کد مطلب:  34724 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد

برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد

برت تراتمان یکی از مشاهیر فوتبال آلمان و انگلستان و ماندگارترین نام آلمانی در فوتبال انگلیسی است
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

 روز 19 جولای چهارمین سالگرد درگذشت یکی از مشاهیر فوتبال آلمان و انگلستان است. برت تراتمان بازیکنی است که سربابی چارلتون درباره اش گفت: هرگز در دهه 50 دروازه بانی که قابل مقایسه با او باشد را ندیدم. تراتمان به خاطر شکستن گردنش در فینال جام حذفی انگلیس در سال 1956 مشهور است. فینالی که در حضور 100 هزار تماشاگر استادیوم ومبلی بین تیم های منچسترسیتی و بیرمنگام برگزار شد.

برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد
برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد

مهار توپ توسط دروازه بان بیهوش

در این دیدار در دقیقه 73 برت تراتمان به سمت پای پیتر مرفی بازیکن بیرمنگام شیرجه زد و در اثر برخورد پای این بازیکن با گردنش بیهوش شد. این در حالی بود که توپ را مهار کرده بود و حتی با وجود بیهوشی هم توپ از دستانش رها نشده بود. کمی بعد او را به هوش آوردند و برت به بازی بازگشت. او در دقایق بایقیمانده نیز به خوبی از دروازه سیتیزن ها محافظت کرد تا تیم منچسترسیتی با برد 3 بر یک فاتح جام حذفی شود.

استخوانی که زندگی دروازه بان را نجات داد

چهار روز بعد از مسابقه فینال نتیجه عکسبرداری از گردن تراتمان نشان داد که دومین مهره از پنج مهره گردن او که شکسته بود، دو قسمت شده و برت تنها به این دلیل زنده ماند که یکی از تکه های راست مقابل قسمت دیگر ایستاده و آن را سرجایش محکم کرده بود. همین مساله به ظاهر ساده سبب نجات دروازه بان از مرگ حتمی شد.

championship-with-a-broken-neck
championship-with-a-broken-neck

کارگرزاده ای شیفته فوتبال و هندبال

به گزارش آسمونی ، تراتمان در روز 22 اکتبر 1923 در واله متولد شده بود؛ منطقه ای متوسط در غرب برمن. پدرش در یک کارخانه کودسازی کار می کرد و مادرش خانه دار بود. برت از کودکی از علاقه مندان به فوتبال وهندبال بود. حتی مدتی راهی تیم فوتبال بلاو اوند وایس( آبی و قرمز) شد. ولی همزمانی فوتبال با تحصیل سبب شد که مدرسه از ادامه فوتبال او ممانعت به عمل آورد. او 17 ساله بود که به عنوان یک سرباز نیروی هوایی به لوفت وافه( نیروی هوایی آلمان نازی) پیوست. او در شمار 90 سرباز هنگ خود بود که در از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد. برت در این مدت ماجراجویی های زیادی داشت و خطرات متعددی را پشت سر گذاشت. او دو بار توسط روس ها وبار دیگر توسط نیرهای فرانسوی دستگیر شد اما هر دو بار خودش را نجات داد. در آخرین سال جنگ جهانی دوم( 1945) هم او به دست آمریکایی ها گرفتار شد و حتی قرار شد او را در زمینی رها کرده و تیرباران کنند اما در آخرین لحظات تصمیم فاتحان عوض شد و تراتمان این بار هم جان سالم به در برد.  

اسیری که بازیکن منچسترسیتی شد

ظاهرا بدبختی های جنگ دست از سر تراتمان بر نمی داشتند. مدتی بعد انگلیسی ها او را دستگیر کردند و او برای مدتی در لانکشایر زندانی شد. تراتمان تا سال 1948 در لانکشایر بود. او در کمپ لنکشایر همواره فوتبال بازی می کرد و طی سالهای 1948 تا 1949 در تیم سنت هلن تاون به میدان رفت. او طی یک سال در 43 بازی از دروازه این تیم حراست کرد و در همین تیم بود که نامی برای خود دست و پا کرد. یک سال بعد(1949) راهی منچسترسیتی شد. آن هم در دورانی که به خدمت گرفتن یک بازیکن آلمانی برای انگلیسی ها کاری در حد جنایت محسوب می شد!

برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد
برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد

اولین آلمانی

تراتمان در سال 1955 برای اولین بار در فینال جام حذفی انگلیس به میدان رفت. او در فینال مقابل نیوکاسل اولین و تنها آلمانی بود که افتخار بازی در فینال جام حذفی انگلیس را به دست آورده است. هر چند که این بازی با شکست 3 بر یک من سیتی همراه شد اما رکورد تراتمان برای همیشه ماندگار شد. در سال 2004 هم تقدیرنامه افتخاری سلطنتی بریتانیا به پاس زحمات تراتمان طی 15 سال حضور در منچسترسیتی به وی اهدا شد. چندی بعد او یک بار دیگر به باشگاه منچسترسیتی بازگشت. تنها دو روز به جشن تولد 82 سالگی اش مانده بود که نامش در موزه ملی بازیکنان مشهور فوتبال انگلستان ثبت شود.

: برای دریافت مشاوره درباره برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «برت تراتمان، دروازه بانی که با گردن شکسته قهرمان شد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید