کد مطلب:  49280 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تا سال 2020 مالاریا در ایران حذف می‌شود

تا سال 2020 مالاریا در ایران حذف می‌شود

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه «تقریبا دو هفته پیش ایران موفق به گواهی حذف سرخک شد»، گفت: ما در آستانه حذف مالاریا تا سال 2020 هستیم.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تا سال 2020 مالاریا در ایران حذف می‌شود
تا سال 2020 مالاریا در ایران حذف می‌شود

به گزارش آسمونی : دکتر علیرضا رئیسی، امشب در جشن هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و علوم‌پزشکی مشهد که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد درحال برگزاری است، عنوان کرد: در ارتباط با دستاوردهای حوزه سلامت در ادوار گذشته باید گفت قدمت طب و افتخار طب در ایران به سال‌های طولانی بر می‌گردد، بوعلی‌سینا، رازی و صدها حکیم دیگر در این حوزه بوده‌اند. اینان فقط در یک علم تبحر نداشتند و چندبعدی بوده‌اند، این امر باعث می‌شد این مشاهیر، سرآمد زمان خودشان باشند و در تمام علوم از این مشاهیر یاد می‌کنیم.وی افزود: در این 40 سال اتفاقات بسیار خوبی در کشور ما افتاده است. همه یادشان هست، در همین مشهد و سراسر کشور، بسیاری از این پزشکان هندی بودند و خدمت ارائه می‌کردند، امروز تعداد پزشکانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند، آنقدر هست که در سراسر کشور بدون استثنا پزشک داشته‌باشیم. در حال حاضر، در تمام روستاها و شهرها تقریبا به ازای هر دو هزار و 500 نفر یک پزشک ایرانی در حال ارائه خدمت داریم. تعداد فارغ‌التحصیلان به تعداد کافی است و همچنان دانشگاه با حدود 9000 دانشجو در حال ارائه خدمات است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه «حدود 3 دهه پیش از هر هزار تولد زنده، 120 نفر از بین می‌رفتند»، عنوان کرد: حدود 95 نفر از این افراد یک سالگی‌شان را نمی‌دیدند و از هر 100 هزار زن باردار بیش از 270 نفر از بین می‌رفتند.وی ادامه داد: در بیماری‌های عفونی، سرخک و.‌. که شاید آمارها باورکردنی نیست، شیوع ابتلاء درحال حاضر از هر هزار نفر به کمتر از 9 نفر رسیده و این امر مورد تقدیر سازمان جهانی بهداشت است. مرگ مادر باردار از هر هزار به زیر عدد 18 رسیده و مرگ نوزادان زیر یکسال 12 مورد و زیر 5 سال کمتر از عدد 15 است.

رئیسی خاطر نشان کرد: پوشش واکسیناسیون در سراسرکشور حدود 98 درصد است. در هیچ جای کشور جمعیت هزار نفری نداریم که خانه بهداشت نداشته باشد. این امر حاصل کار عزیزانی است که در دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند. یکی از ویژگی‌های کشور ما ادغام حوزه آموزش به بهداشت و درمان است که همواره مورد تقدیر است. متناسب با حوزه خودمان دانشجو تربیت می‌کنیم و بلافاصله دانشجو به عنوان یک پزشک می‌تواند کار عملی دقیق انجام دهد.

 معاون بهداشتی وزیر بهداشت با بیان اینکه «تقریبا دو هفته پیش ایران موفق به گواهی حذف سرخک شد»، اظهار کرد: این گواهی در حالی است که در 6 ماهه اول سال 2019، بیش از 650 هزار نفر در اروپا و آمریکا مبتلا به سرخک شدند. مشهد و شرق کشور در همسایگی دو کشور افغانستان و پاکستان است که بالاترین آمار سل و مالاریا در دنیا را دارد و ما در آستانه حذف مالاریا تا سال 2020 هستیم که این امر نتیجه تربیت این دانشجویان و اساتید است که باعث ارتقاء سلامت در سطح کشور شده‌است.وی ادامه داد: میانگین بیماری سل 144 مورد در هر 100 هزار نفر است که بهترین کشور منطقه در بین کشورهای همسایه ترکیه است که 67 مورد سل در هر 100 هزار نفر دارد. در پاکستان 270 نفر و در افعانستان 187 نفر از هر 100 هزار نفر دچار بیماری سل هستند. این آمار در کشور ما 12 نفر در 100 هزار نفر است.

رئیسی با اشاره به اینکه «سالانه بیش از 120 هزار مرگ به دلیل مالاریا در سه دهه پیش اتفاق می‌افتاد»، عنوان کرد: این آمار در حالیست که در چهار سال گذشته هیچ انتقال محلی مالاریا نداشته‌ایم. با این دستاوردها در عمل، پژوهش و فناوری، دانشگاه‌های کشور به سند چشم‌اندازی که مصوب شده رسیده‌اند و در منطقه رتبه یک را داریم. این افتخار بسیار بزرگ است و امیدواریم ضمن نگاه به قدمت و تمدن خودمان به آن افتخار کنیم و غافل نشویم.وی تصریح کرد: از دانشگاهی که هفتاد سالگی خودش را می‌گذراند، انتظارات زیادی داریم. فقط ارتقاء کیفیت کافی نیست و نیاز به جهش داریم و جهش نیاز به خلاقیت دارد. امیدواریم با این توانی که در این دانشگاه وجود دارد، بتوانیم موفق باشیم.

: برای دریافت مشاوره درباره تا سال 2020 مالاریا در ایران حذف می‌شود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تا سال 2020 مالاریا در ایران حذف می‌شود» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید