کد مطلب: 24182 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بررسی سریال بریکینگ بد

بررسی سریال بریکینگ بد

بریکینگ بد سریالی آمریکایی است که از سال 2008 تا 2013 از شبکۀ AMC پخش می‌شد. وینس گلیگان کارگردان این سریال بود و...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بریکینگ بد سریالی آمریکایی است که از سال 2008 تا 2013 از شبکۀ AMC پخش می‌شد. وینس گلیگان کارگردان این سریال بود و برایان کرانستون نقش اصلی این سریال را ایفا می‌کرد. این سریال نقدهای بسیار خوبی دریافت کرد و در حال حاضر بسیاری آن را یکی از بهترین سریال‌های تاریخ تلویزیون می‌دانند. آسمونی در این مقاله به معرفی و بررسی سریال بریکینگ بد می پردازد.

بررسی سریال بریکینگ بد
بررسی سریال بریکینگ بد

افسارگسیختن (از راه به در شدن) Breaking Bad مجموعه تلویزیونی درام آمریکایی است که سازنده و تهیه‌کننده آن وینس گیلیگان می‌باشد. این مجموعه در شهر البوکرکی در ایالت نیومکزیکوی آمریکا ساخته و تهیه شده است. افسارگسیختن داستان والتر وایت (بریان کرانستون) معلم شیمی زحمتکش یک دبیرستان است که در ابتدای داستان متوجه می‌شود، دارای سرطان ریه است. او پیش از فرارسیدن مرگش، برای تأمین مالی خانواده‌اش به همراه دانش‌آموز پیشین خود، جسی پینکمن (آرون پاول) شروع به تولید و پخش مت‌آمفتامین (شیشه) می‌کند.

breaking-bad
breaking-bad

در 20 ژانویه 2008، اولین قسمت مجموعه و در 29 سپتامبر 2013 قسمت آخر آن از طریق شبکه کابلی ای‌ام‌سی در آمریکا و کانادا پخش شد. در 14 اوت 2011 ای‌ام‌سی اعلام نمود که این سریال برای فصل پنجم و پایانی در 16 قسمت تمدید شده است. فصل آخر این مجموعه به دو بخش 8 قسمتی تقسیم شد که در دو سال پخش می‌شود. بخش اول فصل آخر در 15 ژولای 2012 آغاز شد و در 2 سپتامبر 2012 پایان یافت و بخش دوم آن نیز در تابستان 2013 پخش شد.

افسارگسیختن تحسین گسترده منتقدان را به دست آورد. این مجموعه توانسته شانزده جایزه امی برنامه‌های سر شب از مجموع سی نامزدی را به دست بیاورد.

بررسی سریال بریکینگ بد
بررسی سریال بریکینگ بد
از جمله این جوایز می‌توان به دو جایزه امی بهترین سریال درام، چهار جایزه امی بهترین بازیگر نقش اول مرد درام برای کرانستون، سه جایزه امی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد درام برای پاول و دو جایزه امی بهترین بازیگر نقش مکمل زن درام برای آنا گان اشاره کرد. این سریال در جایزه گلدن گلوب توانسته دوبار نامزد بهترین سریال درام و چهار بار نامزدی بهترین بازیگر نقش اول مرد درام برای کرانستون هر کدام با یک برد شود.

همچنین آرون پاول یا همان جسی پنکمن ، یک بار نامزدی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرده بود. بازیگران این سریال در جایزه انجمن بازیگران فیلم نیز حضور موفقی داشتند. در این جوایز کرانستون توانسته از پنج نامزدی بهترین بازیگر نقش اول مرد درام صاحب دو برد شود و مجموعه بازیگران نیز توانستند جایزه بهترین مجموع بازیگران سریال درام را تصاحب کنند.

breaking-bad
breaking-bad

در سال 2013، رکوردهای جهانی گینس رکورد «تحسین برانگیزترین سریال تلویزیونی تاریخ» را به خاطر دریافت 99 درصدی رای مثبت منتقدان به نام بریکینگ بد ثبت کرد.

بازیگران سریال بریکینگ بد

  • برایان کرانستون
  • آنا گان
  • آرون پال
  • دین نوریس
  • بتسی براندت
  • آرجی میته
  • باب ادنکیرک
  • جیانکارلو اسپوزیتو
  • جاناتان بانکز

هایزنبرگ واقعی است 

نام مستعار "هایزنبرگ" که والتر وایت برای خود انتخاب می‌کند، به وارنر هایزنبرگ یکی از مهمترین فیزیکدانان قرن بیستم باز می‌گردد. او به خاطر نقشش در پیشبرد نظریۀ مکانیک کوانتوم، برندۀ نوبل فیزیک شد.

بررسی سریال بریکینگ بد
بررسی سریال بریکینگ بد

هایزنبرگ واقعی!

بسیاری از بازیگران سریال کمدین هستند 

وینس گیلیگان، کارگردان بریکینگ بد، به تازگی در مورد رویکردش در رابطه با انتخاب بازیگر گفته است که "اگر بتوانید کمدی را بازی کنید، مطمئناً توانایی اجرای درام را هم خواهید داشت. اما برعکسش لزوماً صادق نیست." در نتیجه، بریکینگ بد پر است از مردان بامزه. از جملۀ کمدین‌های حاضر در فیلم می‌توان به به باب اودنکرک (ساول)، بیل بور (کوبی)، لاول کراوفورد (هیول)، استیون مایکل کوئزادا (گومی)، خاویر گرایدا (رییس گاس فرینج) اشاره کرد.

شمارۀ لاتاری والتر وایت خیلی هم سرکاری نیست 

مختصات جغرافیایی‌ای که والتر وایت در یک بلیط لاتاری پنهان کرده و متاسفانه برای هانک مرگ آفرین شد، شاید شما را به 80 میلیون دلار پول نقد نرساند، اما در عوض، شما را به استودیوی کیو در آلباکرکی، یعنی جایی که بریکینگ بد در آن ضبط شده، راهنمایی می‌کند.

breaking-bad
breaking-bad

کریستال آبی در واقعیت هم گرانتر است

از زمان پخش اولین فصل از بریکینگ بد در سال 2008، تولیدکنندگان این مادۀ مخدر تلاش کردند تا با اضافه کردن رنگ آبی خوراکی به محصولشان، در مشتریانشان این تصور را ایجاد کنند که جنسشان، همچون تولیدات هایزنبرگ، قوی تر است. به همین خاطر گزارش شده است که کریستال آبی نسبت به کریستال بی‌رنگ قیمت بالاتری دارد.

وندی بسیار سالمتر از آن چیزی است که در سریال دیدید 

وندی که نقش او را جولیا مینسی بازی می‌کرد، نمونه‌ای از یک معتاد به شیشۀ درب و داغان بود. اما در واقعیت او شش بار در مسابقات بدنسازی هاوایی و یک بار در مسابقات آلمان شرکت کرده است، و همچنین بارها در مسابقات دوی ماراتن حضور داشته است.

پسرعموهای سالامانکا در واقعیت هم موجودات ترسناکی هستند

پسرعموهایی که چیزی نمانده بود هانک را بکشند یادتان هست؟ دانیل و لوییس مونکادو، برادر هستند. هر دوی آنها در گروه‌های خلافکار عضویت داشته‌اند و مدتی را در زندان گذرانده‌اند. لوییس حتی روی پلک خود نیز خالکوبی دارد.

بررسی سریال بریکینگ بد
بررسی سریال بریکینگ بد

دوآتیشه‌ترین هوادار بریکینگ بد 

سال گذشته، والدین پسری 16 ساله به نام کوین کوداسکو با وینس گلیگان تماس گرفتند. کوین به نوعی کشنده از سرطان مبتلا بود و سریال بریکینگ بد را بیش از هر چیز دیگری دوست می‌داشت. پدرش در این رابطه اینگونه توضیح می‌دهد: "چیزی در شخصیت والتر وایت وجود دارد. شیوه‌ای که بیماریش، و زندگیش را تحت اختیار خود گرفت، کوین را بسیار تحت تاثیر قرار می‌داد." گلیگان و بازیگران سریال از کوین در بیمارستان و خانه‌اش عیادت کردند.

breaking-bad
breaking-bad
در یکی از این ملاقات‌ها نظرش را دربارۀ چیزی که بریکینگ بد کم داشت را گفت. گلیگان در این مورد گفته است: "او گفت: "میدونی چیه؟ من می‌خوام بیشتر راجع به گرچن و الیوت بدانم. میخوام ماجراهای اونها را با والتر توی گذشته بدونم."" بدین ترتیب شرکای پیشین والتر وایت در شرکت "گری متر" در فصل پایانی سریال نقشی اساسی یافتند. گلیگان حتی به کوین پیشنها داد که پایان سریال را به او بگوید. اما کوین حاضر به این کار نشد و گفت که می‌خواهد همراه با سایر مردم پایان را ببیند. کوین کورداسکو چندی بعد درگذشت. نهمین قسمت از فصل پنجم سریال به او تقدیم شده است.

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «بررسی سریال بریکینگ بد»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 9 = ?