کد مطلب:  58024 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ چهارشنبه سوری

تاریخ چهارشنبه سوری

آخرین شب چهارشنبه سال، چهارشنبه سوری است. در این شب ایرانیان گرد آتش حمع می شوند و یک مراسم سنتی را انجام می دهند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در آخرین چهارشنبه سال، مراسمی برگزار می شود بنام مراسم چهارشنبه سوری. عبارت چهارشنبه سوری از دو واژه چهارشنبه و سوری گفته شده است. سوری به معنای سرخ و چهارشنبه هم که یکی از روزهای هفته است. این مراسم از بعدازظهر روز سه شنبه آغاز می شود.معمولا آتش بزرگی برافراشته می شود و تا صبح روز بعد روشن نگه میدارند تا برآمدن خورشید.این جشن هیچ وابستگی به قومیت و دین افراد ندارد و در بین عموم ایرانیان رایج است به اعتقاد ایرانیان باستان برای تحویل سال نو نباید آلودگی و چرکینی های سال گذشته باقی بماند بنابراین به خاطر اینکه پاک کردن آلودگی ها فقط با شست و شو برای آنها امکان پذیر نبود بنابراین به عنصر آتش که آن را مظهر پاکی می دانستند برای از بین بردن آلودگی ها روی آوردند. در ادامه این بخش از آسمونی درباره جزئیات بیشتری از چهارشنبه سوری آشنا می شویم.

تاریخ چهارشنبه سوری 1400 در تقویم شمسی

چهارشنبه سوری به تاریخ شمسی، چهارشنبه 25 بهمن 1400 می باشد.

تاریخ دقیق چهار شنبه سوری 1400 به میلادی

تاریخ میلادی چهارشنبه سوری مصادف با 16 مارس 2022 می باشد.

چهارشنبه سوری 1400 در تقویم قمری

تاریخ قمری چهارشنبه سوری برابر با 13 شعبان 1443 می باشد.

 

• آسمونی چهارشنبه سوری را به تمام ایرانیان عزیز تبریک می گوید •

پیام تبریک چهارشنبه سوری

یکی از بزرگترین جشن های ایران باستان جشن چهارشنبه سوری نام دارد که در واپسین شب چهارشنبه آخر سال یعنی از غروب سه شنبه شروع می شود و می توان گفت یکی از اولین مناسبت ها و جشن های نوروزی محسوب می شود. در این قسمت پیامک هایی را گردآوری کرده ایم تا با استفاده آنها این جشن بزرگ را به دوستان و آشنایان خود تبریک بگویید.

آش مخصوص چهارشنبه سوری

درست کردن آش رشته در روز چهارشنبه سوری مرسوم بوده و هنوز هم پابرجا است. خوردن غذا‌هایی که رشته دارند به نیت در دست گرفتن رشته کار و امور زندگی برای شب چهارشنبه سوری و شب سال تحویل عید نوروز همواره یک رسم و سنت بوده است. در گذشته آش را به صورت دسته جمعی می‌پختند. یعنی گروهی از زنان همسایه و فامیل برای پخت این آش دور هم جمع می‌شدند و با شور و حال خاصی و احتمالا هر کس به نیت عزیزی به پخت این آش مشغول می‌شدند. 

جشن چهارشنبه سوری

وقتی در شب چهارشنبه سوری، آتش برافراشته میشود مردم از روی آتش می پرند و می گویند:

"زردی من از تو، سرخی تو از من"

به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد.

البته مراسمی که امروزه برپا می‌شود به طوری کلی متفاوت با آن روزگار است چون از نظر زرتشتیان آتش نماد مقدسی است و پریدن از روی آن به نوعی بی‌احترامی به آن نماد تلقی می‌شود. جشن آتش در واقع پیش درآمد جشن نوروز است که نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت است. از نظر زرتشتیان پریدن از روی آتش بی‌حرمتی به آتش است.

چهارشنبه سوری در ایران باستان

آتش نزد ایرانیان نماد روشنی، پاکی، طراوت، سازندگی، زندگی، تندرستی و در پایان بارزترین نماد خداوند در روی زمین است. افروختن آتش به طور کنایه راه یافتن روشنی معرفت در دل و روح است که آثار اهریمنی و نامبارکی را از بین می برد، یک رشته جشن های آریایی با جشن های آتش است که با همان منظور، در آن آتش می افروزند. زیرا بیماری ها، زشتی ها، بدی ها و همه آفات در عرصه تاریکی و ظلمت جای دارند و به همین علت اهریمن مظهر تیرگی و جایگاه او تاریکی است.

عکس نوشته چهارشنبه سوری

متن نوشته چهارشنبه سوری
متن نوشته چهارشنبه سوری
استوری چهارشنبه سوری
استوری چهارشنبه سوری
زردی من از تو، سرخی تو از من
زردی من از تو، سرخی تو از من
استوری مراسم چهارشنبه سوری
استوری مراسم چهارشنبه سوری
: برای دریافت مشاوره درباره تاریخ چهارشنبه سوری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تاریخ چهارشنبه سوری» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید