مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5196 
37 نظر
37 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دریافت کارت اهدای خون

دریافت کارت اهدای خون

اهدای خون در تمام کشورهای دنیا مرسوم است. در کشور ایران نیز هموطنان جهت کمک به بیمارانی که نیاز مبرم برای ادامه حیات خود دارند اقدام به این کار می کنند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اهدای خون همیشه و در هر روزی از سال، حتی روزهای تعطیل امکانپذیر است. در این بخش از پورتال آسمونی به پروسه اهدای خون و دریافت کارت خون می پردازیم.

کارت اهدای خون

اگر شما هنوز اقدام به اهدای خون نکرده اید، ابتدا شرایط اهدای خون را مطالعه نمایید. چرا که برای آنکه شما بتوانید خون خود را اهدا کنید باید واجد شرایطی باشید که بواسطه آن اهدای خون، نه برای سلامتی بدن شما عوارضی داشته باشد و نه برای فردی که قرار است خون شما به وی تزریق گردد. سازمان انتقل خون ایران برای همه افزادی که خون خود را اهدا میکنند کارت خون اینترنتی صادر میکند که شما میتوانید آن را چاپ و نگهداری کنید. 

در گذشته برای همه ی اهداکنندگان، کارت اهدای خون صادر و ارسال می شد. اما در حال حاضر تنها به افرادی که تقاضا کنند، کارت در مراجعه ی حضوری با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر تحويل می گردد. 

برای دریافت کارت اهدای خون تا اطلاع ثانوی با در دست داشتن کارت ملی به مراکز اهدای خون شهر خود مراجعه نمایید.

تا چند سال پیش روال معمول برای دریافت کارت انتقال خون نیازمند حضور فیزیکی اهداکننده به مرکز و دریافت کارت از طریق پست بوده است. با پیشرفت‌ های تکنولوژیک و اطلاع‌ رسانی، برای نزدیک‌ کردن محل ارائه خدمات به اهداکنندگان امکان دریافت کارت اهدای خون به صورت آنلاین فراهم شده است.

شما پس از اهدای خون یک برگه از مرکز اهدای خون دریافت می کنید، که اطلاعاتی شامل شماره پرونده و شماره اهدا را دارد. برای اطلاع از وضعیت اهدای خون خود، فیلدهای  “شماره پرونده”، “شماره اهدا” و “کد ملی” را مطابق با اطلاعات دریافتی از سایت انتقال خون، تکمیل کنید و سپس کارت خود را چاپ نمایید. در صورتی که پس از گذشت 2 هفته تا 4 هفته اطلاعات کارت خون شما در سایت نیامده است، با در دست داشتن مدارک معتبر به نزدیکترین مرکز اهدای خون، واحد پذیرش مراجعه نمایید.

در سازمان انتقال خون برای اهداکنندگان مستمر خون کارت شناسايی عکسدار صادر می گردد که مراحل و مدارک ان به شرح ذيل مي باشد:

 • مدارک مورد نياز 

 1. يک قطعه عکس
 2. يک برگ کپي کارت ملی
 3. سوابق اهدای خون قبل از سال 85 در صورت وجود
 • شرايط دريافت کارت مستمر

داشتن حداقل 3 بار اهداي خون در سازمان انتقال خون همدان طی 2 سال گذشته

 • مدت زمان صدور کارت

دو هفته

نکات مهم اهدای خون

پس از مشاهده کارت خون خود در سایت، در صورتی که اطلاعات شخصی شما با اطلاعات چاپ شده مغایر بوده و یا تغییر کرده است، لطفا جهت اصلاح اطلاعات خود با در دست داشتن مدارک معتبر به نزدیکترین مرکز اهدای خون، واحد پذیرش مراجعه نمایید ‏

خانم ها‏ 3‏ بار و آقایان‏ 4‏ بار در صورت داشتن شرایط اهدای خون جهت اهدای خون مستمر در تمام طول سال برای تامین خون و فراورده های مورد نیاز بیماران میتوانند سازمان انتقال خون را یاری نمایند

سوالات متداول

 • پس از گذشت چند روز از اهدای خون، کارت اهدا در سایت قابل مشاهده است؟

حداقل ده روز پس از اهدای خون، کارت اهدا در سایت قابل مشاهده است.

 • اطلاعات مورد نیاز برای دریافت کارت شامل شماره اهدا و شماره پرونده‌هایی که بعداز هر بار اهدا در اختیار اهداکننده قرار می‌گیرد را ازچه طریقی باید دریافت کرد؟

شماره اهدا و شماره پرونده جهت دریافت کارت، بعد از هر بار اهدا در همان محل اهدای خون در اختیارشما قرار می گیرد.

 • آیا سیستم دسترسی به کارت از طریق اینترنت درمورد اهدای خون در سایر استان‌ها نیز امکانپذیر می باشد؟

در حال حاضر فقط اهداکنندگانی که در استان تهران، اهدای خون داشته‌اند می توانند جهت دستیابی به کارت خود، به سایت پورتال سازمان انتقال خون ایران (www.ibto.ir)، قسمت مربوط به ((کارت اهدای خون استان تهران و پرینت آنلاین کارت اهدای خون))، برروی صفحه اصلی سایت، مراجعه فرمایند، بزودی این امکان برای سایر استان‌ها نیز فراهم خواهدشد.

 • جهت دریافت کارتهای قبلی خود باید چه کار کنیم؟

سیستم دسترسی به کارت از طریق اینترنت جهت اهدای خونهایی که در سال جدید انجام گردیده است قابل استفاده می باشد.

 • آیا کارت اهداکنندگان مستمر نیز از طریق این سامانه ارائه می شود؟ در غیر اینصورت آیا برروی کارت اهدای خون واژه ((اهداکننده مستمر)) درج می شود؟

کارت شناسایی اهداکنندگان مستمر ، با رعایت ضوابط خاص، جهت اهداکنندگانی که سابقه حداقل 2 بار اهدای خون سالم درطی سال داشته و شرایط اهدای خون مجدد را دارند، با مراجعه حضوری به دفاتر آموزش، جذب وحفظ اهداکنندگان پایگاه های انتقال خون سراسر کشور قابل دریافت می‌باشد. در ضمن برروی کارت اهدای خون واژه مستمر، درج نمی گردد.

 • آیا علاوه بر دریافت کارت از طریق سایت ،کما فی السابق کارت اهدای خون به آدرس افراد پست می شود؟

در استان تهران با توجه به امکان دسترسی به کارت از طریق اینترنت، کارت به آدرس افراد ارسال نمی گردد.

 • چنانچه پس از گذشت زمان لازم، نتوان کارت اهدای خون را از سایت دریافت کرد و یا امکان دسترسی به اینترنت مقدور نباشد، چه باید کرد؟

جهت دریافت کارت اهدای خون خود، می توانید حضوراً با کارت شناسایی معتبر عکس دار به مراکز انتقال خون سطح شهر تهران مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با روابط عمومی انتقال خون استان تهران تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس: 02188952092 ، 02188952096
تلفن گویا: 02188972298

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره دریافت کارت اهدای خون فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دریافت کارت اهدای خون» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر