کد مطلب: 33453 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی بانک صادرات

معرفی بانک صادرات

بانک صادرات ایران یکی از بانک های ایرانی است که اختلاس معروف 3 هزار میلیارد تومانی در این بانک رخ داد. آسمونی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بانک صادرات ایران یکی از بانک های ایرانی است که اختلاس معروف 3 هزار میلیارد تومانی در این بانک رخ داد. آسمونی در این بخش برای آشنایی شما با این بانک، به معرفی بانک صادرات ایران می پردازد.

معرفی بانک صادرات
معرفی بانک صادرات


معرفی بانک صادرات

بانک صادرات ایران بانک تجاری ایرانی است که در سال 1331 شمسی معادل 1952 میلادی توسط خانواده بلورفروشان و خانواده مفرح، با 20 کارمند و 3 مدیر ارشد، فعالیت خود را آغاز نمود. این بانک نخستین شعبه بین‌المللی خود را در شهر هامبورگ، آلمان راه‌اندازی کرد. بانک صادرات مالک شبکه‌ای از 3٫248 شعبه با بیش از 29٫000 کارمند در سراسر ایران و همچنین دارای 28 شعبه بین‌المللی در 12 کشور جهان است. بانک صادرات ایران در سال 2015 از سوی مجله بانکر برترین بانک ایرانی و در رتبهٔ 278 جهانی از منظر میانگین شاخص‌های مالی قرار گرفت. رتبه‌های بعدی این رده‌بندی متعلق به بانک‌های پاسارگاد و مسکن با رتبه‌های 401 و 408 از سایر بانک‌های جهانی می‌باشد.

تاریخچه بانک صادرات

در تاریخ 15 شهریورماه سال 1331، توسط خانواده بلورفروشان، محمدعلی مفرح و چندی از نزدیکان وی، با سرمایهٔ دو میلیون تومان، بصورت اعتباری و سه هزار و پانصد تومان بصورت قرضی، بطور موقت در بالاخانه‌ای واقع در تکیه دولت، در ساختمانی مشرف به شعبه مرکزی بانک ملی ایران، بانکی تحت عنوان بانک استان راه‌اندازی کردند که با نام تجاری بانک صادرات و معادن در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسیدوهمزمان با افتتاح اولین شعبه،در22شهریورماه سال1331 شمسی بصورت رسمی شروع به کار کرد.

اولین شعبه این بانک، در بدو تأسیس، 25 نفر کارمند داشت. در پایان سال نخست فعالیت، آنچه که از ترازنامه بانک مشهود است، مجموع سپرده‌ها حدود 17 میلیون و 600 هزار ریال، اعتبارات و تسهیلات اعطایی حدود 67 میلیون ریال، مجموع دارایی‌ها معادل 44 میلیون و 200 هزار ریال و سود ویژه بانک، حدود 700 هزار ریال بوده‌است. در حالی‌که از سرمایه 20 میلیونی آن، تنها 10 میلیون ریال پرداخت شده بود.

در ابتدا مفرح از ادوارد ژوزف، که در آن زمان از کارشناسان شناخته‌شده بانکی بود، برای مدیرعاملی بانک، دعوت کرد. ژوزف در دو سال نخست ریاست بانک صادرات را در دست داشت سپس در سال 1333 محمدعلی مفرح، از سوی هیئت مدیره بانک، بعنوان مدیر عامل انتخاب شد. تا اواخر 1356 مفرح 23 سال در این سمت باقی ماند و در همین سال از سمت خود کناره‌گیری کرد و در خرداد 1357 بطور کلی از هیئت مدیره بانک صادرات ایران نیز استعفاء داد.

در سال 1342 نام این بانک به بانک صادرات ایران تغییر یافت. این بانک در سال 1358، پیرو مصوبه شورای انقلاب اسلامی، ملی شد. در سال 1387، بانک صادرات از یک شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تغییر شکل یافت و در پی آن سهام بانک در سال 1388 در بازار بورس اوراق بهادار تهران بصورت عمومی عرضه شد.

نخستین لوگو یا آرم بانک صادرات، تصویر اسب بالداری است که عبارت بانک صادرات ایران بالای سرش درج شده‌است. انتخاب این لوگو به پیشنهاد ادوارد ژوزف، اولین مدیرعامل این بانک صورت گرفت. او این تصویر را از روی نگین انگشتر عتیقه‌ای که از یک مغازه عتیقه‌فروشی خریده بود، برداشت کرد. او اسب را سمبل سرعت و استقامت و نجابت و بال‌هایش را سمبل بلندپروازی و آغوش باز می‌دانست. این آرم شبیه به مهر انوشیروان، پادشاه ساسانی بود.

این آرم پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 تغییر کرد. یکی از ویژگی‌های آرم جدید نشان دادن نقشه ایران و مراکز استان‌های ایران بود که نشانه استانی شدن بانک محسوب می‌شد. این لوگو بار دیگر در سال 1369 تغییر کرد و لوگوی جدید که نشان‌دهندهٔ دو دست و یک سکه‌است جایگزین شد. این لوگو همچنان به عنوان آرم این بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرح اولیه آرم فعلی بانک صادرات در سال 1369 به سفارش روابط عمومی این بانک توسط اسماعیل کیا مقدم طراحی شد. پس از آن، مرتضی ممیز بنا به درخواست بانک صادرات، تغییراتی در آن صورت داد و ماحصل آن به عنوان لوگوی بانک صادرات معرفی شد. به همین دلیل بعدها بین این دو طراح اختلافاتی، در خصوص این که چه کسی پدیدآورندهٔ این اثر است، درگرفت.

وضعیت کنونی بانک صادرات

بانک صادرات ایران در حال حاضر 2٫595 شعبه در داخل کشور و 23 شعبه در خارج کشور و حدود 33٫125 کارمند دارد که از این تعداد 26٫890 نفر از آنها جزء کارکنان رسمی بانک صادرات بوده و 6٫235 نفر از آنها به صورت قراردادی هستند. این بانک دارای سیستم یکپارچه بانکی به نام سپهر می‌باشد.

بانک صادرات ایران در حال حاضر علاوه بر دارا بودن 30 شعبه در آسیا و اروپا، مالکیت چهار بانک مستقل در خارج از ایران را نیز در اختیار دارد. این چهار بانک عبارتند از:
  • بانک صادرات تاشکند (تاشکند)
  • شرکت صادرات پی‌ال‌سی (لندن)
  • فیوچر بانک (بحرین)
  • آرین بانک (افغانستان)
bsi
bsi


بورس اوراق بهادار

سهام بانک صادرات ایران در خرداد 1388 به عنوان یکی از شرکت‌های مشمول اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. بانک صادرات ایران هفتمین بانک و چهارصد و پنجاهمین شرکتی است که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌است.

در نخستین عرضه، تعداد یک میلیارد و هشت میلیون سهم، معادل 6٪ سهام این بانک، در بازار بورس عرضه شد.

اهداف بانک صادرات

هدف از تأسیس بانک صادرات ایران که مؤسسین در ابتدا مدعی آن بودند، عبارت بود از:
  • دادن وام و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی از قبیل صنایع و استخراج معادن
  • توسعه کشاورزی
  • جذب سرمایه‌های داخلی و پس‌اندازهای هر چند کوچک
  • ایجاد شبکه بانکی در سراسر کشور
  • ارائه تسهیلات بانکی
  • اختلاس‌ها در بانک صادرات
اختلاس 123 میلیارد تومانی در بانک صادرات

در دهه 1370 اتفاق افتاد که عامل این اختلاس تاجری بنام فاضل خداداد بود که در واردات و فروش میوه فعالیت داشت و کل میدان تره‌بار قدیم تهران متعلق به پدرش بود. ریاست دادگاه پرونده این اختلاس غلامحسین محسنی اژه‌ای بود که وی فاضل خداداد را مفسد فی الارض شناخت و در سال 1374 به اعدام محکوم کرد.

اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات

در شهریور 1390 رسانه‌های ایران از وقوع اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی از طریق سوءاستفاده از ال سی‌های جعلی این بانک در شعبه فولاد خوزستان خبر دادند و نوشتند که این بی‌سابقه‌ترین میزان اختلاس در ایران بوده‌است. گفته شده‌است که فرد اختلاس کننده از این طریق موفق به تأسیس بانک خصوصی آریا گردیده‌است. فعالیت بانک آریا در مرداد 1390 توسط بانک مرکزی متوقف گردید.

برند بانک صادرات ایران

برند بانک صادرات ایران در سال 1392 در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از 100 برند برتر ایران شناخته شد.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «معرفی بانک صادرات»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 2 = ?