کد مطلب:  6272 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
3 شعبان؛ ولادت امام حسین (ع)

3 شعبان؛ ولادت امام حسین (ع)

سالروز ولادت حضرت سيد الشهداء ابى عبدالله (عليه السلام) و همچنين ولادت پرچمدار كربلا حضرت اباالفضل العباس را به همه دوستداران خاندان گرامى پيامبر(صلى الله عليه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ماه شعبان از جمله ماه هایی است که از چند سو مورد عنایت و اهتمام واقع شده است.

آغازین روزهای این ماه که به ترتیب شاهد تولد امام حسین، حضرت ابوالفضل و امام سجاد(علیهم السلام) می باشد یاد کربلا و حوادث خونبار و عبرت انگیز آن را بر هر شیعه ای تداعی می کند چه آن که این عزیزان هر سه در کربلا بودند و از حماسه سازان این واقعه محسوب می شوند. 

 این ماه به ولادت چند تن از ائمه راستین شیعه قرین بوده و این خود موجب شده است که این ماه در نزد شیعه به خجستگی و فرخندگی معروف باشد چه آنکه امام سوم شیعیان امام حسین(ع)، امام چهارم مؤمنان حضرت امام سجاد(ع) و همین طور منجی عالم بشریت دوازدهمین امام بر حق نیز در این ماه چشم به عالم خاک گشوده اند و عالم خاک را به نور وجودشان منوّر مزیّن نموده اند مضافاً بر این که قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل، برادر وفادار امام حسین و علمدار روز عاشورا نیز در این ماه قدم به عالم خاک نهاده است.

3 شعبان ولادت امام حسین(ع)

 

ولادت امام حسین (علیه السلام)

امام همام در سوم شعبان سال چهارم هجرت در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزرگوار ایشان امیر المؤمنین علی(علیه السلام) و مادر ایشان حضرت فاطمه(علیها السلام) سید زنان اهل عالم است.

پس از آن که عالم وجود به وجود ذی وجود ایشان منوّر شد پیامبر اکرم به علی(علیه السلام) فرمود: چه نامی بر این فرزندم نهادی. ایشان عرض کرد ما در نام گذاری این فرزند بر شما پیشی نمی گیریم. پیامبر فرمود: من نیز در این نام گذاری بر خداوند سبقت نمی گیرم. پس از مدتی جبرئیل بر پیامبر نازل شد و عرضه داشت یا رسول الله خداوند به تو سلام می رساند و می فرماید نسبت علی به تو بمانند نسبت هارون به موسی است پس فرزندت را به نام فرزند هارون بنام. پیامبر فرمود نام فرزند هارون چه بود جبرئیل عرض کرد «شبیر» پیامبر فرمود: زبان ما عربی است او را به عربی چه بنامم و جبرئیل گفت او را حسین بنام.

3 شعبان؛ ولادت امام حسین (ع)

 

کزیده ای از زندگینامه امام حسین(ع)

یکی از احادیث مهمی که از قول پیامبر اسلام (ص) در خصوص امام حسین نقل شده است عبارت است از:

 

«حسین روح من و ثمره، سکون و طمأنیه»

قلب من است هرگاه به حسین نگاه می کنم گرسنگی من تمام می شود و حسین ریحانه من و نور دو چشم من است.

وگاه این طور می شد که حسین(ع) در سجده بر شانه پیامبر(صلی الله علیه وآله) بالا می رفت آن حضرت سجده خویش را طولانی می کرد تا این که حسین به اختیار پایین بیاید اصحاب از طولانی شدن سجده سؤال می کردند که آیا وحی شده است و حضرت می فرمود: نه لیکن فرزندم (حسین) بر پشت من سوار شده بود.

امام حسین در حدود هفت سال داشت که جدش پیامبر در بیست و هشت صفر سال یازده هجری از دنیا رفت، وی در سنین کودکی شاهد آن بود که یاران دیروز جدش حق مسلم پدرش را غصب نموده و از گرد وی پراکنده شده و وی را خانه نشین نمودند. وی در همان کودکی به همراه مادر و برادرش در طلب حق پدر می کوشید و شبانه به در خانه انصار می رفت و از آنان کمک طلب می کرد.

در همان ایام در میان حزن رحلت جدش پیامبر و خانه نشینی پدر، مادر عزیزش که رنج بسیاری را تحمل کرده بود از دست داد.

3 شعبان ولادت امام حسین(ع)

 

حضرت بعد از رحلت پیامبر پیوسته به همراه پدر بزرگوارش بود چنانچه در جنگ های جمل، صفین و نهروان حضور داشت و در کنار پدر به جنگ با پیمان شکنان و ظالمان پرداخت از آن حضرت خطبه ای در جنگ صفین نقل شده است که در ضمن آن مردم را به جنگ ترغیب می کردند. امام در همان مراحل مقدماتی صفین در گرفتن چشمه آب از دست شامیان نقش عمده داشت که امام علی(ع) پس از آن فرمود: این اولین پیروزی به برکت حسین(ع) است.

امام حسین به عنوان رهبر و سالار این کاروان عشق، حضرت عباس به عنوان علمدار، مدافع و جانباز سرزمین کربلا و حضرت زین العابدین نیز در تحت عنوان احیا کننده پیام کربلا و پیام رسان هدف این قیام به گوش غافلان آن زمان و تمام آزادگان جهان تا عصر حاضر بلکه تمامی انسان های جهان تا ابد.

: برای دریافت مشاوره درباره 3 شعبان؛ ولادت امام حسین (ع) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «3 شعبان؛ ولادت امام حسین (ع)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید