کد مطلب:  3243  3 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سوره فیل

سوره فیل

ثواب قرائت درنماز واجب  امام صادق (ع) می فرماید : « هرکس سوره فیل را در نماز واجب بخواند ، در روز قیامت هر کوه...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ثواب قرائت درنماز واجب 

امام صادق (ع) می فرماید : « هرکس سوره فیل را در نماز واجب بخواند ، در روز قیامت هر کوه و زمین هموار و کلوخی برای او شهادت می دهد که او از نمازگزاران است و منادی صدا می زند درباره بنده من راست گفتید ، شهادت شما را به سود یا زیان او می پذیرم ، بنده ام را بدون حساب داخل بهشت نمایید ، او کسی است که من وی را دوست دارم و عملش را نیز دوست دارم .» 

در حدیث ابی بن کعب است که : « هرکس آن را قرائت کند ، خدا او را در دوران زندگیش در دنیا از مسخ  شدن و مبتلا شدن به افترا و تهمت عافیت بخشد .» 

 سوره فیل مکی است و پنج آیه دارد.
 

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ    به نام خداوند بخشنده و مهربان  
 
أَ لَمْ تَرَ کَیْف فَعَلَ رَبُّک بأَصحَب الْفِیلِ(1) آیا ندیدی پروردگارت چه بر سر اصحاب فیل آورد؟ 
 
أَ لَمْ یجْعَلْ کَیْدَهُمْ فی تَضلِیلٍ(2) آیا نقشه های شومشان را خنثی نکرد؟
 
وَ أَرْسلَ عَلَیهِمْ طیراً أَبَابیلَ(3) آری پروردگارت مرغانی که دسته دسته بودند به بالای سرشان فرستاد.
 
تَرْمِیهِم بحِجَارَةٍ مِّن سجِّیلٍ(4) تا با سنگی از جنس کلوخ بر سرشان بکوبند.
 
فجَعَلَهُمْ کَعَصفٍ مَّأْکولِ(5) و ایشان را به صورت برگی جویده شده درآورند.
 

 بیان  آیات :

در این سوره به داستان اصحاب فیل اشاره می کند، که از دیار خود به قصد تخریب کعبه معظمه حرکت کردند، و خدای تعالی با فرستادن مرغ ابابیل و آن مرغان با باریدن کلوخهای سنگی بر سر آنان هلاکشان کردند، و به صورت گوشت جویده شان کردند. و این قصه از آیات و معجزات بزرگ الهی است ، که کسی نمی تواند انکارش کند، برای اینکه تاریخ نویسان آن را مسلم دانسته ، و شعرای دوران جاهلیت در اشعار خود از آن یاد کرده اند.

 أَ لَمْ تَرَ کَیْف فَعَلَ رَبُّک بأَصحَب الْفِیلِ(1)

منظور از «رؤ یت» معنای لغوی آن یعنی دیدن به چشم نیست ، بلکه علمی است که به مانند احساس با حواس ظاهری ظاهر و روشن است . و استفهام در آیه انکاری است ، و معنایش این است که مگر علم یقینی پیدا نکردی که چگونه پروردگارت با اصحاب فیل رفتار کرد، و این قصه در سال ولادت رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله وسلم ) واقع شد.

 أَ لَمْ یجْعَلْ کَیْدَهُمْ فی تَضلِیلٍ(2)

مراد از کید آنان ، سوء قصدی است که در باره مکه داشتند و می خواستند بیت الحرام را تخریب کنند، و کلمه «تضلیل » و « اضلال » هر دو به یک معنا است ، و کید آنان را در تضلیل قرار دادن ، به معنای آن است که نقشه آنان را نقش بر آب ساخته ، زحماتشان را بی نتیجه سازد، آنها راه افتادند تا کعبه را ویران کنند، ولی در نتیجه تضلیل الهی ، خودشان هلاک شدند.

 وَ أَرْسلَ عَلَیهِمْ طیراً أَبَابیلَ(3)

کلمه«ابابیل » به طوری که گفته اند - به معنای جماعت هایی متفرق و دسته دسته است ، و معنای آیه این است که : خدای تعالی جماعت های متفرقی از مرغان را بر بالای سر آنان فرستاد. و این آیه ، و آیه بعدیش عطف تفسیر است بر آیه «الم یجعل کیدهم فی تضلیل ».

 تَرْمِیهِم بحِجَارَةٍ مِّن سجِّیلٍ(4)

یعنی آن ابابیل مرغان اصحاب فیل را با سنگ هایی کلوخین هدف گرفتند. و معنای کلمه «سجیل » در قصص قوم لوط گذشت .

 فجَعَلَهُمْ کَعَصفٍ مَّأْکولِ(5)

کلمه « عصف » به معنای برگ زراعت است ، و عصف ماکول به معنای برگ زراعتی - مثلا گندم - است که دانه هایش را خورده باشند، و نیز به معنای پوست زراعتی است مانند غلاف نخود و لوبیا، که دانه اش را خورده باشند، و منظور آیه این است که اصحاب فیل بعد از هدف گیری مرغان ابابیل به صورت جسدهایی بی روح در آمدند، و یا این است که سنگ ریزه ها (به درون دل اصحاب فیل فرو رفته ) اندرونشان را سوزانید.
بعضی هم گفته اند: مراد از عصف ماکول ، برگ زراعتی است که آکال در آن افتاده باشد، یعنی شته و کرم آن را خورده و فاسدش کرده باشد. و آیه شریفه به وجوه دیگری نیز معنا شده که مناسب با ادب قرآن نیست.

: برای دریافت مشاوره درباره سوره فیل فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «سوره فیل» در کادر زیر بنویسید :

5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید