای مختلف فارسی و انگلیسی آسان است و همه به آن آگاهی دارند، اما گاهی در هنگام تایپ پیش می آید .
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تایپ کاراکترهای مختلف فارسی و انگلیسی آسان است و تقریباً همه به آن آگاهی دارند. با این حال، گاهی در هنگام تایپ پیش می‌آید که می‌خواهیم حرف یا علامت خاصی را استفاده کنیم اما آنقدر کلیدهای ترکیبی در ویندوز زیاد است که نمی‌توانیم کاراکتر مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنیم. مثلاً می‌خواهیم یک متن فارسی که در آن به اشتباه به جای حرف فارسی " ک " حرف " ک " عربی خورده را اصلاح کنیم یا به کاراکتری نظیر " ؛ " یا "  ُ " احتیاج داریم.

قبل از این‌که به سراغ نحوه تایپ کاراکترهای خاص (کاراکترهای غیر حرفی و غیر عددی موجود در صفحه کلید) برویم، بهتر است با حروف و اعداد و کاراکترهای خاص صفحه کلید در حالت فارسی، عربی و انگلیسی آشنا شویم.

حروف و اعداد صفحه کلید در حالت فارسی / عربی 

 • ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی ي
 • 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

حروف و اعداد صفحه کلید در حالت انگلیسی 

 • a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
 • A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
 • 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0

سایر کاراکترهای صفحه کلید در حالت فارسی / عربی / انگلیسی

 • \ ÷ = -  + _ ( ) * & ^ % $ # @ !
 • { } \ [ ] , ؛ ، ریال  ٍ   ٌ  ً
 • " : » « ـ آ ۀ  ّ  ِ  ُ  َ
 • ؟ > < ء أ إ ؤ ژ ی ة
 • | × ک
 • / . , ' ; " : ~ ٫

مفهوم کد اسکی و یونیکد کاراکتر

موضوع دیگری که به منظور تایپ یک کاراکتر به دانستن آن نیاز داریم، مغهوم یونیکُد (UniCode) است و قبل از دانستن این مفهموم لازم است با مفهوم دیگری به نام کُد اَسکی (ASCII) آشنا شویم.

هر کاراکتر دارای یک کد اسکی مخصوص به خود است. هر کد اسکی یک بایت که دارای 8 بیت هست را اشغال می‌کند. پس به این ترتیب، در کامپیوتر از 128 = 8 ^ 2 کاراکتر می‌توان استفاده نمود. مسلماً این تعداد نمی‌تواند کاراکترهای تمام زبان‌ها و علائم را پوشش دهد. به همین خاطر و برای پوشش دادن همه زبان‌ها و کاراکترها از استاندارد یونیکد استفاده می‌شود.

استاندارد یونیکد برای هر کاراکتر از 2 بایت = 16 بیت استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، در یونیکد می‌توان از 65536 = 16 ^ 2 کاراکتر استفاده کرد. البته برای بسیاری از کاراکترها عملاً همه این فضای 16 بیتی اشغال نمی‌شود. کد اسکی و یونیکد کاراکترهای انگلیسی با هم برابر هستند اما این موضوع در مورد سایر زبان‌ها صادق نیست.

در بسیاری از برنامه‌های کاربردی خواهان این هستیم که اعداد به فارسی نمایش داده شوند تا به انگلیسی، مخصوصا در برنامه‌های حسابداری یا گاهی نیاز داریم از کاراکترهای غیرمعمول استفاده کنیم. در چنین مواردی می‌توانیم از یونیکد کاراکتر مورد نظر استفاده کنیم.

چطور یونیکد هر کاراکتر را به دست آوریم؟

برای به دست آوردن یونیکد هر کاراکتر در سیستم عامل ویندوز می‌توان از character map استفاده کرد. برای این منظور در ویندوز کلیدهای ویندوز + R را فشار دهید تا پنجره run باز شود. در این پنجره، دستور charmap را تاپپ نموده و کلید اینتر را فشار دهید تا این دستور اجرا شود.

با اجرای این دستور، پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که در آن می‌توانید پس از مشخص کردن فونت، کاراکتر مورد نظر خود را پیدا کنید و با انتخاب آن، یونیکد کاراکتر را به دست آورید. با کپی کردن این یونیکد و پیست (paste) کردن آن در محل مورد نظر می‌توانید آن کاراکتر را در هر جایی که مایل هستید وارد کنید.

نحوه پیدا کردن یونیکد هر کاراکتر

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره کاراکترهای خاص و مخفی کیبورد (فارسی، عربی، انگلیسی) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کاراکترهای خاص و مخفی کیبورد (فارسی، عربی، انگلیسی)» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید