کد مطلب: 46803 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن

تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن

خودرو ها یکی از بارز ترین نمونه‌ای طراحی صنعتی در عصر مدرن هستند. اما آیا این طراحی ها هنر تلقی می‌شوند؟ موزه هنر های معاصر نیویورک (Moma) که وظیفه دارد هنر عصر حاضر را بازتاب دهد این طراحی ها را هنر در نظر می‌گیرد. این موزه یک مجموعه دائمی از خودرو ها دارد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]
تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن
تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن


اولین بار موزه هنرهای مدرن نیویورک در سال 1951 به ماشین‌ها علاقه نشان داد؛ در همین سال این موزه اولین نمایشگاه ماشین خود را نیز برگزار کرد.

سال‌های بعد این مجموعه تعدادی از اولین طراحی های ماشین ها را به مجموعه خود اضافه کرد. بعد از گذشت سال‌ها این مجموعه کامل‌تر شد و مفهومی بیشتر از خودرو به خود گرفتند. گاها این اتومبیل ها از معانی زیبایی‌شناسانه نیز فراتر می‌روند.

همچنین این خودرو ها از نظر صنعتی نیز بسیار جذابند. چگونگی جمع شدن آن‌ها چگونگی ساخت اشیا و طراحی آنها نیز بسیار جالب توجه است.

پاول گالوی (Paul Galloway) که بر این مجموعه نظارت می‌کند می‌گوید:
مهمترین نکته‌ای که همیشه سعی می‌کنیم به مردم تاکید کنیم این است که ما دارای یک مجموعه اتومبیل نیستیم، ما یک مجموعه طراحی داریم که در آن طراحی تعدادی اتومبیل وجود دارد.
 

1946 Cisitalia 202 GT 

جمع‌آوری شده در 1972

cars-in-moma
cars-in-moma


این اولین خودرویی بود که این موزه به مجموعه خود اضافه کرد. این خودرو دستساز بوده و یکی از افسانه‌ای ترین خودرو های موجود در این مجموعه است. موزه هنر های مدرن نیویورک این اتومبیل را در سال 1972 خریداری کرد و سپس هزینه ترمیم آن را پرداخت. از این خودرو تنها 200 عدد ساخته شد. این اتومبیل بسیار نادر است، بعضی از خودرو های این مجموعه خیلی معمولی هستند اما این خودرو گل سرسبد مجموعه ماشین‌هاست. این اتومبیل می‌تواند ترکیبی بسیار زیبا از برخورد هنر و مهندسی باشد. می‌توان در توصیف آن گفت یک مجسمه صنعتی کاملاً زیبایی شناختی.

 

Ferrari 641/F1-90

جمع‌آوری شده در 1994

تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن
تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن


پاول گالوی در باره این خودرو گفت:
این ماشین مخصوص اتومبیلرانی لحظه‌ای بسیار جذاب را یادآور می‌شود. وقتی که فراری، جان برنارد را از مک لارن دزدیده بود و او را برای طراحی مجدد ماشین مسابقه به تیم خود آورده بود. این خودرو واقعاً در صنعت اتومبیل یک انقلاب بود. آزاد سازی دست های راننده از دنده و نگه داشتن آن‌ها روی فرمان. همچنین پدال‌های این ماشین سرعت عمل راننده را بسیار افزایش می‌دادند. همه این اتفاقات انقلابی در اواخر دهه 80 و ابتدای دهه 90 در مسابقات فرمول1 اتفاقات افتاد. این اتومبیل مهندسی را تحت تاثیر زیادی قرار داد و تکنولوژی را تا کمال خود در آن زمان جلو برد.
 

1963 Jaguar E-type roadster

جمع‌آوری شده در 1996

cars-in-moma
cars-in-moma


این خودرو یکی از زیباترین اتومبیل هایی است که تا به حال ساخته شده. این اتومبیل تعریف یک اتومبیل فوق‌العاده است. همه منحنی های آن بسیار نرم اند و با سرعت با انسان سخن می‌گوید. این ماشین تنها خودروی بریتانیایی است که در این مجموعه قرار دارد. این جگوار E-type و Porche 911 از خودروهای مسابقه‌ای هستند که از مسیر خود خارج شدند و در دسترس عموم قرار گرفتند.

 

این خودرو ها تنها بخش کوچکی از مجموعه این موزه بودند. در آینده به معرفی بیشتر خودرو های کلاسیک این مجموعه خواهیم پرداخت.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «تعدادی از ماشین‌های موجود در موزه هنرهای مدرن»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?