کد مطلب:  41009  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کاشت سبزه در تنگ ماهی

کاشت سبزه در تنگ ماهی

برای کاشت سبزه در تنگ ماهی می‌توان از بذر‌های مختلفی مانند گندم، عدس، لوبیا، شاهی و ... استفاده کرد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

کاشت سبزه در تنگ ماهی یا هر ظرف شیشه ای گود، زیبایی خاصی به سفره هفت سین شما می بخشد. کاری جدید و جالب و البته راحت و بی دردسر. این سبزه به نور زیاد هم نیاز ندارد. با نزدیک شدن به عید نوروز، برای آماده کردن مقدمات و لوازم سفره هفت سین شور و هیجان زیادی در میان ایرانیان به تدریج به وجود می‌آید. یکی از این لوازم مهم برای استقبال سال جدید، تهیه سبزه در اشکال مختلف و متنوع است. از جمله سبزه‌های زیبا و خلاقانه، پرورش بذر‌های مختلف در تنگ ماهی است. در این پست به آموزش سبزه در تنگ ماهی به دو شکل پرداخته شده است.

برای کاشت سبزه در تنگ ماهی می‌توان از بذر‌های مختلفی مانند گندم، عدس، لوبیا، شاهی و ... استفاده کرد. این کار با کمی دقت و رعایت نکات لازم به راحتی در منزل امکان پذیر است.

روش کاشت سبزه داخل تنگ ماهی

 • روش اول

کاشت سبزه در تنگ ماهی
کاشت سبزه در تنگ ماهی

برای تهیه سبزه در تنگ ماهی ابتدا مقداری از بذر مورد نظر خود را به همراه یک تنگ با اندازه‌ای دلخواه تهیه کنید. سپس برای پرورش آن به روش صحیح به روش زیر عمل نمایید:

 1. ابتدا دانه یا بذر مورد نظر خود را در حدود 12 ساعت در آب بخیسانید و در این مدت آب برای جلوگیری از خراب شدن و بو گرفتن بذرها، مرتب آن را عوض کنید.
 2. در مرحله بعد باید برای جوانه زدن بذرها، آن در را بین یک دستمال تمیز نخی ریخته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. در این مرحله بذر‌ها نیاز به روزی دوبار آبیاری نیاز دارند به طوری که کاملاً خیس شوند.
 3. در ادامه کاشت سبزه در تنگ ماهی پس آنکه بذر‌ها جوانه زدند باید آن‌ها در تنگ ماهی ریخته شوند. اینکار را با ضخامت 3 الی 4 سانتی‌متر انجام دهید.
 4. سپس تنگ ماهی حاوی بذر‌ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید و روی آن را به مدت یک روز با یک نایلون نازک بپوشانید.
 5. حال باید روزی 2 بار بذر‌ها را کاملا آبیاری کنید تا کاملاً سیراب شوند.
 • روش دوم

کاشت سبزه داخل تنگ ماهی
کاشت سبزه داخل تنگ ماهی

برای تهیه این نوع سبزه در تنگ ماهی علاوه بر بذر مورد نظر و تنگ نیاز به مقداری سنگریزه و یک بطری معمولی وجود دارد. مراحل کار را تا مرحله‌ای که بذر مورد نظر شما جوانه زد با کمک توضیحات بالا انجام دهید. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مقداری سنگریزه را کف تنگ به ضخامت 5 الی 6 سانتی‌متر بریزید.
 • یک بطری نوشابه یا آب معدنی را از وسط نصف کرده و در قسمت وسط تنگ ماهی و روی سنگریزه‌ها قرار دهید.
 • در ادامه کار تهیه سبزه در تنگ ماهی، باید مقداری از بذر جوانه زده را به ضخامت 3 الی 4 سانتی‌متر روی سنگریزه‌های بریزید.
 • بذر‌های را کمی آبدهی کرده و یک تکه نایلون روی آن‌ها می‌گذاریم.
 • روز بعد نایلون را برداشته و مجدداً سبزه‌ها را آبیاری می‌نماییم؛ و آبیاری را در روز‌های بعد ادامه می‌دهیم.
 • در آخر کار برای زیبا‌تر شدن سبزه در تنگ ماهی زمانی که سبزه شما کاملاً رشد کرد در قسمت میانی و بطری که در وسط کار قرار داده بودید گل طبیعی و یا مصنوعی مورد علاقه خود را قرار دهید.

نکات کلیدی در مورد روش کاشت سبزه داخل تنگ ماهی

 • همانگونه که اشاره گردید در تهیه سبزه در تنگ ماهی می‌توان از انواع بذر‌ها استفاده کرد. گندم، عدس، نخود، ماش، لوبیا و نیز انواع بذر‌های لعابدار را می‌توان داخل تنگ سبز کرد.
 • اگر از بذر‌های لعابدار مانند خاکشیر، شاهی و خرفه می‌خواهید استفاده کنید بهتر است یک تکه ماکت تهیه و بذر را روی آن بمالید و سپس در انتهای تنگ قرار دهید.
 • زمان سبز شدن سبزه‌ها بسته به نوع بذر حدود 5 روز به طول می‌انجامد و همچنین حدود یک هفته زمان لازم است تا سبزه کامل شود.
 • نکته قابل توجه در پرورش سبزه در تنگ ماهی میزان آبیاری است. چرا که در صورتی که در آب یاری سبزه‌ها افراط شود، سبزه‌ها خراب شده و می‌گندند. پس بهتر است به میزان کافی آبدیهی شوند و همچنین باید آب اضافی را از آن خارج نمایید.
 • دقت کنید جای این ظرف سبزه‌ها باید خنک باشد در غیر این صورت کپک می‌زند.
 • سنگریزه‌ها را می‌توانید از گل فروشی‌ها تهیه کنید و با اسپری به رنگ‌های دلخواه خود در بیاورید.
 • برای خراب نشدن سبزه‌ها در صورت مشاهده آب اضافه با کج کردن ظرف آن را خارج کنید.
: برای دریافت مشاوره درباره کاشت سبزه در تنگ ماهی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان های راز گورستان مخفی و سکوت پرستو, همچنین فعال در بخش‌های مُد و زیبایی و سینمایی بخصوص معرفی جدیدترین فیلم و سریال‌های کره‌ای داخل آسمونی

Educated in English
Interested in Korean

نظر خود را درباره «کاشت سبزه در تنگ ماهی» در کادر زیر بنویسید :

3 * 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید