کد مطلب: 20012 درج نظر
سازمان هواپیمایی کشوری

سازمان هواپیمایی کشوری

اگر می خواهید در مورد سازمان هواپیمایی کشوری بیشتر بدانید و با این ارگان بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

cao

اگر می خواهید در مورد سازمان هواپیمایی کشوری بیشتر بدانید و با این ارگان بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را حتما مطالعه فرمایید چرا که تاریخچه کامل و اطلاعات مفیدی در مورد سازمان هواپیمایی کشوری برای شما خوبان تهیه کرده ایم که در ادامه می خوانید.

سازمان هواپیمایی کشوری (CAO) یک سازمان دولتی ایران است که وظیفهٔ سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، تدوین آیین‌نامه‌ها و استانداردها، انتخاب و ساماندهی ناوگان هوایی کشور، ساخت و گسترش فرودگاه‌های کشور و عقد قراردادهای بین‌المللی در امور حمل و نقل هوایی را به عهده دارد، و به عنوان طرف ایرانی ایکائو شناخته می‌شود.

بلیط هواپیما ارزان

این سازمان همچنین دارای چهار کمیتهٔ مقدماتی، تخصصی، بازنگری و عالی به منظور استانداردسازی و ساماندهی صنعت هواپیمایی ایران است.

سازمان هواپیمایی کشوری در مرداد ماه سال 1325 بنیان گذارده شد. دفتر این سازمان در نخستین سال فعالست، ساختمان شمس العماره بود و در سال‌های بعدی به فرودگاه مهراباد با بودجه‌ای معادل 300٬000 هزار تومان انتقال یافت.

در تاریخ 28 تیر 1328 قانون هواپیمایی کشوری به تصویب مجلس شورای ملی رسید و این اداره تحت نظر وزارت راه درآمد، اما در سال 1353 از پوشش این وزارتخانه خارج و تحت نظر وزارت جنگ درآمد. پس از پیروزی انقلاب این سازمان مجددا به وزارت راه و ترابری واگذار شد.

در اواخر جنگ جهانی اول و در یکی از روزهای سال 1296 شمسی اهالی تهران برای اولین بار هواپیمایی را مشاهده نمودند که در ارتفاع پایین بر فراز تهران پرواز می کرد و چون در آن موقع فرودگاهی در تهران وجود نداشت، خلبان در محل وزارت امور خارجه و شهربانی فعلی به زمین نشست. این هواپیما ساخت روسیه بود که آن را به صورت صندوقی از قطعات از راه بندرانزلی با اتومبیل به تهران حمل و پس از سوار کردن قطعات توسط خلبان روسی به پرواز درآمد.

پیشرفت سریع کشورهای توسعه یافته در زمینه صنعت، تکنولوژی و بازرگانی، مسؤولین امر را متوجه صنعت نوپا و پرشتاب هواپیمایی نمود. به دنبال تمایل کشورها نسبت به استفاده از این تکنولوژی، در بهمن ماه سال 1304 ایران به موجب قانونی، حق انحصاری هواپیمایی در ایران را به شرکت هواپیمایی آلمانی به نام یونکرس ، واگذار نمود.

شرکت مزبور در سال 1305 شعبه خود را در ایران افتتاح و با وارد کردن چند فروند هواپیمای یونکرس، خطوط هوایی به شهرهای مشهد، شیراز، بندرانزلی و بوشهر دایر و حمل و نقل پست و مسافر از راه هوا را به عهده گرفت.

اداره مذکور در آغاز کار خود را در یک اتاق واقع در طبقه پایین ساختمان شمس العماره با یک رییس و یک کارمند آغاز نمود و در یک سال بعد با بودجه ای بالغ بر سیصد هزار تومان محل آن به فرودگاه مهرآباد انتقال یافت. حدود سه سال بعد یعنی در تاریخ 28 تیر ماه 1328 قانون هواپیمایی کشوری به تصویب مجلس وقت رسید و اداره کل هواپیمایی کشوری زیر نظر وزارت راه قرار گرفت. در سال 1353 اداره مذکور تحت عنوان سازمان هواپیمایی کشوری زیر پوشش وزارت جنگ قرار گرفت، تا این که با به ثمر رسیدن انقلاب شکوهمند اسلامی در تاریخ 6/12/1357 با تصویب شورای انقلاب، سازمان از پیکره وزارت جنگ منتزع و به وزارت راه و ترابری ملحق گردید.

در راستای شناخت بیشتر سازمان هواپیمایی کشوری که امروزه به عنوان سازمانی متعالی و شکوفا، اعمال حاکمیت بر صنعت حمل و نقل هوایی را عهده دار است همین بس که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به رغم مشغله های هشت سال دفاع مقدس و اخراج کارشناسان خارجی، کلیه امور به دست توانای متخصصین ایرانی انجام و فرودگاههای کشور از 22 فرودگاه قبل از انقلاب که حمل بار و مسافر در آن انجام می گرفت به 70 فرودگاه عملیاتی و آمار جابه جایی مسافر از قریب به سه میلیون نفر قبل از انقلاب به حدود 20 میلیون نفر در سال افزایش یافته است.

سازمان هواپیمایی کشور دارای شش بخش است که عبارتند از:  • معاونت استاندارد پرواز
  • معاونت هوانوردی و امور بین‌الملل
  • معاونت توسعه و مدیریت منابع
  • بخش ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات
  • حراست
  • دفتر ریاست و روابط عمومی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «سازمان هواپیمایی کشوری»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 9 = ?