کد مطلب:  4010 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پنکه سقفی (راهنمای خرید و نگهداری)

پنکه سقفی (راهنمای خرید و نگهداری)

 اگر در یک روز تابستانی از سر کار به خانه برگردید می خواهید از گرمای داخل خانه فرار کنید. شما سوییچ را فشار می...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

 اگر در یک روز تابستانی از سر کار به خانه برگردید می خواهید از گرمای داخل خانه فرار کنید. شما سوییچ را فشار می دهید تا پنکه سقفی روشن شود، بر روی مبل تکیه می دهید و آهی از سر راحتی می کشید در حالی که هوای خنک بر روی بدن شما می وزد.

آیا این سناریو برایتان آشناست؟

اکثر مردم ایده کلی پشت سر بحث پنکه های سقفی را درک می کنند اما چه چیزی تا به حال واقعا کار آن را سخت می کند؟ چگونه بهترین پنکه سقفی مناسب با کار خود را انتخاب کنید در عین حال که دارید در پرداخت پول نیز صرفه جویی می کنید؟

از زمان اختراع اولین پنکه سقفی برقی فیلیپ دیهل در سال 1882 ، پنکه سقفی تکامل یافته و تبدیل به چیزی شده که به طور گسترده ای استفاده شد و سیستم های خنک کننده کارآمدی دارند. دیهل سرانجام موتورهای کوچک تری ایجاد کرده و به منظور ارتقای اختراع اصلی خود کیت نوری را به آن اضافه کردند. سبکی از ترکیب بین پنکه و لوستر بود که به آن پنکه سقفی برقی می گفتند. پنکه سقفی خیلی از ایده اصلی خود منحرف نشد اما این فناوری و این سبک پیشرفت کرد و جزیی از وسایل خانگی متداول امروزی شد.

بنابراین اینکه آیا بر استفاده از پنکه زینتی در خانه خود تاکید دارید، می توانید به خاطر پرداخت قبض انرژی کمتر پولی را صرفه جویی می کنید یا احساس خنک تر یا گرمتری را داشته باشید (بله، می توانید خودتان با پنکه سقفی احساس گرمای بیشتری بکنید) پنکه های سقفی می توانند این کار را انجام دهند.

انتخاب پنکه سقفی

هنگامی که دارید پنکه سقفی را انتخاب می کنید ابتدا نیاز دارید تا تصمیم بگیرید در چه اتاقی می خواهید  آن رانصب کنید اینکه آیا در فضای داخلی یا در فضای بیرون هستید. اتاق هایی را در خانه انتخاب کنید که نیاز به جریان هوای بیشتر دارند و به طور چشمگیری در تمام سال گرمتر هستند و بیشتر می خواهید در آنها باشید. اتاق بر اندازه کلی پنکه ای که باید بخرید و لوازم جانبی که لازم دارید اثر دارد. برای نمونه، اگر می خواهید پنکه را در اتاقی با سقف بلند بگذارید ممکن است به دنبال پنکه ای با میله متفاوت باشید ( میله فلزی که پنکه را پایین تر در اتاق  قرار می دهد) و باعث گردش هوا به طور کاراتر در فضای زندگی شما می شوند. می توانید در شکل، میزان پایین آمدن پنکه سقفی را در مقایسه با ارتفاع سقف ببینید.

نکته دیگری که باید درباره آن فکر کنید کارکرد اصلی پنکه سقفی است. آیا می خواهید از آن استفاده کنید تا در اتاق احساس گرمتر یا خنک تری بکنید، نور اضافی به اتاق بیافزایید یا فقط برای تزیین فضای خانه بهره ببرید؟ بسته به کارکرد دلخواه، باید درباره تعدا پره های آن، گردش و جهت پنکه سقفی ، تنظیمات سرعت و انواع لوازم جانبی که نیاز خواهید داشت فکر کنید. تعداد پره ها صرفا به خاطر زیبایی است اما گردش و جهت پنکه سقفی می تواند جریان هوای کارآتری را بسته به شیب سقف ایجاد کند. می توانید همچنین کیت های نوری را به آن بیفزایید، میله پایینی یا حتی کنترل از راه دور که می تواند به طور ویژه ای سودمند باشد اگر سقف بلندی دارید.

پس از انتخاب اتاق و کارکرد پنکه سقفی، قسمت جالب کار شروع می شود: انتخاب نوعی پنکه سقفی که متناسب با سبک و دکور اتاق باشد. انتخاب پنکه سقفی متناسب با نیازهای خود نشان دهنده فضای مورد نیاز و سبک کلی تزیینی اتاق را نشان می دهد.

همه این موارد بر قیمت پنکه سقفی شما اثر می گذارد. بیشتر پنکه های سقفی قیمتی بین 50 تا 150 دلار دانرد. بعد از انتخاب پنکه سقفی مناسب، لازم است تا آن را به طور صحیح نصب کنید.

صرفه جویی پولی با پنکه سقفی

با پنکه سقفی می توانید کمتر پول قبض انرژی را بدهید چرا که برق کمتری نسبت به سیستم تهویه مطبوع (کولر) صرف کنید.

در حالت پیش فرض، پره های پنکه روشن می شود و هوا را رو به پایین فشار می دهد و طرح روبه پایین است که اتاق را به طور قابل ملاحظه ای خنک تر می کند. به هر حال بعضی پنکه های سقفی انتخابی را دارند تا طرح پنکه را به سمت بالا تغییر دهند. این کارکرد مسیر جریان هوا را معکوس می کند که مدل طرح بالا هوای خنک تر را از موقعیت پایین تر اتاق با هوای گرمتری که در بالا ترکیب می کند. هوای ترکیبی به سمت بیرونی هل داده شده و به دیوارها برمی گردد که اتاق را به گونه ای می سازد تا احساس گرمتری کنید. اگر سقف بلندی در خانه داشته باشید ، کار طرح بالا و طرح پایین برای شما مفید خواهد بود که امکان گردش هوا را می دهد که هوا را در سقف نسبت به مابقی اتاق به دام می اندازد. سود این کار این است که می توانید ترموستات را نصب کنید تا بسته به زمان سال تفاوتی را در دمای اتاق احساس نکنید.

هنگامی که در اتاق هستید فقط می خواهید از پنکه سقفی استفاده کنید. همانطور که پیشتر بحث شد، پنکه سقفی واقعا اتاق را خنک تر نمی کند بلکه اثر خنک کنندگی بر روی بدن احساس می کنید که دمای واقعی اتاق نیست پس خاموش کردن پنکه سقفی در اتاق خالی راهی مطمئن است تا از دست رفتن انرژی جلوگیری کنید.

مراقبت از پنکه سقفی

گرد و خاک می تواند به قطعات سیار پنکه سقفی آسیب بزند اگر به طور مرتب تمیز نشود.

ساده ترین روش برای پاک کردن پنکه سقفی خود این است که به سادگی از اسپری و تکه پارچه ای استفاده کنید. گرد و خاک ممکن است بر روی مبلمان بریزد پس ممکن است بخواهید تا پارچه یا پلاستیکی روی مبلمان پیش از شروع کار بیندازید.

باید این کار را هر یک یا دو هفته انجام دهید تا تضمین کنید که پنکه سقفی به طور مناسب کار کند. همچنین می توانید هر چند ماه یکبار قسمت لوستر مانند پنکه را باز کنید و با آب صابون بشویید.

بررسی منظم پنکه سقفی تضمین می کند که پیچ ها محکم هستند. به طور کلی ایناحتمال وجود دارد تا شل شده و باعث تکان خوردن و ایجاد صداها شود. همچنین، پنکه سقفی را یکبار در سال روغن کاری کنید تا مطمئن شوید که همه قطعات به خوبی کار می کنند و به طور نرمی با یکدیگر عمل خواهند کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره پنکه سقفی (راهنمای خرید و نگهداری) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پنکه سقفی (راهنمای خرید و نگهداری)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید