کد مطلب:  9837 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زمزمه تغییرات در دولت جدی شد

زمزمه تغییرات در دولت جدی شد

زمزمه تغییرات دردولت جدی شد/ازضرورت ترمیم تاگزینه های تغییربعد از گذشت چند روز ازاظهارات مشاور رئیس جمهور...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زمزمه تغییرات دردولت جدی شد/ازضرورت ترمیم تاگزینه های تغییر
زمزمه تغییرات دردولت جدی شد/ازضرورت ترمیم تاگزینه های تغییر
زمزمه تغییرات دردولت جدی شد/ازضرورت ترمیم تاگزینه های تغییر

بعد از گذشت چند روز ازاظهارات مشاور رئیس جمهور و تائید وتکذیب ضمنی آن ،معلوم شد دولت قصد تغییراتی را درخود دارد.

به گزارش آسمونی به نقل قدس انلاین نزدیک به دو سال از استقرار دولت یازدهم می‌گذرد و زمزمه‌های ایجاد تغییر در کابینه بیش از پیش به گوش می‌رسد. اظهارات اخیر رییس جمهور و حسام الدین آشنا در این زمینه روشن می‌کند که دولت انجام این تغییرات را به عنوان یک گزینه در نظر دارد اما اینکه نسبت به آن اقدام کند یا خیر؟ چه زمانی را برای این تغییرات انتخاب کند و یا اینکه دست به تغییرات در چه سطوحی بزند هنوز محل سوال است.برخی می‌گویند که بعید است روحانی تغییرات در وزرا را با مجلس فعلی کلید بزند و عده ایی نیز به ضرورت این اقدام تاکید می‌کنند. گروهی از کار‌شناسان نیز با تاکید بر درپیش بودن انتخابات مجلس بازنگری در سطح استانداران را ضروری می‌دانند. اگرچه رییس جمهور در شیراز گفته بود که اگر نیاز باشد کابینه را تغییر می‌دهد اما هنوز خبر جدی در این خصوص اعلام نشده است.حسام الدین آشنا در همان زمان گفت:انتخاب استانداران هم عملا با موافقت هیئت دولت انجام می شود. فقط وزیر کشور و رئیس جمهور در این باره تصمیم نمی گیرند.استاندارانی که انتخاب شده اند مورد تایید هیئت دولت هستند و البته هیچ کس هم نمی تواند ادعا کند که بهترین انتخاب ها انجام شده است .شاور رئیس جمهور تاکید کرده است: برخی از سفرهای استانی برای تیم رئیس جمهور روشن کرد که برخلاف تصور اولیه برخی استانداران توانایی کافی برای اداره استان ندارند .لذا تغییرات در دولت اتفاق خواهد افتاد هم در سطح وزرا و هم در سطح استاندارها .

تغییرات شایعه است:
البته در همان مراحل اول نیز دولتی ها این امر را تکذیب نمودند بطوریکه مشاور رسانه‎ای رئیس‌جمهور درباره تغییرات در دولت گفت: توصیه می‌کنیم این شایعات را باور نکنید.محمدرضا صادق مشاور رسانه‎ای رئیس‌جمهور پس از عیادت علی‎اکبر صالحی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت عمومی رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره تغییرات احتمالی در آستانه انتخابات در هیئت دولت گفت: توصیه می‌کنیم این شایعات را باور نکنید.

تائید دولت بر انجام تغییرات:
اما بالاخره روزگذشته سخنگوی دولت گفت: طبیعی است که رییس جمهوری در مقام ارزیابی عملکرد و برای تقویت کابینه خود، تغییراتی اعمال کند.محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با خبرنگاران در شهرکرد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تغییر برخی وزیران و استانداران از سوی رییس جمهوری افزود: طبق اصل 113 قانون اساسی، رییس جمهوری مسوول اجرای قانون در کشور و پس از مقام معظم رهبری عالی ترین مقام در کشور است و در این پیوند نیز دارای اختیاراتی است.
وی افزود: در مقابل اختیاراتی که رییس جمهوری بر عهده دارد، مردم نیز مطالباتی از وی دارند که طبیعی است رییس جمهوری از عملکرد خود و مجریان کشور ارزیابی داشته باشد و در این ارزیابی ها، جابه جایی برخی افراد نیز ضروری باشد.
نوبخت تصریح کرد: این در حالی است که بنده در مقام جایگاهی که دارم از تعداد این جابه جایی ها اطلاعی ندارم.
معاون رییس جمهوری همچنین با اشاره به اهمیت حضور گروه هایی که در ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی ایفای نقش کردند، گفت: مردم در انتخابات 92 به گفتمان اعتدال رای دادند و در این میان گروه ها و جناحهای مختلف چه در ستادهای انتخاباتی و چه در حزب اعتدال و توسعه، ما را یاری دادند و این فرصتی برای خدمتگزاری به مردم شد.
نوبخت ادامه داد: بر همین اساس عده ای که در این میان هزینه دادند اما در پست های مدیریتی به سمتی نائل نشدند همین که در ایجاد فرصت برای خدمتگزاری به مردم سهیم شدند، مزد خود را گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که برخی از این افراد دارای توانمندیهایی هستد که از نظرات آنها در مجمع مشورتی رسمی بهره مند می شویم.

امیدواریم دولت دست به بازنگری بزند:
در همین خصوص ابوذر ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت انجام تغییرات در دولت تاکید کرد و گفت: ویژگی اصلی دولت روحانی این است که تمرکز بر مسایل ایدئولوژیک نداشته و رسالت خود را استفاده از تجربیات گذشته برای بهبود امور اجرایی کشور قرار داده است.وی افزود: این دولت داعیه اصلاحات یا... ندارد و از ابتدای کار عنوان کرده که با مشی اعتدالی در جهت تحقق اهداف کشور حرکت می‌کند لذا اگر اکنون بعد از به نیمه رسیدن دوران خود دست به بازنگری و انجام تغییرات نزد محل تامل خواهد بود.این نماینده مجلس ادامه داد: زمان آن رسیده تا دولت ببیند کدام یک از نیروهای آن ناموفق‌تر بود و دلیل این عدم موفقیت چقدر به افراد و چقدر به شرایط کلی کشور بستگی دارد. باید دید که چه کسانی با دولت همسو‌تر بوده‌اند و آنان که همسو نبوده در کدام یک از سطوح استانی، وزارتخانه ایی و... قابلیت کار دارند یا ندارند.ندیمی در پاسخ به این پرسش که کدام بخش‌های دولت بیش از دیگران نیاز به بازنگری دارند، گفت: مسایل کشور را می‌توان در سه حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی تقسیم بندی کرد. دولت یازدهم تا کنون در بخش‌های سیاسی – درون مرزی و برون مرزی – ازقابلیت‌های خود را ثابت کرده است.وی افزود: در حوزه مسایل اجتماعی و فرهنگی تا حدودی جای تامل است اما در بخش‌های اقتصادی باید با دقت بیشتری قضاوت کرد زیرا بسیاری از مشکلات کنونی به خاطر شرایط فعلی و مشکلاتی مثل ادامه رکود است.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه منظور از تغییر لزوما تغییر دادن وزرا نیست، گفت: در بخش‌هایی مثل صنعت مشکلات بسیاری داریم اما این به معنی عدم قابلیت و کارایی وزیر نیست زیرا از نظر کلی با مسایل و چالش‌های اقتصادی بیساری مواجه هستیم و‌لی شاید بتوان این مشکلات را بدون تغییر وزرا و تنها با هماهنگی‌های بیشتر مرتفع کرد.

ضرورت ترمیم:
داریوش قنبری کا‌شناس مسایل سیاسی و نماینده پیشین مجلس نیز در گفت‌و‌گو با فرارو، ارزیابی و ترمیم دولت بعد از حدود دو سال فعالیت را ضروری دانست و گفت: فرصت خوبی است تا ریس جمهور بر یک ارزیابی از عملکرد وزرا، معاونین، استاندران و... داشته باشد و در صورت نیاز تغییراتی را ایجاد کند.وی افزود: ترمیم دولت اساسا کار درست و منطقی است و انتظار می‌رود که رییس جمهور نسبت به آن به عنوان یک اصل مدیریتی اقدام کند. با این روش می‌توان وزرا، معاونین و... که احساس مسئولیت کمتری داشته یا با سیاست‌های دولت همسو نبوده‌اند را کنار گذاشت. به برخی تذکر داد و برخی را تشویق کرد؛ همه این‌ها باعث تقویت دولت خواهد شد.این کار‌شناس مسایل سیاسی با اشاره به اینکه در سال انتخابات قرار داریم، گفت: این اقدام می‌تواند امیدواری مردم نسبت به دولت را افزایش دهد و نشانگر این باشد که دولت در پیگری اهداف خود جدی است لذا حتما در تقویت تفکر حاکم بر دولت در انتخابات آتی نیز اثرگذار خواهد بود.وی در پاسخ به این پرسش که کدام سطوح از دولت نیاز بیشتری به تغییر دارد، گفت: این تصمیم به عهده رییس جمهور است اما فکر می‌کنم برخی از وزرا که جرات تغییر در مدیران را نداشته‌اند باید تغییر داد. اکنون بدنه دولت پر از مدیران احمدی نژادی است که جلسات محفلی خود را آغاز کرده‌اند. از آنجایی که دولت برای پویایی و پیشبرد امور نیاز به یک بدنه همسو دارد باید برای این مساله فکری کرد.قنبری در مورد تغییر دادن استانداران نیز گفت: شاید در این بخش هم نیاز به تغییرات باشد اما توجه داشته باشیم که معاونین سیاسی استانداران بیش از خود آن‌ها در برگزاری انتخابات نقش دارند و باید مورد ارزیابی قرار گیرد.وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا رای اعتماد گرفتن برای وزرای احتمالی جدید از مجلس نهم کار صحیحی است یا باید یک سال منتظر ماند؟ گفت: به اعتقاد من اگر قرار به تغییر دادن وزیری باشد باید در همین فرصت اقدام کرد زیرا حتی اگر مجلس رای اعتماد هم ندهد می‌توان با دو دوره سرپرستی کار را به مجلس بعدی محول کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره زمزمه تغییرات در دولت جدی شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «زمزمه تغییرات در دولت جدی شد» در کادر زیر بنویسید :

3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید