کد مطلب:  25132 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان

رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان

آسمونی در این مقاله رشته مهندسی تاسیسات ساختمان به همراه شغل کارشناس تاسیسات را برای شما عزیزان شرح می دهد....
زمان مطالعه: 7 دقیقه

رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان
رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان

آسمونی در این مقاله رشته مهندسی تاسیسات ساختمان به همراه شغل کارشناس تاسیسات را برای شما عزیزان شرح می دهد. از شما عزیزان دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

تاسیسات ساختمان به دو بخش تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی تقسیم می‌شود.

تاسیسات مکانیکی

تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل

 • تاسیسات گرمایی

 • تاسیسات سرمایی

 • تاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب)

 • تاسیسات تهویه مطبوع

 • تاسیسات استخر (استخر، جکوزی، سونا)

 • تاسیسات آتش‌نشانی (اعلام حریق، اطفا حریق)

 • تاسیسات گازرسانی

 • اجرا و طراحی آسانسور، پله برقی، فواره و آبنما،

 • تاسیسات گازهای طبی

 • سیستم‌های بخار

می‌باشد. تاسیسات مکانیکی به شاخه‌های مختلفی مانند صنعت، ساختمان، ورزشی، درمانی و مانند این‌ها تقسیم می‌شود.

building-installations-engineering
building-installations-engineering

در مورد تاسیسات مکانیکی نظرات مختلفی وجود دارد اما می‌توان گفت: تاسیسات مکانیکی دانش مبارزه با طبیعت است. بر خلاف جاذبه آب را بالا کشیدن، گرما در فصل سرد و سرما در فصل گرم، هوای تازه در اجتماعی از انسانها، تخلیه گازها از محل تولید و... . تاسیسات مکانیکی دانش رفاه جانداران در مبارزه‌ای تمام عیار با طبیعت است.

در دنیای امروز تامین آسایش بشر یکی از هدف‌های اصلی بوده و سعی شده است با استفاده و به کارگیری تاسیسات مکانیکی، در طراحی و اجرای ساختمان سازی این امر مهم پی گیری شود؛ لذا فراگیری و شناخت علم تاسیسات مکانیکی برای کلیه دست اندرکاران تاسیسات ساختمانی یکی از مباحث مهم و ضروری محسوب می‌شود.

رشته دانشگاهی

هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با طرح، محاسبه، اجرا، راه‌اندازی، سرویس و نگهداری تاسیسات بهداشتی، تاسیسات گرمایی، تاسیسات گازرسانی ساختمان‌های مسکونی، راه‌اندازی و سرویس و تعمیر تاسیسات برودتی خانگی و تجاری، نقشه خوانی و نقشه کشی تاسیسات بهداشتی، حرارتی، گازرسانی و برودتی و... آشنا می‌شوند.

زمینه‌ها و عناوین شغلی رشته تاسیسات:

 • راه‌اندازی و تعمیرکاری دستگاه‌های سردکننده خانگی

 • راه‌اندازی و تعمیرکاری سیستم‌های حرارت مرکزی

 • جوشکاری برق و گاز

 • لوله کش آب ساختمان

 • برق کاری و راه‌اندازی دستگاه‌های تاسیساتی با استفاده از لوله‌های فلزی و پلیمری

 • نقشه کش تاسیسات مکانیکی ساختمان

 • طراح، مجری و ناظر لوله کشی گاز خانگی و تجاری

 • نصاب و لوله کش تاسیسات حرارت مرکزی

تاسیسات الکتریکی

در تعریف تاسیسات الکتریکی می‌توان گفت طراحی سیستم‌های سیم کشی اماکن مسکونی و مراکز صنعتی و شامل مباحثی مانند روشنائی؛ برقرسانی؛ تلفن؛ آنتن مرکزی؛ سیستم اعلام حریق؛ شبکه رایانه‌ای؛ منبع تغذیه اضطراری و دوربین مداربسته می‌باشد.

رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان
رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان

رشته‌های دانشگاهی

رشته تاسیسات الکتریکی در دانشکده‌های فنی تا مقطع کاردانی تدریس می‌شود و تنها در چند واحد کارگاهی با رشته برق صنعتی دارای تفاوت می‌باشد.

آشنایی با شغل کارشناس تأسیسات

اگر به کارهای فنی علاقه دارید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

در حوزه ساختمان سازی، بخش تاسیسات از بخش های کلیدی و اساسی می باشد. آسایش و رفاه خانواده در یک ساختمان به عملکرد صحیح سیستم های تاسیساتی برمی گردد. این سیستم ها شامل انواع تاسیسات بهداشتی، حرارتی و برودتی خانه می شود.

متخصص تاسیسات وظیفه طراحی، پیاده سازی، نصب و تعمیر تاسیسات بهداشتی، حرارتی، برودتی، فاضلاب، تهویه مطبوع و گازرسانی ساختمان های مختلف را برعهده دارد.

برای یادگیری این کار می توانید دوره های فنی لازم را گذرانده و نزد یک استادکار به کارآموزی بپردازید. متخصص تاسیسات باید بتواند مطابق با نقشه های فنی ساختمان عمل کرده و در کار خود بسیار دقت داشته باشد. همچنین با رعایت مسایل ایمنی، به دنبال جلب نظر مشتری باشد. کسب تجربه و مهارت بیشتر در این شغل بسیار مهم است.

شغل تاسیساتی با خطرات مختلفی از جمله برق و گاز گرفتگی، سر و صدای زیاد، گرما، سرما و رطوبت زیاد، خطرات ناشی از بکارگیری تجهیزات و ابزارهای مختلف، افتادن و سقوط و … روبرو است. لذا متخصص تاسیسات باید در حین کار کلیه اصول ایمنی و بهداشتی را به درستی رعایت کند. چون این شغل به نیروی بدنی زیادی نیاز داشته و بسیار انرژی بر است، معمولا برای آقایان مناسب تر می باشد.

ساعات کاری در این شغل معمولا به صورت تمام وقت است (به خصوص وقتی در شرکت یا سازمانی استخدام می شوید). اگر به طور مستقل کار کنید، تعیین ساعت های کاری بر عهده خودتان است. شما باید بتوانید در محوطه های داخلی و اغلب تنگ و در محوطه های بیرونی با شرایط آب و هوایی مختلف کار کنید. برخی مواقع هم باید در ارتفاع و روی داربست ها بروید.

وظایف تاسیساتی

بسته به محل کارتان که می تواند منازل، مکان های تجاری و صنعتی باشد، کار شما می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • خواندن و درک نقشه های تاسیساتی ساختمان

 • طراحی، اجرا و نظارت بر لوله کشی و تاسیسات گاز خانگی و تجاری

 • لوله کشی انواع آب سرد و گرم در ساختمان (اتصال انواع لوله ها، انجام لوله کشی آب، فاضلاب و نصب وسایل بهداشتی)

 • راه اندازی و تعمیر سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم (شوفاژ) و …

 • راه اندازی و تعمیر دستگاه های سردکننده خانگی و تجاری

 • نقشه کشی سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان

 • راه اندازی و تعمیر تاسیسات گرمایی

 • جوشکاری گاز و برق

 • راه اندازی و تعمیر سردخانه ها

 • راه اندازی و تعمیر تجهیزات و سیستم استخرها

building-installations-engineering
building-installations-engineering

مهارت و دانش مورد نیاز شغل کارشناس تأسیسات

 • توانایی کار بر طبق نقشه ها و طرح های فنی موجود

 • مهارت های فنی و عملی خوب

 • رویکرد دقیق و منظم در کار

 • توانایی جسمانی مناسب

 • آگاهی از مسایل ایمنی و دستورالعمل های قانونی

 • توانایی کار فردی و تیمی

 • مهارت های ارتباطی مناسب

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل تاسیساتی

تاسیساتی – شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید.

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشته های تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گرمایی ساختمان، تاسیسات گاز رسانی، تاسیسات حرارتی برودتی و تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان)  یا فنی و حرفه ای (رشته تاسیسات) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. همچنین در رشته مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات نیز می توانید تحصیل کرده و پس از آن وارد این شغل شوید. البته افرادی که در کاردانش و فنی و حرفه ای وارد می شوند، چون واحدهای عملی و کارورزی زیادی را می گذرانند، برای ورود به بازارکار آماده تر هستد و شاید سریع تر بتوانند کار پیدا کنند.

در آموزشگاه های آزاد زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای دوره های تخصصی انواع شاخه های تاسیسات برگزار می شود. علاقه مندان می توانند در این دورها شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند.

فرصت شغلی و بازارکار تاسیساتی

به عنوان یک تاسیساتی ماهر می توانید در بخش تاسیسات شرکت ها و سازمان های مختلف، کارخانجات صنعتی، شرکت های ساختمان سازی و … مشغول به کار شوید.

اغلب متخصص تاسیسات که تجربه و سرمایه لازم را دارند، به صورت مستقل کار کرده و کسب و کار خود را دارند. البته یکی از مزیت های شغل تاسیسات این است که لزوما احتیاج به دفترکار ندارد. بسیاری از تاسیساتی ها، با داشتن یک کارت ویزیت و خط تلفن در مکان های مختلف مانند روزنامه ها تبلیغ کرده و مشتری خود را پیدا می کنند. این کار نیاز به ابزار و تجهیزات زیاد و جاگیری ندارد، بنابراین آنها می توانند ابزار خود را حتی در منزل شخصی شان نگهداری کنند.

با توجه به روند ساختمان سازی موجود و نیاز همیشگی منازل، ادارات و سایر ساختمان ها به نصب و تعمیر انواع تاسیسات فنی، بازارکار خوبی در این شغل وجود دارد و از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار می باشد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام متخصصان تاسیسات بین سال های 2010 تا 2020، رشد 26 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل14  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد 10.8 درصدی داشته و رشد بسیار زیادی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان
رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان

میزان درآمد متخصص تاسیسات (تاسیساتی)

سیستم تاسیسات در همه منازل ، ادارات و ساختمان ها از مهم ترین و حیاتی ترین بخش ها می باشد و همیشه به متخصصان آن نیاز است. متخصصان تاسیسات معمولا درآمدهای خوبی دارند، به خصوص اگر به صورت مستقل کار کنند. البته هرچه متخصص تاسیسات در کار خود مهارت و دقت بیشتری داشته و به خوبی و متناسب با نیاز مشتری کار را بهتر انجام دهد، رضایت مشتریان بیشتر شده و روز به روز به تعداد آنها افزوده خواهد شد و در نتیجه درآمد بیشتری نیز عاید او می شود.

درآمد شغل تاسیساتی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل 46.660 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار ) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 48.200 دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل 52.800 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان –  متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین 25.000 تا 32.000 دلار و برای افراد باتجربه بین 32.000 تا 53.000 دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل کارشناس تأسیسات

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

نظر خود را درباره «رشته تحصیلی مهندسی تاسیسات ساختمان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید