کد مطلب: 589 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ساختمان هایی که در برابر خورشید ذوب می شوند!

ساختمان هایی که در برابر خورشید ذوب می شوند!

ساختمان جدیدی در محوطه دانشگاه واشنگتن، در ساختار خود از نوعی ژل استفاده كرده كه در مواجهه با گرمای...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ساختمان جدیدی در محوطه دانشگاه واشنگتن، در ساختار خود از نوعی ژل استفاده کرده که در مواجهه با گرمای خورشید، ذوب شده و به کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای سرمایش فضای اداری آن که قرار است به دپارتمان مهندسی مولکولی تبدیل شود، کمک می کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ماده حالت متغیر (PCM) که در طول شب، سرد و منجمد و در طول روز ذوب می شود، در میان دیوارها و صفحات سقف این ساختمان محصور شده که به ذخیره انرژی تا 98 درصد کمک می کند.

PCM به دلیل قابلیت آنها در جذب یا آزادسازی مقادیر زیاد از انرژی در دماهای خاص، مواد ذخیره ساز انرژی بسیار جالبی برای محققان و تولیدکنندگان به شمار می روند.

جان کاسنی از مرکز سامانه های انرژی پایدار فراونهوفر، سه دهه پیش با بررسی موم زنبور عسل برای ذخیره گرما در برابر خورشید توانست این حالت بالقوه را در مواد PCM شناسایی کند. به گفته وی، ذوب کردن یخ به میزان انرژی مشابهی با انرژی مورد نیاز برای گرم کردن آب در 82 درجه سانتیگراد نیاز دارد. دلیل کاربری بالای مواد PCM به دلیل نیاز کم انرژی برای تجزیه پیوندهای مولکولی بین اتمها در زمان ذوب بوده که در حقیقت از میزان ذخیره شده در زمان جامد شدن ماده تامین می شود.

ژل PCM زیستی درون ساختمان دانشگاه واشنگتن از روغن سبزیجات گرفته شده که هر شب در زمان باز شدن خودکار پنجره ها برای ورود هوای سرد به داخل ساختمان، به حالت جامد درآمده و در طول روز با جذب انرژی خورشید به حالت مذاب در می آید.

این ایده، مشابه کاربرد دیوارهای بتون سخت بوده که نوسانات کاهش دمای فضای داخل ساختمان را کاهش می دهد با این تفاوت که تنها کسری از ماده در آن مورد نیاز است.

به گفته پیتر هورواث، موسس شرکت راه حلهای انرژی حالت متغیر در کارولینای شمالی، قطر PCM زیستی تنها 1.25 سانتیمتر بوده و مانند یک حجم حرارتی 25 سانتیمتری از بتون عمل می کند.

کاربرد گونه های دیگر این ماده نیز در جهان رو به گسترش بوده که از آن جمله می توان به استفاده از دی اکسیدکربن که در دمای بسیار پائین از مایع به گاز تبدیل شده، برای سرمایش مراکز داده در انگلیس اشاره کرد.

در غرب چین، این ماده از کره بدست آمده از شیر گاو و روغن گیاهان محلی برای گرم نگهداشتن دامداران گاوهای خطایی، کاربری دارد. این PCM با پلاستیک روکش شده و سپس درون لباسهای سنتی این دامداران دوخته می شود و با بالا رفتن دمای بدن ذوب و در زمان توقف آنها، جامد شده و انرژی مورد نیاز برای گرم کردن این افراد را آزاد می کند.

از دیگر کاربری های امیدبخش این ماده می توان به قابلیت آن در انتقال واکسن به کشورهای در حال توسعه اشاره کرد. واکسنها در زمان انتقال باید سرد نگهداشته شده و همچنین از دمای انجماد دور بمانند. یک شرکت بسته بندی آمریکایی از استفاده از این مواد به عنوان راه حلی برای سرد نگهداشتن واکسن تا شش روز خبر داده است.

همچنین صنعت انرژی خورشیدی نیز استفاده زیادی از این ماده برده و می تواند از آن برای تولید انرژی در زمانهایی که خورشید در آسمان نیست، استفاده کند.....

در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره 02170705154 تماس بگیرید.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «ساختمان هایی که در برابر خورشید ذوب می شوند!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?