کد مطلب: 53602 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker غیر کلاسیک

بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker غیر کلاسیک

تیم های فوتبال دورتموند و بایرن مونیخ در روز سه شنبه مبارزه شماره 126 خود را برگزار کردند. نبرد تیم های بایرن مونیخ و دورتموند که به کلاسیکا(Der Klassiker) معر
زمان مطالعه: 3 دقیقه

از برد(11-1) باواریایی ها تا فینال لیگ قهرمانان

بایرن- دورتموند
بایرن- دورتموند

بایرن- دورتموند

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

 

تیم های فوتبال دورتموند و بایرن مونیخ در روز سه شنبه مبارزه شماره 126 خود را برگزار کردند. نبرد تیم های بایرن مونیخ و دورتموند که به کلاسیکا(Der Klassiker) معروف است در روز سه شنبه در حالی برای صد و بیست و ششمین بار برگزار شد که در رقابت های گذشته بایرن 60 بار و دورتموند 33 بار به پیروزی دست یافته اند و 33 مسابقه نیز با تساوی خاتمه یافته است.

****

یک نبرد غیر کلاسیک

اما نبرد آخر دو تیم به تنها دیداری بدل گشت که هیچ تماشاگری مسابقه دو تیم را از نزدیک تماشا نمی کرد و دورتموند- که همواره پرطرفدارترین تیم اروپا در بازیهای خانگی است- از این امتیاز بزرگ محروم مانده بود. کرونا در جایی به کمک بایرن آمد که نبرد دو تیم صدرنشین جدول، بدل به رقابتی شش امتیازی شده بود و دورتموند در صورت برد مقابل میهمان قدرتمند خود، می توانست اختلاف امتیازات را به یک کاهش دهد. اما برد بایرن اختلاف امتیاز دو تیم را به هفت افزایش می داد و تکلیف قهرمانی این دوره بوندس لیگا را تا حد زیادی مشخص می کرد. تک گل یاشوآ کیمیش تکلیف این مسابقه را مشخص کرد و عملا قهرمان بوندس لیگا را هم معرفی کرد.

نبرد غیر کلاسیک
نبرد غیر کلاسیک

نبرد غیر کلاسیک ***

نخستین نبردها

اما نبردهای این دو تیم، سابقه ای 55 ساله دارد. نخستین بار در روز 16 اکتبر 1965 بود که دو تیم در بوندس لیگا به مصاف هم رفتند و دورتموند در خانه بایرن به پیروزی(2-0) دست یافت. بازی برگشت دو تیم در روز 12 مارچ 1966 با برتری(3-0) دورتموند خاتمه پیدا کرد تا در پایان فصل، هر دو تیم صاحب 47 امتیاز شوند و دورتموند بالاتر از بایرن به نایب قهرمانی لیگ دست یابد. دورتموندی ها هرچند به مونیخ 1860 نرسیدند اما در عوض اجازه ندادند که بایرن هم به قهرمانی لیگ برسد. بین این دو مسابقه، بایرن در مرحله مقدماتی جام حذفی(2-0) دورتموند را شکست داد و این تیم را از گردونه مسابقات خارج ساخت. در پایان مسابقات بایرن به فینال رسید و برای دومین بار قهرمانی این رقابت ها را از آن خود ساخت.

****

یک دهه ناکامی

بایرن در روز 17 دسامبر 1966 و در سومین دیدار تاریخ دو تیم در بوندس لیگا، طعم برد برابر دورتموند را چشید و (1-0) به برتری دست یافت. در ادامه، دو برد درخشان(4-0) و (6-3) در انتظار دورتموند بود. اما از نهم اکتبر 1967 و به دنبال برد شش بر سه دورتموند، این تیم به مدت یک دهه در حسرت برد مقابل بایرن ماند و در این مدت هفت بازی را باخت و تنها سه بار مساوی کرد.

***

قهرمانی و سقوط

پرگل ترین و عجیب ترین مسابقه دو تیم در روز شنبه 27 نوامبر 1971( 6 آذر 1350) برگزار شد. در این دیدار که از سری رقابت های هفته شانزدهم لیگ 72- 71 برگزار شد بایرن با نتیجه(11-1) دورتموند را در هم کوبید. در این دیدار گرد مولر چهار گل برای باواریایی ها به ثمر رساند. در پایان این رقابتها، بایرن با 55 امتیاز و 101 گل زده قهرمان شد. این در حالی بود که دورتموند عنوان هفدهم را کسب کرد و به دسته دوم سقوط. ****

عصر تساوی ها

در دهه 80 بایرنی ها در مسابقه رودر رو نسبتا بهتر بودند اما آنچه بیشتر به چشم می آمد تساوی های دو تیم بود. به طوری که طی سالهای 1983 تا 1989 در 14 مسابقه دو تیم، هشت دیدار به تساوی انجامید. نتیجه (2-2) تکراری ترین نتیجه بود که سه بار اتفاق افتاد اما دیداری که هیچ گاه تکرار نشد، تساوی روز 21 می 1983 دو تیم بود. در این مسابقه هر یک از تیمها چهار بار موفق به گلزنی شد. ***

اوج گیری رقابتها

اما از دهه 90 بود که دورتموند جایگاه خود را به عنوان قدرتی بزرگ در فوتبال آلمان و اروپا تثبیت کرد و از آن زمان نبردهای دو تیم، حساسیت و هیجانی دوچندان پیدا کرد. اوج قدرت فوتبال دورتموند در فوتبال آلمان به سال های 2011 تا 2013 بازمی گردد. جایی که دورتموند دو بار پیاپی لیگ آلمان را فتح کرد و علاوه بر آن در فینال جام حذفی(5-2) بایرن را در هم کوبید و به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید. هرچند که در این فینال ناکام شد و برد(2-1) بایرن مقابل دورتموند در فینال لیگ قهرمانان فصل 13-2012 مهم ترین برد یکی از دو تیم را در برابر دیگری رقم زد.

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker غیر کلاسیک»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?