کد مطلب:  44062 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
لغو تعرفه صادراتی خرما

لغو تعرفه صادراتی خرما

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی با تاکید براین که تعرفه صادرات خرما لغو می شود گفت: وزارتخانه مطبوع ضمن انتقاد از وضع عوارض برای خرمای صادراتی، خواستار لغو این مصوبه از دفتر تنظیم مقررات صادرات و واردات سازمان تجارت ایران شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
لغو تعرفه صادراتی خرما - Cancellation of date export tariffs
لغو تعرفه صادراتی خرما - Cancellation of date export tariffs
لغو تعرفه صادراتی خرما - Cancellation of date export tariffs

به گزارش آسمونی :«شاهرخ شجری» روز دوشنبه افزود: با توجه به پایان ماه مبارک رمضان، فرارسیدن فصل برداشت خرما و افزایش عرضه، وزارت جهاد کشاورزی خواستار لغو عوارض صادراتی خرما شده است.

وی تصریح کرد: با شروع فصل برداشت خرما در استان‌های جنوبی کشور از اواخر تیرماه جاری، عرضه این محصول به بازار داخلی نیز افزایش می‌یابد که همین امر می‌تواند تولیدکنندگان را با مشکل جدی مواجه سازد؛ به همین منظور دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی امروز 12 خردادماه در نامه‌ای به مدیرکل دفتر تنظیم مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران خواستار لغو این مصوبه شد.

این مقام مسئول اظهارداشت: پیش از این نیز برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان موضوع محدودیت صادرات خرما مطرح شده بود که با به پایان رسیدن این ایام و کاهش مصرف بازار داخلی دیگر نیازی به ایجاد محدودیت برای صادرات این محصول نیست.

وی تصریح کرد: در این نامه وزارت جهادکشاورزی به سازمان توسعه تجارت آمده است: وضع عوارض برای صادرات خرما، همانگونه که محصول خرما از محصولات استراتژیک صادراتی بخش کشاورزی کشور (با میزان ارز آوری حدود نیم میلیارد دلار) است و در آستانه برداشت این محصول در فصل جدید قرار دارد، پیش بینی می‌شود امسال با انبوه تولید مواجه باشیم؛ بنابراین با نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان و کاهش تقاضای مصرف داخلی این وزارتخانه با وضع عوارض صادراتی برای این محصول مخالف بوده و پیشنهاد دارد در رویه صادرات آن تغییر ایجاد نشود.

کارگروه تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت هفتم خرداد ماه امسال با ابلاغ بخشنامه‌ای به گمرک جمهوری اسلامی صادرات خرما را مشمول عوارض گمرکی کرد، بر اساس این ابلاغیه، به ازای صادرات هر کیلوگرم خرمای مضافتی 8 هزار تومان و به ازای هر کیلوگرم خرمای کبکاب 5 هزار تومان عوارض و میزان عوارض صادراتی دریافتی از سایر خرماها، به میزان 30 درصد ارزش ریالی صادرات بر مبنای نرخ دلار در سامانه سنا در روز اظهار تعیین شده است.

: برای دریافت مشاوره درباره لغو تعرفه صادراتی خرما فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «لغو تعرفه صادراتی خرما» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید