کد مطلب:  7296 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مقاومت پیروز شد، آتش بس در غزه

مقاومت پیروز شد، آتش بس در غزه

کودکان فلسطینی که پس از آتش‌بس در محله شجاعیه قدم می‌زنند - محله شجاعیه هدف سنگین‌ترین حملات...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

کودکان فلسطینی که پس از آتش‌بس در محله شجاعیه قدم می‌زنند - محله شجاعیه هدف سنگین‌ترین حملات بود

 

1393/06/06

از دیروز موتور قایق‌ها دوباره روشن شده، ماهیگیران دوباره تورهایشان را به دریا می‌اندازند، بچه‌ها باز در خیابان‌ها بازی می‌کنند و هزاران فلسطینی به خانه‌هایی بازمی‌گردند که از بسیاری از آنها جز آوار چیزی باقی نمانده است.

پس از جنگی 50 روزه، که بیشتر از 2139 نفر را در نوار غزه به کشتن داد، آتش‌بسی برقرار شده که به اهالی غزه کمک می‌کند زندگیشان را مثل قبل از سر بگیرند.

اهالی غزه شب گذشته را آرام به صبح رساندند و صدای گلوله به تیراندازی‌ هوایی و جشن آتش‌بس مربوط بود. در اسرائیل هم دیگر آژیر خطر به صدا در نیامد.
البته هنوز این نگرانی هست که این آتش‌بس هم دوام نیاورد، همچنان که هشت تای قبلی شکسته شدند.
دولت مصر میانجی آتش‌بس بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی بوده است.
حماس این آتش‌بس را "پیروزی مقاومت" خوانده است. این در حالی است که طرف اسرائیلی می‌گوید که حماس یک ماه پیش نیز می‌توانست پیشنهاد مشابهی را بپذیرد.

هزاران نفر در غزه خانه‌هایشان را از دست داده‌اند

جزئیات آتش‌بس از سوی طرفین اعلام نشده، اما باز شدن مرز مصر و گسترش محدوده مجاز برای ماهیگیری از شرایط آن است.
الاهرام، روزنامه دولتی مصر، می‌گوید که مطابق آتش‌بس همه گذرگاه‌های غزه باز می‌شوند، اجازه بازسازی و ورود مصالح مورد نیاز داده می‌شود و صیادان فلسطینی می‌توانند در ساحل غزه، از فاصله 6 تا 12 مایل دریایی، ماهیگیری کنند.
بنا به گزارش الاهرام طرفین پس از یک ماه به مذاکره درباره بازگشایی فرودگاه و بندرگاه غزه می‌پردازند. لغو محاصره غزه خواسته اصلی حماس برای پذیرش آتش‌بس بود.
حماس توافق آتش‌بس را پیروزی خود قلمداد می‌کند، هرچند اهالی غزه هزینه سنگینی متحمل شده‌اند. یکی از مقام‌های بهداشتی غزه می‌گوید که نزدیک به نیمی از کسانی که هفته‌های گذشته را در پناهگاه‌ها به سر برده‌اند به بیماری‌های پوستی دچار شده‌اند و بیم شیوع گسترده بیماری‌های واگیردار در غزه می‌رود.
به جز کشته‌ها و 11 هزار زخمی، بسیاری از زیرساخت‌های غزه نیز نابود شده یا آسیب جدی دیده‌اند. نیروگاه اصلی غزه یکی از آنها است.
شبکه آبرسانی، که قبل از دور اخیر درگیری هم ضعیف بود، صدمه خورده و یکی از مقام‌های اداره آب می‌گوید که آنها تنها قادرند چیزی حدود نصف حجم سابق آب را به دست اهالی غزه برسانند.

مه غلیظی که بامداد دیروز مناطقی از غزه را فرا گرفته بود

سازمان ملل برآورد می‌کند که بیشتر از 200 مدرسه و بیش از 50 بیمارستان و درمانگاه در عملیات اسرائیل آسیب دیده‌اند. علاوه بر این بیشتر از 17 هزار خانه به کلی خراب شده اند یا به طور جدی آسیب دیده‌اند.
بازارها و مراکز خرید هم از اهدافی بوده‌اند که اسرائیل در غزه آنها را هدف گرفته است. چند برج هم در غزه در اثر حملات اسرائیل به شدت تخریب شده‌اند.
چه کسی پیروز است؟
حماس صدها نیروی خود را در حملات اسرائیل از دست داد که شماری از رهبران و فرماندهان نظامی ارشد نیز میان آنان بودند.

محبوبیت نتانیاهو
در روز پنجاهم عملیات اسرائیل در نوار غزه 38درصد اسرائیلی‌ها حامی سیاست‌های نخست‌وزیرشان بودند.
این در حالی است که حدود یک ماه قبل و وقتی نیروهای زمینی اسرائیل وارد غزه شدند، نرخ حمایت از بنیامین نتانیاهو به 82درصد می‌رسید.

همچنین تجهیزات و انبارهای این گروه صدمه جدی دیده است. علاوه بر این ارتش اسرائیل شبکه تونل‌های حماس را نیز به طور گسترده خراب کرده است.
با این حال در اسرائیل هم همه خود را پیروز نمی‌دانند. به جز هفت غیرنظامی در اسرائیل، 64 سرباز این کشور نیز در درگیری با نیروهای حماس یا در اثر حملات فلسطینیان کشته شدند. با توجه به پیشرفتگی تجهیزات ارتش اسرائیل این تعداد در مقابل حدود 500 شبه نظامی فلسطینی کشته‌شده تعداد کمی نیست.
رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، توافق آتش‌بس اخیر را در کابینه امنیتی به رای نگذاشت، چرا که ممکن بود با مخالفت‌هایی درون دولتش مواجه شود.
امیر اورن، ستون‌نویس روزنامه اسرائیلی هاآرتص، می‌گوید: "پس از جنگی میان قویترین ارتش منطقه و سازمانی با 10 هزار عضو، آنچه نتانیاهو و همکارانش به سر اسرائیل آورده‌اند شکست نیست، سقوط است."
مطابق یک نظرسنجی که در اسرائیل انجام شده محبوبیت بنیامین نتانیاهو در میان اسرائیلی‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای پایین آمده است.
در روز پنجاهم عملیات اسرائیل در نوار غزه، تنها 38 درصد اسرائیلی‌ها حامی سیاست‌های نخست‌وزیرشان بودند، این در حالی است که حدود یک ماه قبل و وقتی نیروهای زمینی اسرائیل وارد غزه شدند، نرخ حمایت از بنیامین نتانیاهو به 82 درصد می‌رسید.
روزنامه یدیعوت آحارونوت می‌گوید که اسرائیلی‌های ساکن مناطق نزدیک به نوار غزه از پذیرش آتش‌بس خشمگین هستند و می‌گویند که نمی‌خواهند به خانه‌هایشان برگردند.
درگیری‌های پراکنده هرازگاهی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها رخ می‌دهد اما از سال 2007 که حماس در انتخابات پیروز شد و در غزه قدرت را در دست گرفت، این سومین باری بود که غزه درگیر جنگی وسیع می‌شد.
روشن نیست که آتش‌بس کنون جلوی شعله‌ور شدن دوباره جنگ را بگیرد.


مددکاران و پزشکان درباره آثار روانی جنگ بر کودکان غزه هشدار می‌دهند

نظر خود را درباره «مقاومت پیروز شد، آتش بس در غزه» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید