کد مطلب:  4766 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آشنایی با کشور کانادا

آشنایی با کشور کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا در سال 2021 شناخته شده است. کیفیت زندگی و درآمد سرانه آن باعث شده تا بسیاری به این کشور مهاجرت کنند.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کشور کانادا از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ شده است و همینطور از جنوب هم با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا دومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه است.

کانادا از بین 78 کشور جهان جزء بهترین کشورهای دنیا در سال 2021 شناخته شده است که براساس میزان مهاجرت ها به آن کشور، میزان باز بودن درهای کشور به روی کسب و کارها، کیفیت زندگی و درآمد سرانه انتخاب شده است. در ادامه با آسمونی باشید تا به معرفی کشور کانادا بپردازیم.

پایتخت اتاوا
حکومت پادشاهی مشروطه، فدرال و سکولار
زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی
واحد پول دلار کانادا
کد کشور 1+
جهت رانندگی راست
اختلاف ساعت با تهران 11:30 ساعت عقب تر از تهران
فرودگاه‌های بین‌المللی معروف

فرودگاه بین المللی ونکوو، فرودگاه بین المللی تورنتو پیرسون، فرودگاه بین المللی ادمونتون، فرودگاه بین المللی کلگری، فرودگاه بین المللی پیر الیوت ترودو مونترال

کانادا کجاست؟

نقشه کانادا

کانادا از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا با مساحت 9٬984٬000 کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ ترین مرز زمینی در جهان است.

پایتخت کانادا اُتاوا و تورنتو بزرگترین شهر آن کشور است. بخش زیادی از سرزمین کانادا به دلیل سرما و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. جمعیت کانادا در سال 2021، حدود 37 میلیون و 600 هزار نفر تخمین زده شده است.

جغرافیای کانادا

نزدیک به نیمی از مساحت کانادا را فلات لارنسی تشکیل می دهد، منطقه ای نسبتا مسطح پوشیده از سنگ سخت که خلیج هودسون را در محاصره دارد و تا اعماق سرزمینهای داخلی نفوذ می کند. انتهای دور از دریای این فلات سراشیب تندی دارد که در شرق در کنار زمینهای پست اطراف رود لارنس و دریاچه های بزرگ مشخص است. به طرف غرب رشته ای از دریاچه های عمده (شامل دریاچه‌ی وینیپگ) مرز با جلگه های سبزه زار مرکزی را متمایز می کند. منطقه‌ی کوهستانی وسیعی – با بیش از 800 کیلومتر پهنا – در غرب جلگه ها قرار دارد. این سلسله جبال غربی متشکل است از کوههای راکی مکنزی ساحلی و سنت الایاس که شامل بلندترین نقطه کاناداست. سلسله کوه های کم ارتفاع تر و نا  پیوسته تری در شرق کانادا جای دارد که از جزیره‌ی بافین گرفته تا لابرادور و درون نیو برانزویک و نووا اسکاتیا امتداد دارد.

  • رودهای مهم

مکنزی، اسلیو، پیس، سنت لارنس، یوکان، نیسوتلین، نلسون، ساسکاچوان.

  •  آب و هوا‌

اغلب نواحی کانادا، تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و طولانی و منتهای درجات دما را دارد. آب و هوای شمال دور قطبی است. در ساحل اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان فقط کمی بالاتر از دمای انجماد است. در بیشتر مناطق بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در باقی کشور میزان کل بارندگی متوسط یا کم است. تقریباً در تمامی کانادا برف سنگینی در زمستانها می بارد.

گردشگری کانادا

گردشگری کانادا

شهرهای مهم: تورنتو, مونترال، وانکووِر، ادمونتون، کالگاری، وینیپگ، کِبک، هامیلتون، سنت کاترین – نیاگارا، کیچینر، هالیفاکس، ویکتوریا، وینزور، اُشاوا، ساسکاتون، رِجاینا، سنت جانز.

  • مساحت: 9٫984٫670 کیلومتر مربع
  • خط ساحلی: 202٫080کیلومتر
  • مختصات جغرافیایی: 60 درجه شمالی و 95 درجه غربی

حکومت کانادا

پارلمان فدرال کانادا دارای دو مجلس است – مجلس سنا که 118 عضو آن را فرماندار کل برای نمایندگی ایالات انتصاب می کند ، مجلس عوام که 295 عضو آن برای دوره ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردند . ملکه‌ی بریتانیا حکمران کانادا نیز هست و فرماندار کل نماینده‌ی او در این کشور است.

فرماندار کل شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس عوام برخوردار است . نخست وزیر نیز کابینه ای را انتصاب می کند که به مجلس عوام پاسخگوست. هر ایالت دارای دولت و مجلس قانونگذاری خود است. احزاب عمده‌ سیاسی عبارتند از :

• حزب لیبرال
• حزب محافظه کار مترقی
• حزب دموکرات نو (سوسیالیست)
• حزب اصلاح (رادیکال)
• حزب کِبک (ملی گرا) 

تاریخ معاصر

بریتانیا که خواهان رهایی از بار مسوولیت کانادا بود تشکیل کنفدراسیون را تشویق کرد و در 1867 اونتاریو، کبک، نیو برانزویک و نووا اسکاتیا سرزمین خود مختار کانادا را تشکیل دادند. ایالات دیگر نیز بین سالهای 1870 و 1905 به این سرزمین ملحق شدند، ولی نیو فوندلند تا 1949 بخشی از کانادا نبود.

در اواخر قرن نوزدهم کشفیات معدنی با اهمیتی مانند هجوم طلای کاندایک صورت گرفت و ایالات غربی سریعاً توسعه یافت . مناطق کشور را راه آهن پاسیفیک کانادا به هم متصل ساخت و از آن به منظور آوردن سربازان برای فرونشاندن شورش فرانسویان کانادایی در 1885 استفاده شد. در جنگ جهانی اول کاناداییها نقش برجسته ای در ویمی ریچ ایفا کردند و در کنفرانس صلح پس از جنگ کانادا مقام کشوری مجزایی برای خود کسب کردند. قانون مدون سال 1931 وستمینستر استقلال کانادا را به رسمیت شناخت . رکود بزرگ اقتصادی در دهه‌ی 1930 تأثیر شدیدی بر کانادا داشت – برای مثال نیوفوندلند ورشکست اعلام شد.

کانادا نقش مهمی در جنگ جهانی دوم و جنگ کره ایفا کرد از اعضای بنیان گذار پیمان آتلانتیک شمالی بود. طی دهه های 1970 و 1980، وضعیت قانونی و استفاده از زبان فرانسوی موجب بروز اختلاف گشت و جدایی طلبی کبک موضوع بحث در آن ایالت شد . قانون اساسی کانادا در 1982 بازنگری شد ولی کبک از تصویب آن سرباز زد. یک سری اصلاحات قانون اساسی – توافق میچ لیک – تنظیم شد تا کبک را به تبعیت از قانون اساسی متقاعد سازد، ولی تعدادی از ایالات انگلیسی زبان با اعلام کبک به عنوان « جامعه ای مجزا» با اختیارات اضافی موافقت نکردند. شکست توافق میچ لیک (ژوئن 1990) حزب ملی گرای کبک را تشویق کرد تا خواستار «استقلال وابسته» شود، به این معنی که کبک دارای استقلال سیاسی با اقتصادی وابسته به کانادا گردد.

کل نیروهای مسلح: 86٫000 (1991) . خدمت سربازی : ندارد.

آموزش - میزان با سوادی: بیش از 97% (تخمین). سنین تحصیل اجباری : از ایالت به ایالت فرق می کند ، کلاً 5 تا 16 سال . تعداد دانشگاه :‌ 66٫

اقتصاد کانادا

مردم کانادا به دلیل وجود منابع عظیم معدنی، از یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان برخوردارند. ذخایر فراوان عبارتند از : روی، نیکل، طلا، نقره، سنگ آهن، اورانیوم، مس، کوبالت، سرب، همچنین ذخایر عمده‌ی نفت و گاز طبیعی و توان عظیم تولید نیروی هیدروالکتریک این منابع اساسی صنایعی از قبیل پالایش نفت وسایل موتوری، فلزات، مواد شیمیایی، آهن و فولاد را تشکیل می دهد. کانادا یکی از مهمترین صادر کنندگان غلات – به ویژه گندم از ایالات مرکزی – در جهان است.

محصولات دیگر کشاورزی و دامداری شامل میوه (عمدتا سیب) گاو گوشتی و سیب زمینی است. جنگلهای وسیع از درختان خانواده‌ی کاج موجب برپایی صنایع چوب خمیر کاغذ و کاغذ سازی شده است. حوزه های غنی ماهیگیری در اقیانوس های اطلس و آرام، کانادا را به بزرگترین صادر کننده‌ ماهی و غذاهای دریایی تبدیل کرده است. این کشور از بخش بانکداری و بیمه‌ مهمی برخوردار است و اقتصاد آن در رابطه‌ی نزدیک با اقتصاد ایالات متحد در چهار چوب « قرار داد تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا) است.

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با کشور کانادا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با کشور کانادا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید