مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  27153 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند

برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند

در مورد برند چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید برند چیست؟ برندینگ چیست؟ برندسازی چیست؟ تفاوت برندسازی و...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند
برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند


در مورد برند چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید برند چیست؟ برندینگ چیست؟ برندسازی چیست؟ تفاوت برندسازی و برند چیست؟ اگر می خواهید با مبحث برند به طور کلی آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که موضوع برند را به طور کامل شرح می دهیم.

برند

برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل میگیرد

برندینگ چیست؟

ابتدایی ترین مفهوم برای برندینگ به معنی دادن وعده در خصوص یک برند و سپس ارائه تعهد انجام آن کار می باشد.

در حقیقت برندینگ یکی از مهمترین جنبه های هر کسب و کار اعم از کوچک و بزرگ, جزئی یا تجاری است. یک استراتژی برندینگ موثر در یک بازار رقابتی فزاینده به شما حاشیه ی عمده می بخشد. اما حقیقتاً برندینگ به چه معناست و چگونه روی کسب و کار شما تاثیر می گذارد؟

اگر بخواهیم دلایل پیشرفت یک شرکت یا یک کارخانه را ارزیابی کنیم ، میتوانیم به وضعیت برند آن شرکت دقت کنیم که آیا محصولات این کارخانه یک برند شناخته شده است یا خیر ؟ بازخورد ها در رابطه با برندش چگونه بوده است ؟

برندسازی یا برندینگ (Branding) فرآیندی منظم است که برای ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری مشتری استفاده می­شود. هدف اصلی از برندسازی یک محصول، خدمت یا سازمان ایجاد ذهنیت و چشم انداز نسبت به تجارت خود در مشتریان است، تا جاییکه رفع نیازهای خود را در گرو مراجعه به شما بدانند. این کار مستلزم دستورهای سطوح بالا و آمادگی لازم برای سرمایه­ گذاری در آینده است. برندسازی استفاده از هر فرصتی است تا بگوییم چرا مردم باید یک برند یا نام تجاری را نسبت به سایر برندها ترجیح و  انتخاب نمایند.

branding-brand-difference
branding-brand-difference


برندسازی یا Branding چیست؟

برای این منظور هشت ابزار در اختیار مدیران بازاریابی قرار دارد تا از طریق آن با مشتریان ارتباط برقرار کرده و یک برند قوی در بازار بسازند:

تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش، بازاریابی مستقیم، فروش شخصی، بسته بندی، رویدادها و اسپانسرینگ، خدمات مشتری.

تعریف برندسازی یا برندینگ از نظر بزرگان

به طور کلی برندینگ یا برندسازی، فرآیندی است که در طی آن به جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت افزوده می‌گردد،بدین وسیله ارزش آن برای مشتریان و سایر مخاطبان افزایش می‌یابد.

برندسازی یا برندینگ حاصل پیام‌ها و گزارش‌های رسانه هاست.

هر قدر تعداد این پیام‌ها بیشتر و محتوای آن‌ها مطلوب تر باشد، نام تجاری قوی تر خواهد شد.

اَل ریس، لورا ریس، سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی

برندسازی شامل مباحث و مفاهیم مختلفی چون جایگاه یابی و جایگاه سازی برند یا Brand Positioning، نامگذاری برند، انتخاب رنگ و طراحی شخصیت بصری برند( لوگو، آرم و…)، توسعه برند، ارزش برند و… می‌باشد.

تفاوت برندسازی و برندینگ

کسی که به صورت تخصصی فرایند مدیریت استراتژیک برند را انجام داده است ، کاملا آگاه است که برندینگ Branding  با برندسازی Brand Building  متفاوت است. برندینگ به معنای اقدامات و عملیاتی است که یک سازمان سعی می‌نماید تا برندی خلق شود. اما همه عملیات برندینگ به خلق یک برند ( ساختن برند ) ختم نمی‌شود، گاه موجب تخریب عملیات بازاریابی سازمان است.

برندسازی حاوی تمام ابعاد و جنبه‌های ایجاد هویت تجاری و فردی است. برندسازی تنها موجب افزایش صدای برند و آگاهی از برند در نزد مشتری نخواهد شد ، بلکه موجب ایجاد هویت و ارزش برند است.

ظهور پلتفرم‌های مشارکتی و تعاملی ، به بسیاری از کسب‌وکارها فرصتی برای افزایش آگاهی از برند و ارزش ویژه برند می‌گردد. اگر به برندسازی فردی یا برندسازی شرکتی فکر می‌کنید، نکته‌ای را در نظر داشته باشید ، برندسازی یک نیاز به صرف زمان و منابع زیادی خواهد داشت.

برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند
برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند


برندسازی چیست ؟

برخی متخصصان، برندسازی را در حوزه ایجاد رابطه با مشتری و در معرض دید مشتری قرار دادن برند ، می‌دانند. اما به نظرم این تنها یک جنبه از برندسازی است. به عقیده من ، برندسازی به فرایند خلق ارزش برای مشتری است. تمام چیزی‌هایی که مشتری در خصوص هویت تجاری شما باید بداند، حس و تجربه نماید. اگر قصد تعریف برندسازی را داشته باشیم، باید انواع برند را بشناسیم، اما برندسازی در چند حوزه بسیار پرکاربردتر است :
 • برند خدمات : این برند به دنبال ایجاد دانش، فرهنگ و تجربه در مواجه خدمات شرکت یا اشخاص است. مثل قالی‌شویی ، بانک ، بیمه
 • برند خرده‌فروشی : این برند ، ترکیبی از تجربیات مشتریان محصولات و خدمات است . مثل : پیتزا بوف ، اکبر جوجه
 • برند محصول : برندی که به دنبال ایجاد تجربه ، پیرامون محصول است. مثل : نایک ، بنز ، سونی
برندسازی به معنای ایجاد و افزایش سطح آگاهی و ترویج و تشویق شرکت به استفاده از استراتژی و تاکتیک‌هاست. به عبارت دیگر، برندسازی به معنای گسترش ارزش ویژه برند با استفاده از کمپین تبلیغاتی و استراتژی‌های ترویجی است.

گامهای اساسی برندسازی
 • تعریف برند
 • تمایز و جایگاه یابی برند
 • پایه گذاری و مواجه با برند
 • شخصی سازی برند
 • بررسی و حسابرسی برند
برندینگ چیست ؟

برندینگ بیش از یک نام یا یک سمبل است . برند متاثر از افراد، عناصر بصری ، فرهنگ ، شیوه ، درک ، لغات ، پیام ، روابط عمومی ، نظرات ، اخبار و به ویژه شبکه‌های اجتماعی است. دقیقا شبیه یک بچه که به دنیا می‌آید و برای وی یک نام انتخاب می‌شود، یک برند نیز نیاز به پرستاری ، تغذیه ، حمایت ، توسعه و مراقبت مستمر برای رشد و توسعه دارد.برخی برندها دارای چرخه عمر دارد و به دوران پیری می‌رسند. برخی برندهای بدون زمان هستند و هرگز نمی‌میرند  و فقط مجددا به دنیا می‌آیند یا مجددا خلق می‌شوند، گاه برخی برندها ، دارای عمر کوتاه هستند ، اما در مدت حیات خود بسیار قوی و موفق هستند و دارای یک هویت و میراث مانا هستند. برندینگ عبارت است از تجمیع بیانیه ماموریت ، اهداف و مفهوم روح شرکت که از طریق صدای برند و زیبایی شناسی بیان می‌شود.

branding-brand-difference
branding-brand-difference


برندینگ میتواند به دو دسته ” برندینگ جدید ” و ” برندینگ قدیم ” تقسیم گردد

برندینگ قدیم : شرکتهای تبلیغاتی بدون توجه به عدم تمایل مصرف کنندگان ، در خصوص یک برند داد و بیداد میکنند ، بدون توجه به عدم رضایت مصرف کنندگان به شنیدن آن.

برندینگ جدید : مدیر تبلیغات ، پس از توجه به مصرف کننده و چیزی که وی می خواهد ، نظر مصرف کننده را به سازمان منتقل و بر اساس نیاز مصرف کننده ، عمل مینماید. هدف دستیابی به وفاداری به برند و تبلیغات دهان به دهان است.

گامهای اساسی برندینگ
 • انجام تحقیقات بازاریابی
 • تمرکز بر یک ارزش منحصربه فرد
 • انتخاب نام مناسب برای انتقال پیام برند
 • ایجاد رابطه احساسی برند با مشتری
 • ایجاد یک رابطه پایدار با مشتری
هدف از برندینگ و برندسازی

هدف از برندسازی خلق ، خلق یک تصویر واحد در خصوص شرکت است.برندینگ ، جنبه حیاتی و ضروری شرکت است ، زیرا که صدای بصری شرکت است .

برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند
برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «برندینگ چیست و تفاوت برندسازی و برند» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید