کد مطلب: 47896 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
16 اکتبر ، روز جهانی رئیس

16 اکتبر ، روز جهانی رئیس

16 اکتبر روز جهانی رئیس (مدیر) است.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

7 تفاوت شاخص رهبر با رئیس :

در حالی که هر رهبری می تواند رئیس هم باشد ، اما هر رئیسی رهبر نیست .

اگر چه تعریف رهبر و رئیس تقریبا مشابه است ، اما این دو در عمل و در دنیای رقابتی عصر حاضر ، با هم متفاوت هستند . حتی خود کلمه ( رهبر ) حس مثبت تری را نسبت با ( رئیس ) القا می کند . با این وجود ، مردم چه در سیاست و چه در کسب و کار ، به هنگامی که رویای مناصب بالاتر را در سر می پرورانند ، بیش از رهبری به رئیس شدن فکر می کنند . یک توضیحی منطقی برای چنین وضعیتی می تواند این باشد که رهبری مسئولیت های بسیار بیشتری نسبت به ریاست دارد . در حالی که رئیس بیشتر به دنبال کسب نتیجه است ، اما یک رهبر نسبت به فرآیند کسب آن نتیجه و افرادی که آن را حاصل می کنند نیز احساس مسئولیت می کند .

مواردی که در ادامه می آیند عمده ترین نقاط تمایز بین رهبر و رئیس هستند .

1 ـ رهبر به جای حکمرانی ، رهبری می کند :

در طول تاریخ ، بهترین سرلشکرها ارتش های خود را در مبارزات ، جنگ ها و مواردی از این قبیل همراهی کرده اند . اگر لشکر آنها واهمه ای از دشمن نداشت به این دلیل بود که رهبر آنها همراه و شانه به شانه آنها حرکت می کرد و می جنگید . رهبران همیشه در رهبری گروه فعالانه حضور دارند و در کنار اعضای تیم خود حرکت می کنند .

2 ـ رهبر به جای آنکه دستور بدهد ، می شنود و گفتگو می کند :

روسا تمایل دارند که دستور بدهند ، لازمه دوام ریاست آنها این است که کارکنان شان بشنوند و اطلاعات کنند . اما رهبران همیشه به نظرات همکاران خود گوش می کنند و آنها را مهم می شمارند . رهبران همیشه برای شنیدن توصیه ها ، استدلالات و هر بازخوردی که کارکنان شان ارائه می کند آمادگی دارند . این رابطه متقابل باعث می شود که تک تک کارکنان احساس قدرت بیشتری داشته باشند و با باور و تعهد بیشتری از رهبر خود پیروی کنند .

3 ـ رهبر به جای تهدید ، انگیزه می دهد :

هر فردی به هنگامی که روی پروژه های مختلفی کار می کند ، با پستی و بلندی هایی روبرو می شود . در میان این تعییرات ، یک رئیس برای افزایش بهره وری به عبارت بهتر ، کار کشیدن از کارکنان خود به تهدید روی می آورد ، در حالیکه یک رهبر آنها را تشویق می کند و به ایشان انگیزه می دهد . یکی از بهترین ویژگی های رهبران این است که با کارکنان خود همدلی می کنند و گروه را برای کاری که در دست اقدام دارند آماده می کنند . در صورتی که آنها برای برخی از وظایف خود کاملا آمادگی نداشته باشند ، رهبر برای پشتیبانی ، آموزش و کمک به آنها حاضر و آماده است . رهبران اعتقاد دارند که هر یک از اعضاء به دلیلی در گروه حضور دارد و به تک تک تلاش های جمعی ایمان دارند .

4 ـ رهبر به جای انتظار و بی توجهی ، آموزش می دهد و می آموزد :

یک رهبر واقعی است که عزت نفس دارد ، اما آن قدر مغرور نیست که نخواهد چیزی از عناوین پائین تر از خود یاد بگیرد و ابدا از این کار احساس شرمندگی نمی کند . چنین رهبری می داند که هیچ گاه برای یادگیری دیر نیست . این ویژگی تمایل رهبران برای توجه مستمر و پیوسته به همکاران شان را توجیه می کند ، آنها به خوبی می دانند که همیشه چیزهایی هست که بتوانند از کارکنان خود یاد بگیرند . علاوه بر این ، رهبر فقط دریافت کننده نیست ، بلکه ارائه کننده نیز هست . یک رهبر خوب در به اشتراک گذاری دانش و تجربه خود با دیگران خساست به خرج نمی دهد ، در عوض ، رهبر آموزش می دهد و افراد حرفه ای و مجرب جدید را پروریش می دهد .

5 ـ رهبر به جای حاشیه ، در متن کار حضور دارد :

در حالیکه روسا خود را مستقیما در کار درگیر نمی کنند ، رهبران خود آستین ها را بالا می زنند و دست به کار می شوند . آنها روی پیشرفت کار نظارت می کنند ، هر جا که لازم است تغییراتی ایجاد می کنند و به اعضای گروه کمک می کنند . آنها به جای ریاست و دستور دادن به تیم ترجیح می دهند که جزئی از آن باشند .

6 ـ رهبر به جای پرخاش یا فریاد ، انتقاد می کند :

یک رهبر در صورت لزوم انتقادات سازنده ای را ارائه می کند ، اما به هیچ عنوان و مخصوصا در حضور دیگران کسی را مورد عتاب قرار نمی دهد . رهبران کاملا درک می کنند که با انسان ها سر و کار دارند و هیچ کس حق تحقیر دیگران را ندارد . در عوض ، یک رهبر بدون تغییر در خلق و خو با فردی که خطایی انجام داده به طور خصوصی به گفتگو می نشیند .

7 ـ رهبر روابط هم سطحی را ایجاد می کند :

هر کسی که در گروه کار کرده باشد می داند که وقتی مدیر نورچشمی ها و غیر نورچشمی هایش را انتخاب می کند چه احساسی به انسان دست می دهد . این کار همیشه باعث ایجاد استرس و تنش در میان اعضای گروه می شود و در نتیجه ، کارآمدی و بازده را در معرض خطر قرار می دهد . یک رهبر خوب تلاش می کند تا با همه رفتار یکسانی داشته باشد و اجازه نمی دهد که نظرات شخصی خودش روی فضای گروه تاثیر بگذارند .

شما در طول حیات خود با دو نوع مدیر روبرو می شوید :

رهبر و رئیس

فارغ از اینکه رتبه و جایگاه آنها چه قدر بالا یا پائین باشد ، در هر صورت احتمال روبرو شدن انسان های ریاست طلب با شکست بالاتر است ، در حالیکه افرادی که رهبری می کنند شانس موفقیت بیشتری دارند .

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «16 اکتبر ، روز جهانی رئیس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 9 = ?