کد مطلب:  39666 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تعرفه واردات خودرو

تعرفه واردات خودرو

در این بخش از آسمونی با نرخ تعرفه واردات خودرو در سال 1401 در خدمت شما هستیم.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

این روزها بازار قیمت خودرو بسیار در نوسان است و کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند به صورت لحظه ای پیگیر اخبار مربوط به خودرو هستند. آسمونی در این بخش تعرفه واردات خودرو در سال 1401 را خدمت شما همراهان عزیز ارائه می کند.

تعرفه واردات خودرو
تعرفه واردات خودرو

تعرفه واردات خودرو در سال 1401

بر اساس اعلام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تعرفه واردات خودرو برای سال آینده فعلا تغییری ندارد و بر اساس همان تعرفه های قبلی است. تعرفه از 40 درصد آغاز و تا مرز 75درصد بر اساس حجم موتور خودرو اعمال می شود. 

محسن صالحی نیا در برنامه خبری در رابطه با ساز و کار واردات خودرو در سال 1401 و در پاسخ به این سوال که مجوز واردات خودروهای سواری به چه کسانی داده می‌شود؟ بیان کرد: واردات خودرو دارای سابقه است و در سال‌های قبل هم بر اساس آئین نامه ضوابط فنی واردات خودرو که مصوب هیأت وزیران است ساری و جاری بوده است اما آنچه که امروز بیان می‌کنیم اجازه داده می‌شود که دولت بتواند به شرکت‌ها و یا اشخاصی که براساس ضوابط فنی واردات خودرو می‌توانند مشمول واردات خودرو شوند این اجازه را اعطا کند بنابراین واردات خودرو توسط دولت و ارکان دولت مدنظر نیست.

صالحی نیا با اشاره به بند 4 ابلاغیه 8 ماده‌ای رئیس جمهور درباره واردات خودرو اظهار داشت: در این ابلاغیه آمده است که «به منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار و متناسب سازی قیمت تولید و جبران کمبود تولید در صورت عدم اقدام برای انجام تعهدات و رفع نیاز بازار، موانع قانونی و اجرای واردات خودرو ظرف سه ماه رفع گردد و با افزایش صادرات نسبت صادرات به واردات افزایش یابد» پس دارای سه محور است که یکی افزایش تولید داخلی برای جبران کمبود و دوم اینکه صادرات قطعات را افزایش دهیم تا مصوبه قانونی مجلس امکان پذیر شود و شرایط رقابتی مناسبی فراهم شود.

از سوی دیگر اما علی اکبر تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معدن مجلس گفت: مجلس به لحاظ مطالبه عمومی تشخیص داده است که به دولت اجازه دهد تا در سال آینده در زمینه واردات خودروهای سواری و سنگین مجموعاً حدود 90 تا 100 هزار خودرو وارد کند.

وی با بیان اینکه اجرا این مصوبه دست دولت است، گفت: وزارت راه اعلام کرده است که برای ساماندهی به ناوگان حمل و نقل به 80 تا 120 هزار خودرو نیاز دارد لذا برای این مهم یا باید بر تولید داخلی تکیه کرد یا بخشی را از طریق واردات تأمین کرد.

 

نظر خود را درباره «تعرفه واردات خودرو» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید