کد مطلب: 25642 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تجهیزات جانبی دوربین فیلمبرداری

تجهیزات جانبی دوربین فیلمبرداری

آسمونی در این بخش در مورد دوربین فیلم برداری صحبت می کند. شما عزیزان در این بخش می توانید با فیلم برداری،...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آسمونی در این بخش در مورد دوربین فیلم برداری صحبت می کند. شما عزیزان در این بخش می توانید با فیلم برداری، دوربین فیلم برداری و لوازم جانبی فیلم برداری آشنا شوید.

دوربین فیلم برداری

دوربین فیلمبرداری نوعی دوربین ثبت تصویر است که به سرعت تعداد زیادی از تصاویر را بر روی فیلم یا سنسور تصویر ثبت می‌کند. بر خلاف دوربین عکاسی که هربار تنها یک تصویر ثبت می‌کند دوربین فیلمبرداری یک سری از عکس‌ها را ثبت می‌کند که هر تصویر فریم خود را دارد. این عمل با یک مکانیزم اینترمدیت امکانپذیر است. بعدا تصاویر در فیلم پروژکتور با سرعت مشخصی ، که سرعت فریم (تعداد فریم‌ها در هر ثانیه) نامیده می‌شود، نمایش داده‌می‌شوند. در سرعت مشخصی از فریم ریت، چشم و مغز انسان دو تصویر مجزا را به هم می‌آمیزد و تصور حرکت کردن تصاویر به ذهن خطور می‌کند.

توماس ادیسون مخترع نامدار آمریکایی، برای اولین بار در سال1891 حق امتیاز نخستین دوربین فیلمبرداری را دریافت کرد. از آغاز دهه 2010 میلادی بیشتر دوربین‌ها فیلم‌برداری با دوربین‌های دیجیتال جایگزین شده‌اند.

لوازم جانبی دوربین فیلمبرداری

اسکیتر S&S skater با قابلیت حرکت دور سوژه

Clapperboard

Wondlan Viewfinder VF02

SWIT S-4904 SDI/HDMI 700m Wireless Transmission System

RED DSMC2 EVF (OLED)

RED DSMC2 EVF (OLED) W Mount Pack

RED Bomb EVF [LCOS]

Phottix فلاش تریگر Odin تی تی ال به همراه دو گیرنده برای دوربین های کانن

Phottix آداپتور برق مستقیم برای فلاش های ایندرا500 تی تی ال

Phottix فرستنده فلاش تریگر Odin II تی تی ال برای دوربین های کانن

Phottix کیت سه تایی اکستنشن تیوب(با امکان حفظ فوکوس خودکار)برای دوربین های کانن

Phottix مولتی بوم 71 سانتی متر به همراه وارس II BG

Phottix مولتی بوم 71 سانتی متر

HOYA Filter HD Polarizer 72mm

Phottix باتری گریپ مدل BG-NDF

DJI Ronin-MX 3-Axis Gimbal Stabilizer

Tilta Universal Shoulder Rig, Baseplate w/Shoulder Pad, 4x4 Carbon Fiber Matte Box : TT-03-A

WenPod MD2 Studio Class Professional 3-Axis Gimbal Stabilizer

DJI Ronin-M 3-Axis Handheld Gimbal Stabilizer

Tilta Gravity G1 Handheld Gimbal for Mirrorless Cameras

Movcam Base Kit For Sony FS5

استادیکم سونواک sevenoak Support Vest and Arm SK-VAM01

فیلم برداری چیست؟

فیلم برداری مهم‌ترین مرحله تولید فیلم است. این مرحله به ویژه با مهم‌ترین ابزار و وسایل فیلم‌سازی، یعنی دوربین و متعلقات آن، انواع نورافکن‌ها و غیره سرو کار دارد. در این مرحله علاوه بر فیلم‌برداری، نورپردازی، کارگردانی، صدابرداری، بازیگری و برخی جلوه‌های ویژه، نیز هم‌زمان انجام می‌شوند. پیش از اینکه وارد این مرحله شویم باید صحنه کاملاً آماده باشد و بازیگران نیز برای ایفای نقش حاضر باشند.

تاریخچه فیلم برداری

در سال‌های آغازین تاریخ سینما، دوربین فیلم‌برداری، فقط وسیله‌ای بود که رؤیای بشر، یعنی دیدن تصاویر واقعی بر پرده را محقق ساخته بود. با دوربین می‌شد هر آنچه را می‌توان با چشم دید، ضبط کرد و بعد بر پرده مشاهده کرد، به طوری که انگار این تصاویر بر پرده جان گرفته‌اند و همین برای تماشاگر آن زمان کافی بود. دوربین را در فاصله‌ای مشخص از سوژه، بدون حرکت یا چرخشی قرار می‌دادند و هر آنچه از دریچه دوربین قابل رویت بود، بر روی فیلم ضبط می‌کردند و سپس همان‌ها را بر پرده، مقابل دید تماشاگران، قرار می‌دادند.

اما امروزه دیگر این گونه نیست. با تکنیک‌ها، حرکت دوربین‌ها و تمهیداتی که از طریق عدسی دوربین، فیلتر، انواع نورپردازی و … اعمال می‌شود، تصاویر و صحنه‌ها دیگر آن چیزی نیستند که در مقابل دریچه دوربین قرار دارد، این تکنیک‌ها دنیای فیلم سازی را دگرگون کرده‌اند و فیلم‌برداری به چنان پیشرفت و ظرافتی دست یافته است که باید به حق آن را هنر عصر تکنولوژی و یا به تعبیری هنر تکنولوژیک نامید.

فیلم‌برداری تاریخش را با فیلم‌های سیاه و سفید آغاز کرد. اما با وجود آنکه تنها دو رنگ وجود داشت، باز هم با تکنیک‌ها و تمهیداتی که از سوی فیلم برداران توانمندی چون استنلی کورتز (Stanley Cortez) و گرگ تولند ابداع شدند، می‌شد رنگ خاکستری، سایه روشن‌های پیچیده و عمق میدان‌های عجیب و … ایجاد کرد و با وجود محدودیتی که در رنگ وجود داشت، حس صحنه را به خوبی منتقل کرد. ورود رنگ به سینما نیز آغازگر ابداعات جدید در عرصه فیلم‌برداری برای هر چه بهتر شدن تصاویر و تأثیر گذاری آنها بود. همچنین با وجود آنکه سینما یک هنر دو بعدی است، اما تماشاگر به خوبی در آن، عمق، اندازها و فاصله‌ها را به صورت قابل قبول احساس می‌کند و همه این‌ها به مدد شیوه‌های مختلف فیلم‌برداری و پیشرفت هر چه بیشتر در ساخت ابزار فیلم‌برداری است.

فیلم‌برداری حرفه‌ای

فیلم‌برداری مناسب و حرفه‌ای از سه عامل مهم سود می‌جوید:

کادر و گروه فیلم‌برداری

اعضای این گروه، که متشکل از یک فرد اصلی به نام مدیر فیلم‌برداری و دستیاران و همکاران او مانند فیلم بردار، مسئول دوربین و … است، باید علاوه بر آگاهی از علم فیلم‌برداری و آشنایی کامل با ابزار مورد استفاده، از دیدی درست نسبت به سینما و نسبت به آنچه کارگردان از آنها می‌خواهد، برخوردار باشند، تا بتوانند به ذهنیات او به درستی عینیت ببخشند. در واقع باید در نظر داشت که سینما تنها به یک تصویر واضح و خوب نیاز ندارد، بلکه به خلق یک فضای تأثیر گذار، قابل قبول و جذاب نیاز دارد که بخش نسبتاً بزرگی از بار خلق این فضا به دوش فیلم‌برداری است که از طریق انواع تمهیدات فیلم‌برداری به انجام می‌رسد.

نورپردازی در فیلم برداری

نورپردازی، در کنار فیلم‌برداری، باید به درستی انجام شود، زیرا بدون نورپردازی درست، نه تنها ممکن است تصویری واضح بر پرده ظاهر نشود، بلکه اساساً بدون نور، تصویری وجود ندارد. اما نورپردازی تنها برای دیدن تصویر نیست بلکه نورپردازی حرفه‌ای و هنرمندانه در تأثیر دراماتیک تصویر نیز بسیار مؤثر است.

ابزار و وسایل فیلم‌برداری

پیشرفت‌های بسیاری در زمینه ابزار و وسایل فیلم‌برداری صورت گرفته است. دوربین فیلم‌برداری از اجزای ویژه‌ای تشکیل شده که هر یک دارای تنوع در نوع و موارد مورد استفاده هستند، اجزایی مانند فیلم، عدسی و…. همچنین با وجود شرکت‌ها و کارخانه‌های متعددی که به تولید این محصولات می‌پردازند، باید نسبت به خرید نوع اعلای آن با توجه به ظرافت و حساسیتی که این ابزار از آنها برخوردارند، دقت کافی را به کار برد.

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تجهیزات جانبی دوربین فیلمبرداری»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 3 = ?