مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4766 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
آشنایی با کشور کانادا

آشنایی با کشور کانادا

کشور کانادا از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ شده است
زمان مطالعه: 6 دقیقه

کشور کانادا (Canada) از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ شده است و همینطور از جنوب هم با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا دومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه است. کانادا از بین 78 کشور جهان جزء بهترین کشورهای دنیا در سال 2021 شناخته شده است که براساس میزان مهاجرت ها به آن کشور، میزان باز بودن درهای کشور به روی کسب و کارها، کیفیت زندگی و درآمد سرانه انتخاب شده است. در ادامه با آسمونی باشید تا به معرفی کشور کانادا بپردازیم.

معرفی کشور کانادا

کشور کانادا
نقشه کانادا

کانادا از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا با مساحت 9٬984٬000 کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ ترین مرز زمینی در جهان است.

پایتخت کانادا اُتاوا و تورنتو بزرگترین شهر آن کشور است. بخش زیادی از سرزمین کانادا به دلیل سرما و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. جمعیت کانادا در سال 2021، حدود 37 میلیون و 600 هزار نفر تخمین زده شده است.

پایتخت اتاوا
حکومت پادشاهی مشروطه، فدرال و سکولار
زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی
واحد پول دلار کانادا
جهت رانندگی راست
اختلاف ساعت با تهران 11:30 ساعت عقب تر از تهران

جغرافیا

نزدیک به نیمی از مساحت کانادا را فلات لارنسی تشکیل می دهد، منطقه ای نسبتا مسطح پوشیده از سنگ سخت که خلیج هودسون را در محاصره دارد و تا اعماق سرزمینهای داخلی نفوذ می کند. انتهای دور از دریای این فلات سراشیب تندی دارد که در شرق در کنار زمینهای پست اطراف رود لارنس و دریاچه های بزرگ مشخص است. به طرف غرب رشته ای از دریاچه های عمده (شامل دریاچه‌ی وینیپگ) مرز با جلگه های سبزه زار مرکزی را متمایز می کند. منطقه‌ی کوهستانی وسیعی – با بیش از 800 کیلومتر پهنا – در غرب جلگه ها قرار دارد. این سلسله جبال غربی متشکل است از کوههای راکی مکنزی ساحلی و سنت الایاس که شامل بلندترین نقطه کاناداست. سلسله کوه های کم ارتفاع تر و نا  پیوسته تری در شرق کانادا جای دارد که از جزیره‌ی بافین گرفته تا لابرادور و درون نیو برانزویک و نووا اسکاتیا امتداد دارد.

 • رودهای مهم

مکنزی، اسلیو، پیس، سنت لارنس، یوکان، نیسوتلین، نلسون، ساسکاچوان.

 •  آب و هوا‌

اغلب نواحی کانادا، تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و طولانی و منتهای درجات دما را دارد. آب و هوای شمال دور قطبی است. در ساحل اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان فقط کمی بالاتر از دمای انجماد است. در بیشتر مناطق بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در باقی کشور میزان کل بارندگی متوسط یا کم است. تقریباً در تمامی کانادا برف سنگینی در زمستانها می بارد.

گردشگری کانادا

گردشگری کانادا
گردشگری کانادا

کشور کانادا به دلیل برنامه‌های مهاجرتی مختلف و شانس بالای تابعیت، همواره کشوری مهاجرپذیر بوده است. اما سفر به کانادا به مهاجرت ختم نمی‌شود و در طول سال این کشور مقصد گردشگرانی از جای‌جای مختلف جهان است. شهرها و طبیعت بسیار زیبای این اقلیم، گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند که در ادامه به معرفی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

 

 • آبشار نیاگارا
  نام بزرگ‌ترین آبشار جهان بوده و بعید است که به گوش کسی نرسیده باشد. این آبشار ۱۰ هزار ساله در ۱۵۰ کیلومتری شهر تورنتو و در مرز آمریکا و کانادا قرار دارد.
 • پارک ملی فوندی
  این پارک به خلیج فوندی بسیار نزدیک است و در نیوبرانزویک واقع شده است. با سفر به کشور کانادا و این پارک می‌توانید شاهد بلند‌ترین جزر و مد جهان باشید.
 • ویکتوریا
  در قسمت جنوبی ونکوور، مرکز بریتیش کلمبیا یعنی شهر ویکتوریا قرار دارد. اگر اهل پیاده‌روی هستید می‌توانید به قدم زدن در پارک بیکن هیل بپردازید یا اینکه مسیرتان را به سمت ساختمان پارلمان کج کنید.
 • وایت هورس
  سفر به این شهر شمالی، فرصت تنفس پاکیزه‌ترین هوا در بین شهرهای جهان را برای شما فراهم می‌کند. این پایان ماجرا نیست و شما فرصت تماشای شفق‌ها قطبی را نیز خواهید داشت.
 • استمپید
  این شهر کشور کانادا، میزبان رقابت بین بهترین سوارکاران است. اگر علاقه به ورزش دارید، سفر به این نقطه باعث تجربه خاطره‌ای به یاد ماندنی خواهد شد.

شهرهای مهم

کانادا
کانادا
 1. تورنتو
 2. مونترال
 3. وانکووِر
 4. ادمونتون
 5. کالگاری
 6. وینیپگ
 7. کِبک
 8. هامیلتون
 9. نیاگارا
 10. کیچینر
 11. هالیفاکس
 12. ویکتوریا
 13. وینزور
 14. اُشاوا
 15. ساسکاتون
 16. رِجاینا
 17. سنت جانز

حکومت کانادا

پارلمان فدرال کانادا دارای دو مجلس است – مجلس سنا که 118 عضو آن را فرماندار کل برای نمایندگی ایالات انتصاب می کند ، مجلس عوام که 295 عضو آن برای دوره ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردند . ملکه‌ی بریتانیا حکمران کانادا نیز هست و فرماندار کل نماینده‌ی او در این کشور است.

فرماندار کل شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس عوام برخوردار است . نخست وزیر نیز کابینه ای را انتصاب می کند که به مجلس عوام پاسخگوست. هر ایالت دارای دولت و مجلس قانونگذاری خود است. احزاب عمده‌ سیاسی عبارتند از :

• حزب لیبرال
• حزب محافظه کار مترقی
• حزب دموکرات نو (سوسیالیست)
• حزب اصلاح (رادیکال)
• حزب کِبک (ملی گرا) 

تاریخ

کشور کانادا در زمان گذشته
کشور کانادا در زمان گذشته

بریتانیا که خواهان رهایی از بار مسوولیت کانادا بود تشکیل کنفدراسیون را تشویق کرد و در 1867 اونتاریو، کبک، نیو برانزویک و نووا اسکاتیا سرزمین خود مختار کانادا را تشکیل دادند. ایالات دیگر نیز بین سالهای 1870 و 1905 به این سرزمین ملحق شدند، ولی نیو فوندلند تا 1949 بخشی از کانادا نبود.

در اواخر قرن نوزدهم کشفیات معدنی با اهمیتی مانند هجوم طلای کاندایک صورت گرفت و ایالات غربی سریعاً توسعه یافت . مناطق کشور را راه آهن پاسیفیک کانادا به هم متصل ساخت و از آن به منظور آوردن سربازان برای فرونشاندن شورش فرانسویان کانادایی در 1885 استفاده شد. در جنگ جهانی اول کاناداییها نقش برجسته ای در ویمی ریچ ایفا کردند و در کنفرانس صلح پس از جنگ کانادا مقام کشوری مجزایی برای خود کسب کردند. قانون مدون سال 1931 وستمینستر استقلال کانادا را به رسمیت شناخت . رکود بزرگ اقتصادی در دهه‌ی 1930 تأثیر شدیدی بر کانادا داشت – برای مثال نیوفوندلند ورشکست اعلام شد.

کانادا نقش مهمی در جنگ جهانی دوم و جنگ کره ایفا کرد از اعضای بنیان گذار پیمان آتلانتیک شمالی بود. طی دهه های 1970 و 1980، وضعیت قانونی و استفاده از زبان فرانسوی موجب بروز اختلاف گشت و جدایی طلبی کبک موضوع بحث در آن ایالت شد . قانون اساسی کانادا در 1982 بازنگری شد ولی کبک از تصویب آن سرباز زد. یک سری اصلاحات قانون اساسی – توافق میچ لیک – تنظیم شد تا کبک را به تبعیت از قانون اساسی متقاعد سازد، ولی تعدادی از ایالات انگلیسی زبان با اعلام کبک به عنوان « جامعه ای مجزا» با اختیارات اضافی موافقت نکردند. شکست توافق میچ لیک (ژوئن 1990) حزب ملی گرای کبک را تشویق کرد تا خواستار «استقلال وابسته» شود، به این معنی که کبک دارای استقلال سیاسی با اقتصادی وابسته به کانادا گردد.

اقتصاد

عکس کانادا
عکس کانادا

مردم کانادا به دلیل وجود منابع عظیم معدنی، از یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان برخوردارند. ذخایر فراوان عبارتند از : روی، نیکل، طلا، نقره، سنگ آهن، اورانیوم، مس، کوبالت، سرب، همچنین ذخایر عمده‌ی نفت و گاز طبیعی و توان عظیم تولید نیروی هیدروالکتریک این منابع اساسی صنایعی از قبیل پالایش نفت وسایل موتوری، فلزات، مواد شیمیایی، آهن و فولاد را تشکیل می دهد. کانادا یکی از مهمترین صادر کنندگان غلات – به ویژه گندم از ایالات مرکزی – در جهان است.

محصولات دیگر کشاورزی و دامداری شامل سیب) گاو گوشتی و سیب زمینی است. جنگلهای وسیع از درختان خانواده‌ی کاج موجب برپایی صنایع چوب خمیر کاغذ و کاغذ سازی شده است. حوزه های غنی ماهیگیری در اقیانوس های اطلس و آرام، کانادا را به بزرگترین صادر کننده‌ ماهی و غذاهای دریایی تبدیل کرده است. این کشور از بخش بانکداری و بیمه‌ مهمی برخوردار است و اقتصاد آن در رابطه‌ی نزدیک با اقتصاد ایالات متحد در چهار چوب « قرار داد تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا) است.

فرهنگ

در این کشور بیش از ۲۰۰ فرهنگ مختلف وجود دارد. با توجه به فرهنگ های مختلف در این کشور کانادا یکی از بهترین منطقه های دنیا برای مهاجرین طلقی می شود. نزدیک به نیمی از جمعیت کشور کانادا از کشورهایی به غیر از انگلیس و فرانسه می آیند.

هزینه های زندگی در کانادا

زندگی در کانادا
زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا دقیقا مانند سایر کشورهای جهان به بخش های مختلفی تقسیم می شود، اما باید گفت که در صورت انتخاب یک شغل خوب در این کشور حداقل درآمد سالیانه 39000$ دلار است. در بین بسیاری از شهرهای این کشور، همیلتون، ابوتسفورد، نوا، باری، مونترال و کبک به عنوان شهرهایی مناسب و ارزان برای زندگی شناخته می شوند. بازارهای کار در شهر کبک، مونکتون، کینگستون، لندن و ونکور از سایر استان ها بیشتر است. داشتن حداقل 25000$ درآمد سالیانه می تواند دلیلی برای یک زندگی آرام، مرفه و ایده آل در کانادا باشد، چرا که هزینه های زندگی از این میزان عموما فراتر نمی رود.

تصاویر کشور کانادا

پرچم کانادا
پرچم کانادا
زمستان کانادا
زمستان کانادا
تصاویر زیبا از کشور کانادا
تصاویر زیبا از کشور کانادا
خیابان های کانادا
خیابان های کانادا
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با کشور کانادا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با کشور کانادا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید