ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  8589 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
17 ربیع الاول، ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

17 ربیع الاول، ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

ولادت حضرت محمد (ص) به اتفاق نظر شیعیان در 17 ربیع الاول در سال عام الفیل می‏باشد، ولی برخی از مسلمانان، این واقعه را در روز دوازدهم این ماه دانسته‏ اند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

۱۷ ربیع الاول، ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. با نظر بر این اهمیت، فاصله میان 12 ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت تا 17 ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلی الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است.حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، آخرین پیامبر الهی پدرش عبدالله بن عبدالمطلب، پیش از تولد فرزندش محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) ، در حالی که همسرش آمنه، به چنین فرزندی، حامله بود، به همراه سایر بازرگانان قریش، جهت سفر تجاری عازم شام گردید و در بازگشت از شام، در یثرب (مدینه منوره) بیمارشد و در همانجا در گذشت و توفیق دیدار خویش را نیافت.

وفات عبدالله، دو ماه و به روایتی هفت ماه پیش از تولد فرزندش حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) بود. اما آمنه، مادر گرامی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، که به تقوا، عفت و پاکیزگی در میان بانوان قریش معروف بود، پس از تولد نور دیده‏اش حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)، چندان در این دنیای فانی زندگی نکرد.

وی، دو سال و چهار ماه و به روایتی شش سال، پس از میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ، در بازگشت از یثرب، در مکانی به نام ابوابدرود حیات گفت و در همان مکان مدفون شد.رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) پس از تولد، در کفالت جدش عبدالمطلب جهت شیر دادن نور دیده‏اش محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) ، در آغاز وی را به ثویبه، آزاد شده ابولهب سپرد ولی پس از مدتی وی را به حلیمه دختر عبدالله بن حارث سعدیه واگذار کرد.

آسمونی: حلیمه، در ظاهر اگر چه دایه وی بود، ولی در حقیقت به مدت پنج سال از او مراقبت و مادری کرد.از امام صادق (علیه السلام) روایت شد که ابلیس، پس از رانده شدن از رحمت الهی، می‏توانست به هفت آسمان رفت و آمد کند و خبرهای آسمانی را گوش دهد تا اینکه حضرت عیسی (علیه السلام) دیده به جهان گشود، از آن پس، ابلیس از سه آسمان فوقانی ممنوع شد و تنها در چادر آسمان پایین‏تر رفت و آمد می‏کرد.ولی چون حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) به دنیا آمد، ابلیس از تمام آسمان رانده شد و رفت و آمدش ممنوع گردید و غیر از او، تمامی شیاطین نیز با تیرهای شهاب از آسمان رانده شدند.

گفتنی است که تاریخ‏نگاران و سیره‏نویسان شیعه و اهل سنت با آنکه در سال و ماه تولد آن حضرت، اتفاق نظر داشتند و می‏گویند که آن حضرت در اول عام‏الفیل، برابر با سال 570 میلادی و در ماه ربیع الاول دیده به جهان گشود، ولی درباره روز تولد وی، اختلاف نظر دارند.

شیعیان، معتقدند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در روز جمعه، مصادف با 17 ربیع الاول، به دنیا آمد و اهل سنت می‏گویند که تولد وی، روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول بوده است(101).

اما از این که سال سال تولد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را عام الفیل می‏نامند، بدین جهت است که دو ماه و هفده روز پیش از تولد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) ، یعنی در نخستین روز محرم سال 570 میلادی، فیل سواران ابرهه به مکه هجوم آورده و قصد نابودی کعبه و مسجد الحرام را نمودند ولی با معجزه شگفت الهی سرکوب شدند.

ماجرای این واقعه عظیم از این قرار بود، که ابرهة بن صباح یکی از جنگجویان حبشی که با پشتیبانی‏های بی دریغ نجاشی حبشه و قیصر روم بر یمین استیلا یافته و در صدد ترویج و تبلیغ مسیحیت در یمن و تمامی شبه جزیره عربستان برآمده بود، کعبه را مانع هدف‏های خویش می‏دید.بدین جهت، برای تخریب آن و وادار کردن عرب‏های حجاز به مسحیت، در محرم سال 570 میلادی به مکه هجوم آورد و سپاهیان بی‏نزاکت وی در حالی که سوار بر فیل بودند، به سوی خانه خدا کعبه یورش بردند، ولی هنوز پای آنان به مسجد الحرام نرسیده بود که فوجی از پرندگان، از سمت دریا پدیدار شده و آنان را از آسمان سنگباران کردند.در اندک مدتی تمامی سپاهیان وی به وضع فجیهی کشته شدند و تنها اندکی از آنان با زخم‏های جانکاه، عقب‏نشینی کرده و به سوی یمن فرار نمودند(102).

قرآن کریم به داستان ابرهه و فیل سواران حبشی اشاره کرد و سوره ویژه‏ای با نام سورةالفیلنازل فرمود. ماجرای اصحاب فیل، یکی از بزرگترین رویدادهای عصر جاهلیت در عربستان بود و بدین لحاظ مبدا تاریخ عرب‏ها قرار گرفت و تا پیش از تعیین تاریخ هجری قمری، از این تاریخ استفاده می‏نمودند.

نظر خود را درباره «17 ربیع الاول، ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 17 ربیع الاول، ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید