کد مطلب:  58011 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چه خبر از حوادث چهارشنبه سوری؟ / افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته

چه خبر از حوادث چهارشنبه سوری؟ / افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته

احتمال ابتلا به کرونا در میان افرادی که بخاطر حوادث چهارشنبه سوری دچار سوختگی می شوند زیاد است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

همه ساله، آخرین سه شنبه سال، چهارشنبه سوری است که متاسفانه حوادثی به دلیل بی ملاحظاتی عده ای رقم می خورد.

به گزارش آسمونی دکتر مصطفی ده‌مرده‌ای رئیس بیمارستان سوانح سوختگی مطهری گفت: تا روز یکشنبه 24 اسفند، 12 مورد مراجعه بر اثر سوانح چهارشنبه سوری به بیمارستان ما مراجعه کردند که 8 نفر به شکل سرپایی درمان شده و 4 نفر بستری و در حال دریافت خدمات هستند، حال عمومی این 4 نفر بد نیست اما، دچار صدمات شدیدی شده‌اند. اکثر این 12 نفر هنگام ساخت مواد محترقه همچون ترقه دچار سانحه شده‌اند. در میان این افراد دو نفر مشکوک به کرونا هستند که در بخشی جدا ایزوله شده‌اند.

چه خبر از حوادث چهارشنبه سوری؟ / افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته
چه خبر از حوادث چهارشنبه سوری؟ / افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته

احتمال ابتلا به کرونا در میان افرادی که بخاطر حوادث چهارشنبه سوری دچار سوختگی می شوند زیاد است.

وی افزود: معمولا مجروحان سوختگی در تهران به بیمارستان ما مراجعه می‌کنند مگر اینکه طی حادثه تنها چشم یا دست فرد آسیب دیده باشد که در آن صورت مجروح را به بیمارستان فارابی یا حضرت فاطمه (س) انتقال می‌دهند.

ده مرده‌ای ادامه داد: سال گذشته 84 نفر طی حوادث چهارشنبه سوری دچار حادثه شده و به بیمارستان ما مراجعه کردند که از این تعداد 22 نفر بستری و 62 نفر به شکل سرپایی درمان شدند.

وی درباره احتمال ابتلا به کرونا در میان افرادی که دچار سوختگی می‌شوند، اظهار کرد: مطالعه خاصی در این مورد صورت نگرفته است اما هر بیماری که سیستم ایمنی فرد را تحت تاثیر قرار دهد احتمال ابتلا به کرونا را هم افزایش می‌دهد، سوختگی هم به همین شکل است. بنابراین احتمال ابتلا به کرونا در افراد دچار سوختگی هم افزایش می‌یابد.

وی درباره هزینه‌های درمان سوختگی، گفت: در حال حاضر بیشتر هزینه توسط دولت پرداخت می‌شود و شش درصد توسط بیمار پرداخت می‌شود که چون بضاعت مالی اکثر بیماران ما پایین است، ما درمان آنها را رایگان انجام می‌دهیم. متاسفانه بسیاری از خدمات مربوط به سوختگی تحت پوشش بیمه نیست. در بیمارستان‌های دولتی هر یک درصد سوختگی حدود 4 میلیون تومان هزینه دارد. در حال حاضر که با افزایش قیمت اکثر وسایل مورد نیاز درمان سوختگی مواجه هستیم واقعا درمان بیماران دچار سوختگی کار سختی است و این در حالی است که تعرفه‌ها به این نسبت افزایش نیافته و بیمارستان‌های دولتی روز به روز بدهکارتر می‌شوند و اگر کمک‌های وزارت بهداشت نباشد ما همگی ورشکست می‌شویم.

وی با اشاره به آمار 250 تا 300 هزار سوختگی در سال، اظهار کرد: از تعداد یاد شده حدودا 3000 نفر نیز جان خود را از دست می‌دهند. معمولا دست‌ها و صورت بیشترین آسیب را حین کار با مواد محترقه در چهارشنبه سوری می‌بینند.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی مطهری درباره تامین تجهیزات مورد نیاز درمان بیماران سوخته، تصریح کرد: تجهیزات اولیه در دسترس ما است، اما تجهیزات مدرنی که در دنیا استفاده می‌شود را نداریم. به دلیل تحریم‌ها بسیاری از وسایل و دستگاه‌ها را نمی‌توانیم تهیه کنیم زیرا یا قیمت آنها بسیار بالا است و یا تحت هیچ شرایطی به ما نمی‌فروشند.

وی افزود: از مردم خواهش می‌کنیم امسال چهارشنبه سوری سعی کنند از منزل خارج نشوند زیرا احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند و از طرفی گاهی بدون اینکه خودشان بخواهند مورد آسیب مواد محترقه و منفجره از سوی دیگران قرار می‌گیرند. خانواده‌ها باید مراقب فرزندانشان باشند که مخفیانه اقدام به تهیه وسایل خطرناک نکنند.

وی در خاتمه افزود: در حال حاضر با مشکل کمبود تخت مواجه نیستیم، اما اگر به یکباره بیمارستان شلوغ شود و مثلا 100 بیمار باهم مراجعه کنند، دچار مشکل می‌شویم. ما از ابتدای اسفندماه در حالت آماده‌باش به سر می‌بریم، برای روز سه شنبه آمادگی کامل داریم تا در صورت مجروح شدن افراد به درمان سریع آنها مشغول شویم.

منبع: ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره چه خبر از حوادث چهارشنبه سوری؟ / افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چه خبر از حوادث چهارشنبه سوری؟ / افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید